РубрикиБез рубрики

«Гидко слухати телепродукт окупантів»

Водій автобуса, що їхав з Луцька до Києва, відмовився вимкнути російський серіал на прохання двох пасажирок рейсу і почав штовхати дівчину, яка знімала інцидент на телефон. На знак протесту дівчата вийшли з автобуса, повідомляє «Українська правда» (www.pravda.com.ua), посилаючись на відповідні повідомлення члена українського волонтерського медбатальйону «Госпітальєри» Ірини Чорногуз та компанії-перевізника Winew і Bus Trans у Facebook.

«Щойно ми з Настею Конфедерат були змушені зупинити автобус фірми @Busfor.ua, ФОП «Раб Т.Б’/bustrans», яким їхали з Луцька до Києва, на трасі через відмову водія вимкнути російський серіал.

Коли я підійшла і ввічливо попросила вимкнути російський серіал, аргументуючи це тим, що я недавно повернулася із зони бойових дій, а з лютого їду туди знову, й мені гидко цілу ніч слухати телепродукт окупантів, водій це зробити відмовився.

РубрикиРакурс

Муміфікація Росії

Православ’я, націоналізм, великодержав’я — ось і все, на що вистачило путінських стратегів

Недавнє послання Путіна Федеральним зборам — не що інше як спроба протягти в майбутнє Росії те, що є її імперським минулим.

Так у Стародавньому Єгипті муміфікували фараонів, готуючи їх до загробного життя, а російські комуністи перейняли їхній досвід і досі не можуть розлучитися з мумією Леніна, хоча саме його нинішній господар Кремля нещадно критикує за численні прорахунки.

Зразу кілька недавніх виступів Путіна з питань, пов’язаних з історією Другої світової війни та оцінкою ролей різних історичних особистостей (насамперед — Сталіна), лише на перший погляд не мають нічого спільного з його виступом на Федеральних зборах. Насправді все це — ланки одного ланцюга. Президент Росії взявся за вирішення одразу кількох стратегічних завдань.

По-перше, він створює видимість реформ під виглядом змін до Конституції РФ та заходів зі збільшення народжуваності, щоб випустити пару в частини незадоволених співвітчизників та тих, котрі вагаються. По-друге, створює ще одну можливість зберегти владу після 2024 року, якщо злитися з Білоруссю в єдиній державі не вийде. По-третє, консервує на невизначений історичний період путінізм — систему влади, побудовану на кланово-олігархічній моделі, міцно прошитій силовиками. Нарешті, не маючи позитивної національної ідеї, він просто мусить навічно закріпити «побєдобєсіє», що триває вже два десятки років і покликане «заморозити» увагу суспільства на минулих досягненнях та дати кожному росіянинові недорогу можливість пишатися не своїми перемогами.

РубрикиБез рубрики

«Вони вистояли!»

У день завершення героїчної оборони Донецького аеропорту, 22 січня, «Укрпошта» на вшанування українських воїнів, які впродовж 242 діб боронили летовище, ввела в обіг поштову марку «Вони вистояли! Не витримав бетон!».

Урочисте спецпогашення марки, інформує пресслужба «Укрпошти», відбулося за участі захисників аеропорту — солдата 90-го окремого десантно-штурмового батальйону Руслана Боровика (позивний «Багдад»), старшого сержанта того ж батальйону Сергія Кройтора («Хотабич»), молодшого сержанта 95-ї окремої аеромобільної бригади Івана Лавриненка («Фагот»), заступника міністра у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Олександра Терещенка, що воював у складі 79-ї аеромобільної бригади та брав участь у боях за ДАП, першого заступника міністра інфраструктури Дмитра Абрамовича та гендиректора національного оператора поштового зв»язку Ігоря Смілянського.

Поштову марку, автором якої є графік Андрій Єрмоленко, виготовлено тиражем 130000 примірників, номінальна вартість — 9 гривень. До марки випущено також конверт «Перший день» та виготовлено штемпель спецпогашення.

РубрикиТема дня

Сплеск сезонної напасті

На Одещині, як і загалом в Україні, на ранок 29 січня не зареєстровано жодного випадку захворювання коронавірусною інфекцією 2019-nCoV, спалахом якої Китай налякав увесь світ.

Однак, як і прогнозувалося, наприкінці січня сезонна напасть — грип і ГРВІ — переросла в епідемію. Нині переживаємо пік захворювання, який з наступного тижня, стверджують фахівці, поступово піде на спад.

У нас, зокрема, циркулюють свинячий грип H1N1 і віруси негрипозного походження, у тому числі й парагрипу. Про це на брифінгу розповіла головний лікар Одеської міської інфекційної лікарні Світлана Лаврюкова.

Вона повідомила, що зараз спостерігається наплив пацієнтів з діагнозом респіраторна вірусна інфекція і грип. Потік людей настільки збільшився, що довелося відкрити додаткове, сьоме відділення. У декого з пацієнтів хвороба проходить дуже складно, але важких пневмоній, які загрожують життю, нема.

РубрикиБез рубрики

Між Крутами і Голокостом — мала відстань

День пам’яті жертв Голокосту плавно перетікає у День пам’яті Героїв Крут. Кінець січня завжди в Україні тривожний.

Не писала про Голокост, бо боляче.

Українці завжди жили поруч з євреями. Було багато різного: і дружба, і зрада, і переслідування, і єврейські загони в лавах армії батьки Махна та єврейські лікарі, які рятували в Одесі Романа Шухевича. Було все.

Коли починаєш копати історію, стільки всього дізнаєшся.

Наприклад, в Одесі український національно-визвольний рух фактично виріс на початку ХХ століття з єврейського спротиву. Пам’ятаєте історію з погромами у 1903-1905 роках? В Одесі були страшні погроми — чорносотенці громили єврейські крамниці та квартири, вбивали людей, навіть дітей та жінок. Тоді єврейська молодь створила тут свою самооборону, щоб охороняти своїх від російських імперців.

РубрикиАнонс

Зимовий променад і скрипка Страдіварі

Прохолодний місяць лютий — досить спокійний для культурної Одеси. Майже нема гучних фестивалів, менше всіляких цікавих подій. Й ось у цю пору Одеський національний театр опери та балету пропонує містянам, прогулявшись зимовим вечором на Театральну площу, здійснити ще й «Зимовий променад в Одеській опері».

— Щоб трішки оживити атмосферу останнього місяця зими й наблизити весну, ми вирішили запропонувати такий проєкт, — розповідає його автор, головний диригент театру В’ячеслав Чернухо-Воліч. — Це — продовження і розвиток концепції колишнього головного диригента нашого театру Олександру Самоїле «Різдвяні вечори», такий собі домашній зимовий формат, переважно для одеситів, тоді, коли небагато туристів і в залі — знайомі обличчя, лише своя публіка.

У проєкті, що об’єднує симфонічну й оперну музику, — чотири вистави. Три вечори — 1, 8 та 15 лютого — суботні й один, 16 лютого, — недільний.

Отож, 1 лютого о 18.30 — концерт симфонічної музики. В одному контексті будуть об’єднані твори трьох видатних майстрів німецького романтизму.

РубрикиБез рубрики

Зарплатні забаганки

Високопосадовці хочуть собі дедалі більше грошей з держбюджету обкраденої і воюючої країни

Як тільки не обґрунтовують свої нескромні зарплатні «хотілки» українські міністри, їхні заступники, керівники держкомпаній та вуаєристи з наглядових рад!

Від банального «не вистачає на утримання сім’ї» — до високих темпів зростання ВВП (цікаво, де вони їх виявили, і коли ті встигли істотно вплинути? Та й до чого тут, взагалі, ВВП?). За їхньою логікою, вони і їхні сім’ї, попри все, повинні (заслужили) жити достойно, ні в чому себе не обмежуючи. І цю обов’язкову умову вони висувають зараз, коли всілися у свої крісла і взяли до рук важелі впливу. Хоча наперед знали, на яку зарплату влаштовувалися і що муситимуть робити. Вдумайтеся: грошей хочуть не за роботу (зарплатню треба заробити), а за службу на благо злиденного народу, який збирає держбюджет за принципом «з миру по нитці — голому сорочка». Щомісячні премії обсягом 100 і 200% від окладу стали для чиновників буденною справою — виписуються навіть без пояснення, за що.

Дочки шиють — мати поре...

Сівши обідати, включив радіо і зрадів, що голос був без акценту і не пропагандиста-спасителя моєї душі.

Радіо коментувало брифінг Монахової — наглядачки за калі-чною українською мовою. Якщо мовний омбудсмен (по-нашому — представник чиїхось інтересів) Монахова така освічена українка, то чому виступає на брифінгу (з англійської — інструктаж, по-нашому — напучування), а не на зібранні певних людей для пояснення-тлумачення певної теми. Як на мене, її посада — ще один гвіздок у серце української мови. Штраф за суржик — зайвий політичний піар мовним сепаратистам. Для того щоб штрафувати, необхідно досконально знати діалекти України. Є така наука!

Я вважаю (а не «рахую»), що насамперед потрібно боротися за чистоту мови вищих посадовців, які тільки починають освоювати самокати та велосипеди. І тоді питання мови розсмокчеться, як у Кашпіровського. «Папєрєдніков» не допускати навіть до районної влади. Поки не опанують мову держави, в якій живуть. Бо за стільки років можна було вивчити й мову дельфінів!..

РубрикиБез рубрики

Перспективна рута-м’ята

Чи знаєте ви, що на світовому ринку найзатребуванішими лікарськими рослинами і минулого, й позаминулого років були розторопша, перцева м’ята, ехінацея, ромашка, шавлія, череда, меліса, валеріана, чорниця та лаванда?

Не менш цікаві для фармацевтів — алтей, материнка, кульбаба та чебрець. Тобто трави, яких в Україні аж ніяк не бракує.

Особливо привабливий експорт лікарських рослин та їх окремих компонентів у країни Євросоюзу та США. Цікавими й перспективними для нас є і ринки азійських країн, насамперед Японії та Китаю, а також Австралії.

РубрикиБез рубрики

Від «просити» до «впливати»

Представлення інтересів ромської групи у владі, зростання професійного рівня та об’єднання активістів у політичну силу, яка буде спроможна презентувати ромську спільноту на політичному просторі й захищати її права, — такою є засаднича мета Ромського центру політичної участі, створеного на Одещині правозахисним Ромським центром спільно з обласною організацією Всеукраїнської ГО «Комітет виборців України».

Про діяльність центру й участь ромських активісті у житті громад та реалізації реформ розповіли на нещодавньому брифінгу президент правозахисного Ромського центру Володимир Кондур, заступник голови обласної організації «КВУ», координатор громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в Одесі Ігор Бринош, директор ромської програми МФ «Відродження» Сергій Пономарьов, керівник Громадського центру правосуддя Леонід Семененко та учасниця навчальної програми Ромського центру політичної участі Віра Дрангой.

Як повідомили учасники брифінгу, в Одесі створено перший в Україні Ромський центр полі-тичної участі, який минулого року розпочав просвітницьку роботу на тему «Вибори» для ромської етнічної громади (близько тисячі осіб) та навчання 15 ромських активістів та активісток. Навчання, яке складалося з чотирьох одноденних модулів, проводилося на базі офісу правозахисного Ромського центру. Теми модулів: «Полі-тична участь та вибори», «Розуміння громади», «Права людини і доступ до правосуддя», «Комунікація, партнерство та вплив».

РубрикиБез рубрики

Про час і про нього, Валентина Мороза

Цими днями вшановуємо пам’ять прекрасного поета і витонченої душі людини Валентина Леонідовича Мороза (31.01.1938 — 30.01.2013).

Стараннями, передусім, його музи і дружини — Ірини Олексіївни Меліхової — щойно вийшло друге, доповнене, видання спогадів про знаного майстра слова — «Я міст до тебе, Україно…».

Пропонуємо вашій увазі один з опублікованих у цій книжці споминів про великого українця, славного одесита, поета-шістдесятника з душею — «як пташка на долоні» Валентина Мороза.

Якщо вам доведеться їхати по автобану Одеса — Київ (який він не є, а все-таки автобан — кращих поки що у нас в Україні нема), і коли проминете Любаші-вку, Криве Озеро і вже будете наближатися до мосту через Південний Буг, то знайте, що кілометрів десь за 15 від того мосту, вниз по річці, на її лівому березі знаходиться село Люшнювате. З правого берега до того села дістатися непросто — треба мати неабиякі нерви, щоб провести машину по вузькому та низькому, що достає води, понтонному мосту, побудованому ще в 1941 році німцями, — вони по ньому переправляли військову техні-ку на Східний фронт.

РубрикиБез рубрики

Валентин Мороз. Вірши

Україні

Я жив ціле життя, щоб нині
Пізнати істину просту:
Я міст до тебе, Україно,
І перехожий на мосту.
 
Я йду до тебе і сьогодні,
І завтра також буду йти
З щемливим відчуттям безодні
Й немислимої висоти.

РубрикиБез рубрики

Атака чи трагедія століття?

Рівно 75 років тому, 30 січня 1945-го, підводний човен С-13 атакував німецьке круїзне судно «Вільгельм Ґустлофф». Командиром субмарини був наш земляк Олександр Маринеско, якому лише в 1990-у присвоїли звання Героя Радянського Союзу. Цей один з найвідоміших бойових епізодів у СРСР називали, а в деяких країнах і досі називають, «атакою століття». Але є й ті, хто вважає цю атаку найбільшою морською катастрофою, страшнішою, ніж загибель «Титаніка», або й воєнним злочином.

Загибель «Ґустлоффа» недарма називають «прихованою трагедією», правду про яку довгий час тримали за сімома замками обидві сторони: в Радянському Союзі завжди твердили, що на лайнері була еліта німецького підводного флоту, й ніколи не згадували про тисячі загиблих цивільних, а німці, які жили після війни з почуттям каяття за злочини нацистів, замовчували цю історію, побоюючись звинувачень у реваншизмі. Тільки з падінням Берлінської стіни та об’єднанням Німеччини стало можливим говорити більше про те, на що раніше було накладене табу.

РубрикиБез рубрики

Розбійники при погонах

За розбійний напад на фермера в Окнянському районі затримали «перевертнів у погонах» — одного чинного й одного колишнього співробітників поліції, двоє їхніх поплічників — у розшуку.

За даними слідства, 23 січня поліцейський Одеського батальйону поліції особливого призначення і колишній співробітник ізолятора тимчасового тримання разом із двома невстановленими особами скоїли розбійний напад на будинок фермера-пенсіонера в одному із сіл Окнянського району. За попередньою інформацією, на будинок підприємця спільників навів чинний співробітник поліції, повідомила пресслужба Державного бюро розслідувань.

В Офісі генпрокурора уточнили, що правоохоронці попередили напад і затримали полі-цейського безпосередньо на місці злочину. Його ймовірного спільника, який звільнився з поліції в 2019 році, затримали в ніч на 24 січня в Одесі.

Операцію проводили співробітники територіального управління ДБР із центром у Миколаєві за оперативної підтримки Одеського управління департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції і під процесуальним керівництвом прокуратури Одеської області.

РубрикиБез рубрики

Гарбуз проситься в меню

Їжа — значущий фактор впливу на наше здоров’я, рівень енергії, інтелектуальний потенціал та довголіття. Відтак сучасні вчені буквально на молекули розбирають продукти, вивчають їхній вплив на епігенетику — зміну активності генів. Тобто, якщо вам у спадок дісталися не дуже хороші гени, які за певних обставин можуть призвести до якоїсь хвороби, то вживання певних продуктів здатне «приспати» ці гени та зробити їх менш активними або й зовсім неактивними.

«Багато хто знає, що гарбуз корисний, але я спробую виділити головне — чому його потрібно їсти. Не наводячи переліку всіх макро- та мікроелементів, вітамінів і т.д. (усе це можете прочитати в інтернеті), хочу наголосити, що гарбуз потрібен усім: здоровим і хворим, будь-якого віку, статі та рівня фізичної активності — всім!» — запевняє дієтолог Оксана Скиталінська на своєму сайті http://100rokiv.com.

Печений гарбуз

Це — здоровий імунітет, відмінний детокс. У ньому міститься ніжна клітковина, багато розчинної (пектину), що поглинає шкідливе, токсичне і живить кишечні мікроорганізми — чим більша видова різноманітність мікробіоти, тим міцніший кишковий імунітет.

Якщо печений гарбуз поєднати з корисним жиром, то каротиноїди (провітамін А) добре розчиняться і добре засвояться, перетворившись в організмі на вітамін А, який відновлює всі слизові та покращує стан шкіри, аби вона не висушувалася, не обвітрювалася, а сезонні загострення запальних захворювань шлунку та кишечнику швидко переходили в стан ремісії.

РубрикиДовкілля

Шанс для білого носорога

Надія на порятунок є: вчені отримали третій ембріон майже вимерлого північного білого носорога.

Цей підвид (один з двох варі-антів білих носорогів, що мешкав у Центральній Африці) — найбільший носоріг у світі й четвертий за розміром сухопутний звір планети — поступається тільки трьом видам слонів. На початку 1960-х у природі жило більше двох тисяч цих тварин, однак за два десятиліття, внаслідок варварського браконьєрства, їх число скоротилося до 15 особин. Незважаючи на всі зусилля з охорони цього виду, сьогодні залишилися тільки дві самки, а останній самець на ім’я Судан помер позаторік.

У порятунку північного білого носорога беруть участь учені з Німеччини, Італії, Чехії, Кенії, Японії та США, а також співробітники Національного парку Ол-Педжета і кенійської служби охорони дикої природи. План такий. До смерті Судана вдалося законсервувати його сперму. Тепер двох самок, що зосталися, — Наджину і Фату стимулюють, щоб отримувати їхні яйцеклітини. Ризикувати ними не можна, тому процедуру зустрічі яйцеклі-тин і сперматозоїдів проводять «у пробірці», а сурогатними матерями для щасливих ембрі-онів стануть самки найближчого спорідненого підвиду — південного білого носорога.

РубрикиДовкілля

Мостять гнізда білохвості орлани

На території національного природного парку «Тузлівські лимани» люди помітили білохвостих орланів — великих хижих птахів, які прилітають сюди зимувати.

Відомий еколог-біолог Іван Русєв назвав їх «аристократами неба», розповівши у соцмережах, що цьогоріч орлани дуже рано почали піклуватися про гніздування. Вже два тижні одна пара облаштовує собі гніздо в лісосмузі.

Основними умовами при виборі місця гніздування цих птахів є віддаленість від людини і близька водойма. Однак ця пара орланів чомусь уподобала лісосмугу недалеко від автотраси. Найімовірніше, саме шум та вібрація від руху транспорту торік завадили їм мати пташенят. Можливо, поталанить цього року.

Нагадаємо, білохвості орлани занесені до Червоної книги України як рідкісний вид, що потребує охорони.

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua