Про роль Трампа в історії

Вночі 5 лютого в Сполучених Штатах Америки відбулася очікувана подія. Верхня палата Конгресу — Сенат — визнав президента Дональда Трампа невинним за двома пунктами звинувачень, висунутих Палатою представників у рамках імпічменту. Сенатори, виконуючи ролі присяжних, фактично голосували за партійною приналежністю (за винятком республіканця Ромні).

Тріумфатор на тлі скандалу

Трансляція засідань Сенату велася в прямому ефірі, і багатомільйонна аудиторія спостерігачів як у США, так і за кордоном стала свідком, як суд повністю проігнорував докази зловживання владою з боку глави держави та факти перешкоджання правосуддю з боку Трампа під час обговорення імпічменту в Палаті представників. Процедура судових засідань у Сенаті була обставлена так, що важливих свідків з боку обвинувачення не запросили до суду і вони не змогли дати свідчень.

Того ж дня Дональд Трамп, як і передбачено Конституцією США, звернувся з посланням до Конгресу, де виступив як тріумфатор з хвалькуватими і сумнівними заявами про свої досягнення на високій посаді. А заодно «роздавав слонів» своїм прихильникам і, як пересічний хам, відмовився потиснути руку спікерці Палати представників демократці Ненсі Пелосі. Втім, вона відповіла адекватно — на очах у всіх розірвала надрукований текст послання (на знімку).

РубрикиБез рубрики

Ахіллесова п’ята України — її політична еліта

Звернення ініціативної групи «Першого грудня»

Цей урок української історії знає сьогодні чи не кожен школяр: ахіллесовою п’ятою України була і є її політична еліта. Саме на ній не раз спотикалися суспільні надії. Ми це знаємо, але не робимо висновків. Міняються покоління управлінців, а в політичному житті країни незмінно панує дух безвідповідальності й непрофесіоналізму, корупції й кумівства, взаємного ворогування та мстивості, короткозорості й хуторянства, дарма що зодягнутого в костюм від Версаче.

Виборці багато очікували від «нових облич», але поки що й вони проявляють стару схильність до ціннісного релятивізму, потаємності й браку чіткої візії розвитку держави. Добрі політики в країні, звичайно ж, є, але вони лише відтіняють загальну сумну картину. Є й енергійні молоді ентузіасти, які прагнуть змінити стиль державного управління у своїх рамках відповідальності, проте невмируща система все це перетравлює, а молодечий ентузіазм — згасає.

Минуло майже 30 років україн-ської незалежності, і цього часу мало б бути досить, щоб зробити належний висновок: для якісної зміни політичних еліт потрібна зміна їхньої ціннісної платформи.

РубрикиБез рубрики

Зміни до Конституції: а ви про них чули?

Нова влада ініціювала конституційну реформу, але про це мало говорять публічно. Відтак несподівано для себе ми можемо отримати новий Основний Закон і навіть нову форму правління у державі. На цьому наголосили учасники пресконференції, що відбулася у «Паритеті», представники громадських організацій, сфокусованих на означеній темі.

Юлія Кириченко, експертка, Центр політико-правових реформ (ЦППР):

— У перший день роботи нового парламенту Президент України вніс сім точкових законопроєктів щодо змін до Конституції, при цьому нічого не пояснивши суспільству.

Конституція — це той засадничий документ, який укладають між собою громадяни. Не хотілося б, аби чергова влада розглядала Основний Закон як інструмент для посилення власних позицій. Це вже було за часів Януковича і в результаті призвело до революційних подій.

Якщо аналізувати ці сім законопроєктів, ми бачимо, що президент хоче посилити свою владу і водночас зменшити роль парламенту через послаблення статусу народного депутата.

РубрикиБез рубрики

Підвищили і зрівняли

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, встановила нові тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення для споживачів філії «Інфоксводоканал» ТОВ «Інфокс».

Отож із 5 лютого одесити, які живуть у приватному секторі та багатоквартирних будинках, платитимуть за централізоване водопостачання 14,472 грн за 1 куб. м з ПДВ, а за централізоване водовідведення — 12,252 грн за 1 куб. м з ПДВ. Таким чином, загальна сума становить 26,724 грн за 1 куб. м з ПДВ.

До цього одесити, які жили в багатоквартирних будинках, платили за 1 куб. м води 23,52 грн, а жителі приватного сектора — 21,948 грн. Тепер усіх зрівняли.

РубрикиБез рубрики

Профтехи фінансуватиме область

До 2022 року фінансування регіонального замовлення у закладах професійної осві-ти Вінниці, Одеси та Сум відбуватиметься за рахунок обласних бюджетів, а не міських.

Це закладено у пілотний проєкт щодо фінансування профосвіти, який реалізує Міністерство освіти і науки. Перелік областей-учасниць та умови, за якими проводитиметься експеримент, схвалений на засіданні Кабміну 5 лютого.

«Коли більшість бюджетних місць у профтехах почали фінансуватися із бюджетів областей та міст-обласних центрів, ми отримали багато проблем із системою управління закладами та формуванням замовлення. Такий підхід заважає створити цілісну систему освіти, що відповідатиме на потреби всього регіонального ринку праці», — зазначила міністр освіти і науки Ганна Новосад.

Вона пояснила, що в містах-обласних центрах працює багато профтехів із дуже різними профі-лями — й аграрні, й технічні, й будівельні тощо. Історично далеко не всі вони готували людей для роботи у містах, значна частина розташовувалася в обласному центрі через логістичну зручність, але більшість дітей, що там навчалися, були із сільської місцевості.

РубрикиРакурс

Джерела нашого щастя

У недавні новорічні свята ми неодмінно бажали одне одному «щастя». І зрозуміло, бо це найкраще людське почуття. Відтак, захотілося суто прагматично поміркувати, коли ми його відчуваємо, з чого воно складається і в чому його соціальне значення.

Цікаве й омріяне у віках слово «щастя» означає, як пишуть науковці, стан повного і великого задоволення, яке виникає у людей від самого життя: від улюбленої справи та її результатів, родинних стосунків і любові, особливо ніжних почуттів до малечі, спілкування з близькими людьми, цікавими й розумними колегами, від усвідомлення високого рівня своєї професійної підготовки і креативності, що дає нам додаткову наснагу й можливість постійно бути впевненими, рішучими та успішними. Все це і складає основу нашого звичайного людського щастя.

Психологи найчастіше розглядають проблему щастя з індивідуальних позицій, аналізуючи стан однієї конкретної людини. Історики ж можуть подивитися на неї із соціально-історичних позицій, бо людина є соціальною істотою, тому її благополуччя значною мірою залежить від рівня економічного і соціально-політичного стану всього суспі-льства, задоволення потреб населення, забезпечення його прав і свобод, комфортного морально-політичного клімату в країні, високого рівня культури тощо. І в історичному ракурсі відмінності можуть бути докорінними. Одна справа — початок 30-х років минулого століття, коли сталінська влада забрала в українців все продовольство, по суті організувавши штучний Голодомор-геноцид, коли люди мільйонами помирали від голоду. Й інша річ — століття потому, тобто сьогодення, коли ми, наприклад, зібрали рекордний урожай зернових у 75 мільйонів тонн і вже самі в незалежній своїй державі розпоряджаємося цим ужинком, плануючи продати зайві 54 мільйони. Зрозуміло, що у нас є ще багато невирішених питань, але за останні десятиріччя все докорінно змінилося, а головне — що ми проголосили і розбудовуємо власну державу, яка має забезпечити щасливе й заможне життя всім громадянам. Як наголошував фахівець з цієї проблеми, англійський філософ Дж. Бентам, найкращий соціальний ідеал — це забезпечення людям найбільшої кількості щастя («The great is possible quantity of happiness»).

РубрикиБез рубрики

Мистецькі дивовижі Доброслава

Ми привозимо з далеких мандрів захопливі враження про тамтешні дивовижі. Дасть Бог: прийде час, й будемо вже їздити світами не задля тяжкого заробітку, а з природної цікавости. Й тоді, нарешті, вже іншими очима подивимось на рідний край.

Давній приятель і колега Мирослав Лазарук, письменник, редактор і видавець «Буковинського журналу», та ще й директор музею Володимира Івасюка, запалився створенням у Чернівцях музею української пісні. Дуже слушна ідея, бо ж саме тут уперше зазвучала нестаріюча і завше сучасна «Червона рута». Буковина дала життя багатьом пісням, що ввійшли до пісенної скарбниці України, вони й сьогодні звучать так само сучасно, як і тоді, коли були створені. Отож, дізнавшись про те, що десь на Одещині з’явився сквер української пісні, одразу ж зателефонував.

Доброслав — невеличке містечко в статусі селища: півгодини «бусиком» від Одеси, адміністративний центр Лиманського району. Обидві назви на мапі Одещини своєю з’явою завдячують декомунізації. Сюди, в колишнє Комінтернівське, якраз і привело мене повідомлення про відкриття тут скверу української пісні, нема такої душі української, що байдужою була б до української пісні.

РубрикиБез рубрики

Перший астрофізик України

12 лютого сповниться 170 років від дня народження першого українського астрофізика Олександра Костянтиновича Кононовича, професора Новоросійського університету, директора університетської обсерваторії, декана фізико-математичного факультету.

12 лютого 1850 року в Таганрозі, який тоді входив до Катеринославської губернії, в родині митного службовця Костянтина Кононовича народився хлопчик Олександр. У десятилітньому віці батьки віддали його до місцевої класичної гімназії (сьогодні — №2 імені А.П. Чехова), яка давала добрі на той час освіту й виховання. Пізніше цей заклад закінчив відомий письменник Антон Павлович Чехов. У Таганрозі Сашко провчився чотири роки, після чого родина переїхала до Одеси. Тож закінчував навчання в Рішельєвській гімназії, яка була відділена від Рішельєвського ліцею й отримала свою назву в пам’ять про пожертви колишнього одеського градоначальника Дюка де Рішельє.

РубрикиБез рубрики

Пушкін, Катаржі та Катаржино

З історичних та мемуарних джерел відомо, що навесні 1820 року Пушкіна викликали до генерал-губернатора Петербурга графа Милорадовича щодо змісту його віршів (зокрема епіграм на Аракчеєва, архімандрита Фотія та самого імператора Олександра I), несумісних зі статусом державного чиновника. Йшлося про його заслання до Сибіру або ув’язнення в Соловецький монастир. Лише завдяки клопотанню друзів, передусім Карамзіна, вдалося домогтися пом’якшення покарання.

Відтак як покарання О.С. Пушкіна перевели до Кишинівської канцелярії І. М. Інзова. Дорогою туди, скупавшись у Дніпрі, Олександр Сергійович захворів на запалення легенів. Щоб поправити здоров’я поета, Раєвські в кінці травня взяли його із собою на Кавказ і в Крим. До Кишинева він прибув лише у вересні. Тоді дорога з Криму на Кишинів пролягала через Херсон, Миколаїв, Вознесенськ, Катаржино та Бендери. Отже, маршрут проходив через Катаржино, але, як не прикро для катаржинців, Пушкін добирався до Кишинева іншим шляхом, який пролягав через Одесу.

РубрикиБез рубрики

Учений, лікар, педагог

7 лютого сповнилося 140 років від дня народження Григорія Івановича Маркелова (1880—1952), українського лікаря-невропатолога

Народився майбутній учений 7 лютого 1880 року в місті Пермі. Після закінчення гімназії був зарахований до Петербурзької військово-медичної академії, де закінчив перші курси. За сімейними обставинами переїхав до Одеси і в 1906-у закінчив з відзнакою медичний факультет Новоросійського університету.

Впродовж трьох років був ординатором клініки нервових хвороб Новоросійського університету. У 1913-у — 1914-у — асистент кафедри нервових хвороб Петербурзького психоневрологічного інституту, де працював під керівництвом академіка В.М. Бехтерева.

У роки Першої світової війни служив на посаді старшого лікаря в діючій армії, у 1917-у — завідував нервовим відділенням Київського військового госпіталю.

РубрикиБез рубрики

Про «Пацьорки», автора й Україну

Художнє в мистецтві повинно носити риси вічного.
Іван Бунін.


Нещодавно побачила світ нова книжка відомого українського письменника Геннадія Щипківського «Пацьорки» (Одеса, «Астропринт», 2020, 153 с.), яка одразу привернула увагу незвичністю і викладу подій, і своєю побудовою, порушивши як художні, так і суто теоретичні канони.

Зазвичай, взявши до рук новодрук, читач спершу знайомиться з, так би мовити, його апаратом, складниками якого є анотація, передмова, коментарі, словник важко зрозумілих слів, післямова, біографічна довідка про автора, резюме і як обов’язковий елемент — зміст. Узявши ж у руки «Пацьорки», ви цього обов’язкового елемента не знайдете. Погодьтесь, що таке трапляється нечасто. Буває, українські видавці, за прикладом зарубіжних, переносять зміст з кінця на початок книжки. Але тут його взагалі нема. Тільки дворядкова анотація, де зазначається, що «Пацьорки» — третя повість-роздум, після «Щему» і «Заполочі», в якій знову воєдино злито поезію і прозу». І хоча в анотації вказується, що «Пацьорки» — це повість-роздум, однак оте «воєдине злиття поезії і прози» у побудові цілісного твору руйнує усталене розуміння про цей літературний жанр.

РубрикиБез рубрики

Надія МОВЧАН-КАРПУСЬ. Твори

Місячна соната

Солов’їна пісня
в калинових шатах.
На густій травиці
перлами роса.
В місячному сяйві —
місячна соната,
Мов кохання наше,
мов його яса.

Солов’їна пісня
розцвіта в калині,
Твій палкий цілунок
на моїх вустах.
Загубився вітер
між волошок синіх,
Заховався місяць
у густих житах.

РубрикиБез рубрики

Карантин призупинив епідемію грипу

На вчора, 7 лютого (дані МОЗ України), у світі зареєстровано 31472 лабораторно підтверджених випадки нової коронавірусної інфекції, з них 638 — летальні. 70% усіх випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої новим коронавірусом, зафіксовано в одній провінції Китаю — Хубей.

Новий коронавірус, крім КНР, зафіксований у Таїланді, Японії, Сінгапурі, Тайвані, Малайзії, Австралії, Південній Кореї, Франції, Іспанії, Італії, В’єтнамі, США, Німеччині, Канаді, ОАЕ, Індії, на Філіппінах, у Фінляндії, Непалі, Камбоджі, Шрі-Ланці та Росії. В Україні не зареєстровано жодного випадку цього захворювання, однак і наші медики проходять навчання на випадок появи вірусної інфекції.

Міністерства закордонних справ та охорони здоров’я України рекомендують тимчасово утриматися від туристичних і ділових поїздок до провінції Хубей та міста Ухань, де найбільший ризик зараження, а також відкласти не надто необхідні подорожі в інші частини КНР.

РубрикиБез рубрики

Валентина СИДОРУК. Твори

Анекдотник

Здається, Микола народився для анекдотів: хитрувато-добродушний вираз обличчя, відстовбурчені вуха, ніс-картоплина. Ще й не починає розказувати, а слухачі сміються. Де збереться гурт, там чути регіт. Хто там і нашкребе в пам’я-ті який анекдот, а Микола сипле і сипле їх, мов із рукава. Видавши чергову порцію гумору, сидить статечний і серйозний, погладжуючи вуса.

Сьогодні Скорики чекають гостей. Жінка Галя наставляє чоловіка:

— Ти ж, дивись, про тещу анекдотів не розказуй. Досить мені вже слухати, як ви гавкаєтесь.

— На своїх не гавкають, зі своїми лаються, — глибокодумно каже чоловік, піднявши пальця вгору.

— Ти хочеш, щоб у мами тиск піднявся?

РубрикиБез рубрики

Новини медицини

«Я є - я буду!»

Під таким гаслом світова спільнота відзначила цьогоріч День боротьби проти раку (4 лютого), проголошений Міжнародним союзом боротьби з онкологічними захворюваннями.

За даними ВООЗ, існує більше ста видів раку, і хвороба може розвиватися в будь-якій частині тіла.

Чоловіки, застерігають фахівці, найчастіше страждають від раку легенів, шлунку, печінки, ободової і прямої кишки та стравоходу. Жінки — від раку грудей, легенів, шлунку, прямої та ободової кишки і шийки матки.

Сьогодні вже відомо, що виникненню 43% ракових захворювань можна було б запобігти, дотримуючись норм здорової поведінки, як-от: обмеження доступу до куріння дітей і боротьба з тютюнопалінням взагалі, фізична активність, збалансована та здорова їжа, своєчасна вакцинація проти вірусів, які викликають рак печінки та шийки матки; утримання від тривалого перебування на сонці та в солярії, рання діагностика й увага до власного здоров’я. Про це йшлося на брифінгу в інформагенції «Одесит.ua», проведеному фахівцями Одеського міського центру здоров’я.

РубрикиБез рубрики

Прощання із зимою. Назавжди?

Кліматологи дали шокуючий прогноз погоди на лютий і пояснили, чому синоптична ситуація в Україні й надалі буде аномальною.

Як запевняють фахівці, лютий в Україні, як і попередні зимові місяці, теж буде аномально теплим. Не просто ранньою, а й теплою буде і цьогорічна весна. Отож метеорологічної зими ми так і не побачимо, й цілком імовірно, що нам доведеться звикати до такого клімату й надалі.

Завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологіч-ного інституту, кандидат географічних наук Віра Балабух у коментарі «Патріотам України» (patrioty.org.ua) зазначила: «У Києві так і не настала метеорологічна зима — коли середня добова температура нижче 0 градусів утримується п’ять днів поспіль. У січні було лише три зимові дні, у грудні — сім, але не підряд».

Фахівець пояснила, що кліматичні параметри змінюються в Україні з 1990-х років і ці зміни відбуваються вдвічі швидше, ніж глобальні, у світі загалом. Змінюється тривалість сезонів, кількість літніх, морозних і спекотних днів. Побільшало так званих «тропічних днів» — коли температура повітря впродовж доби не опускається нижче 20 градусів. При цьому підвищується вологість, збільшується кількість вітрів і штормів, почали з’являтися екстремальні погодні явища.

РубрикиБез рубрики

Тимко ІІІ про весну: пізня і холодна

День байбака з віщуванням від місцевої знаменитості Тимка ІІІ відсвяткували 1 лютого на біологічній станції Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Уже традиційна подія зібрала на станції, що у с. Гайдари Зміївського району, багато гостей, інформує пресслужба цього вишу.

Серед них були, зокрема, проректор Анатолій Бабічев, декан біологічного факультету, професор Василь Жмурко, керівник Харківського пресклубу Людмила Доля, представник Ротарі клубу «Харків» Петро Корецькийта інші.

«Хочу подякувати нашим журналістам і біологам. Саме вони в далекому 2004-у виявили ініціативу збиратися саме тут — у селищі Гайдари, яке за ці роки ми визначили як столицю української погоди, на біостанції університету, де була найбільша популяція байбаків. За цей час започатковано багато традицій, які поширилися. І ми ніколи не думали, що зможемо об’єднати Україну: наш байбак Тимко розпочинає прогнози і віщує весну, а через 15 днів у Львові байбачиха зі Слобожанських степів зробить свій прогноз», — привітала присутніх очільниця Харківського пресклубу Людмила Доля.

РубрикиБез рубрики

Заспокійлива сила лимона

Погодьтеся, взимку з лимоном ми дружимо більше, ніж улітку. Бо й чаюємо частіше, і з огляду на високий вміст у ньому вітаміну С, лікуємося від простудних захворювань. Але навіщо експерти ще й рекомендують класти його перед сном на тумбочку поруч з ліжком?

Насамперед, це посприяє зняти нервову напругу. Олія будь-якого цитруса допомагає розслабитися після важкого дня. А найкраще з цим завданням справляється лимон. Відріжте часточку й покладіть перед сном поруч з ліжком — і будьте певні: новий день зустрінете спокійним і свіжим.

РубрикиБез рубрики

Половину — на харчі, другу — на «комуналку»

Частка витрат на харчування в Україні залишається однією з найвищих у світі, зазначив старший науковий співробітник відділу економіки аграрного виробництва та міжнародної інтеграції Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», кандидат економічних наук Богдан Духницький, коментуючи дані Міністерства сільського господарства США (USDA), яке здійснює регулярний моніторинг витрат на харчування вдома у понад 100 країнах.

Результати дослідження підтверджують положення закону Енгеля, згідно з яким при зростанні доходів частка витрат на харчування зменшується. Одночасно в абсолютному вимірі витрати на їжу збільшуються. Чим країна розвинутіша і багатша, тим меншу частку витрат її населення виділяє на продукти, зауважив Богдан Духницький. Недарма цей рейтинг очолюють США, Сінгапур, Велика Британія, Ірландія, Канада, Швейцарія, Австралія та Австрія, громадяни яких витрачають на харчі менше 10% своїх надходжень. У Німеччині, Нідерландах, Фінляндії, Катарі, Бельгії та Південній Кореї — до 15%.

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua