РубрикиБез рубрики

Пушкін, Катаржі та Катаржино

З історичних та мемуарних джерел відомо, що навесні 1820 року Пушкіна викликали до генерал-губернатора Петербурга графа Милорадовича щодо змісту його віршів (зокрема епіграм на Аракчеєва, архімандрита Фотія та самого імператора Олександра I), несумісних зі статусом державного чиновника. Йшлося про його заслання до Сибіру або ув’язнення в Соловецький монастир. Лише завдяки клопотанню друзів, передусім Карамзіна, вдалося домогтися пом’якшення покарання.

Відтак як покарання О.С. Пушкіна перевели до Кишинівської канцелярії І. М. Інзова. Дорогою туди, скупавшись у Дніпрі, Олександр Сергійович захворів на запалення легенів. Щоб поправити здоров’я поета, Раєвські в кінці травня взяли його із собою на Кавказ і в Крим. До Кишинева він прибув лише у вересні. Тоді дорога з Криму на Кишинів пролягала через Херсон, Миколаїв, Вознесенськ, Катаржино та Бендери. Отже, маршрут проходив через Катаржино, але, як не прикро для катаржинців, Пушкін добирався до Кишинева іншим шляхом, який пролягав через Одесу.

Живучи у Кишиневі, Пушкін не-одноразово бував у будинку Іллі Катаржі, сини якого — Петро і Павло — служили офіцерами в російській армії. Обидва брали участь у війні 1812 року. Полковник Павло Катаржі був особисто знайомий з Олександром Сергійовичем. Друг поета — прапорщик квартирмейстерської частини Генштабу Ф. Лунгін у своєму щоденнику зазначав, що за короткий період, із 11 по 18 червня 1822 року, бачив Пушкіна з Павлом Катаржі (капітаном лейб-драгунським, сином генерал-майора Іллі Катаржі) чотири рази, що є підтвердженням їхньої дружби.

А ще Пушкін був захоплений онукою генерала Катаржі — Оленою Федорівною Соловкіною. Завдяки поетові її ім’я залишилося у віках. Як написав у своїх щоденниках товариш Пушкіна І.П. Ліпранді, той був настільки захоплений Оленою, що «иногда грезил ею».

У травні 1823 року в Кишиневі Пушкін розпочав роман у віршах «Євгеній Онєгін», а в липні домігся переведення по службі до Одеси — в канцелярію графа Воронцова. Чотирирічне перебування поета на півдні — новий романтичний етап його творчості.

Олександр ВІЗІРОВ,
Михайло ВІЗІРОВ.

Переглядів: 647
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua