РубрикиБез рубрики

Нектарний дощ

Природу Бразилії ми звикли уявляти суцільним вологим лісом, однак більше 10 відсотків її території на північному заході займає рідколісся — Каатинга.

Там бувають посухи, а відтак рослини намагаються берегти воду. Але є один, так би мовити, ненормальний унікум. Велике дерево родини бобових Hymenaea cangaceira її не те що не економить, а переводить: з грудня по березень воно розкриває сотні квітів і виділяє стільки нектару, що він буквально крапає солодким дощем.

Незвичайну рослину вивчали Артур Домінгос-де-Мело та його колеги з бразильського Федерального університету Пернамбуку, про що опублікували статтю у журналі ESA Ecology. Учені підрахували, що кожна квітка гіменеї виробляє до 1,5 мл нектару за ніч, тож усе дерево, на якому за сезон розпускаються в середньому 624 тисячі квіток, здатне виділити за цей час 920 літрів нектару. Не дивно, що він падає з дерева краплями.

Дослідники підкреслюють, що досі такий незвичайний ефект був відомий лише у випадку з однією рослиною — південноамериканським «бавовняним деревом» (капок). Однак його продуктивність не дивує, бо це дерево росте у вологих джунглях і досягає висоти 70 і більше метрів. На відміну від нього, гіменея живе в набагато сухіших умовах і виростає лише до 10 метрів. Очевидно, що в перерахунку на розміри вона вкладає неймовірно більше ресурсів у свій нектар.

Спершу учені припустили, що феномен гіменеї може бути важливим для залучення обпилювачів, якими для неї є руко-крилі. І справді, хоч у складі її нектару виявилося аж 38 різних пахучих речовин, велику частину запаху формують трансциннамальдегід і гамма-декалактон, які створюють аромат кориці й гнилих фруктів, що дуже подобається кажанам.

Однак у Каатинзі мешкають майже сто видів рукокрилих, і саме вони запиляють помітну частину місцевих рослин, але без таких жертв, на які йде гіменея. Відтак учені висунули й іншу гіпотезу: зволожуючи і збагачуючи ґрунт під кроною дерева, нектар може стимулювати розвиток кореневої мікрофлори — симбіотичних грибів, від союзу з якими багато в чому залежить виживання рослини.

Переглядів: 363
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua