РубрикиБез рубрики

Замість демократії — владна вертикаль

Запропоновані зміни до Конституції щодо децентралізації є загрозою знищення місцевого самоврядування, вважають в Асоціації міст України.

Президент України 13 грудня вніс як першочерговий проєкт закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» №2598. Асоціація міст України, перш за все, висловлює стурбованість закритістю процесу його підготовки, адже до розробки законопроєкту не були залучені представники органів місцевого самоврядування та їх асоціації, громадянського суспільства.

Єдиний офіційний захід, на який було запрошено представників АМУ, відбувся 23 жовтня і був присвячений презентації концепції змін до Конституції України. АМУ висловила зауваження до цієї концепції, але вони, на жаль, не враховані. Остаточний текст змін до Конституції став відомим лише після оприлюднення на сайті парламенту.

Детальний висновок Асоціації міст України щодо законопроєкту №2598 буде оголошений пізніше. Наразі ж АМУ звертає увагу на такі критичні для місцевого самоврядування і суспільства питання.

Відродження старої ідеї загального прокурорського нагляду, але під «новою вивіскою» префектів

На заміну місцевим державним адміністраціям приходять префекти. Префекту пропонується надати право наглядати практично за всією діяльністю органів місцевого самоврядування і швидко зупиняти їхні акти. З огляду на перелік інших повноважень така функція префектів виглядає як основна. І все це — на додаток до вже наявного широкого державного впливу в усіх галузях муніципального життя, місцевих фінансах, публічних закупівлях, детальній законодавчій зарегульованості. Це виглядає як відродження старої ідеї загального прокурорського нагляду, але під «новою вивіскою» префектів. Такий підхід завдасть болісного удару по інститутах місцевої демократії.

Особливо варто зауважити на нехтуванні Європейською хартією місцевого самоврядування. У ній наголошується на домірності заходів контролюючого органу важливості інтересів, які він має намір охороняти. Асоціація міст України переконана, що надання префектам замість суду функції зупинення всіх без розбору актів місцевого самоврядування є вкрай надмірним заходом.

Скорочення терміну повноважень місцевих обранців — порушення рівності форм народовладдя

Пропонується скоротити строки повноважень місцевих рад та голів громад із п’яти до чотирьох років. При цьому строки повноважень Президента та парламенту залишаються незмінними — п’ять років. Обґрунтування такої нерівності відсутнє. Виходить, що на національному рівні виборні особи отримують більше часового, організаційного та фінансового ресурсів для реалізації своїх завдань, ніж на місцевому.

Втрата Києвом та Севастополем спеціального статусу

Міста Київ та Севастополь більше не розглядаються як окремі адміністративно-територіальні одиниці, що перебувають поза, відповідно, Київською областю та АР Крим, мають особливості державного управління та місцевого самоврядування. Хоча ці міста мають об’єктивні передумови для такого спеціального статусу. За логікою законопроєкту, вони є громадами, що входять до складу відповідного округу та області чи АР Крим. Лише для міста Києва передбачене встановлення додаткових повноважень як для столиці без узгодження з новим терміном «громада». Щодо Севастополя, то дивним виглядає втрата його спеціального статусу без зазначення у перехідних положеннях, куди він територіально приєднується.

Ліквідація поняття міст обласного значення

Система адмінтерустрою передбачає обов’язкові три рівні: всі міста входять до складу округів, усі округи входять до складу областей. Такі зміни виглядають вкрай суперечливими, оскільки громади матимуть значні відмінності за чисельністю населення. Це призведе до диспропорцій та нелогічностей при організації влади на рівні округів та областей.

Плутанина з терміном «громада»

В один термін «громада» зведено одночасно і жителів однієї місцевої спільноти, й адміністративну територію. Чомусь громада повинна реєструватися як юридична особа. Не зрозуміло, для чого це потрібно з огляду на суть юридичних осіб за наукою цивільного права. Відповідно до ч. 1 ст. 5 Конституції громади діють як складові народу України через вибори, референдуми, інші форми прямої демократії. Громади, в переважній більшості випадків, реалізують свої права через органи місцевого самоврядування, а такі органи є представниками громад у суді.

Послаблення сільських, селищних, міських голів

У змінах відсутні повноваження нових голів громад щодо головування на засіданнях місцевих рад та очолювання виконавчого органу ради.

Асоціація міст України сподівається на доопрацювання проєкту змін до Конституції щодо децентралізації влади під час розгляду у парламенті. Інакше під егідою децентралізації замість європейських інституцій місцевої демократії Україна ризикує отримати владну вертикаль старого зразка.

Переглядів: 480
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua