РубрикиБез рубрики

Ліризм, трагізм і сила музики

22 листопада на сцені Одеської обласної філармонії під орудою художнього керівника Національної опери Греції Мірона Міхайлідіса Національний одеський філармонійний оркестр (художній керівник і головний диригент народний артист України Хобарт Ерл) виконав твори Д. Шостаковича і С. Рахманінова. Солістка — Діана Тищенко.

Концерт № 1 для скрипки з оркестром Дмитра Шостаковича ще називають «симфонією для соло скрипки». Цей твір з доволі самостійними чотирма частинами близький до сюїти. Написаний він у складний період розгулу «жданівщини», в 1947—1948 роках, коли композиторів з яскраво вираженим індивідуальним стилем, тих, які шукали нові форми в музиці, цькували, звинувачуючи у формалізмі, космополітизмі, модернізмі й віддаленості від народу, від колективного «я». Цим пояснюється довгий шлях твору до прем’єри. Концерт №1 присвячений його першому виконавцеві Давиду Ойстраху, який презентував твір у Ленінграді в жовтні 1955-го під орудою Євгена Мравинського.

Гостя-диригента Мірона Міхайлідіса одеським меломанам представляти не потрібно. Сподіваюся, що в багатьох залишився в пам’яті концерт за його участі з НОФО, який відбувся п’ять років тому. Тоді звучали твори двох грецьких композиторів — Янніса Константинідіса і Нестора Тейлора, а також Миколи Римського-Корсакова. Дуже симпатичне його вдумливе, точне у жестах диригентське провадження оркестром. Принагідно зазначимо, що у 2015-у Мірон Міхайлідіс став кавалером Ордена мистецтв і літератури Французької Республіки, а під час концертного сезону дебютував в Ерфуртському театрі (Тюрінгія, Німеччина) з постановкою «Ромео і Джульєтта».

Переконливою у своїй сольній партії була Діана Тищенко — чарівна скрипалька з прекрасними сценічними даними.

З-поміж іншого запам’яталися під час гри її пластичні, з красивими лініями руки. Червона сукня артистки була дуже доречною, що особливо виділялося у вогненно-експресивній, «апокаліптичній» каденції, яка передувала завершальній частині концерту (burlesque). Це був кульмінаційний момент, і саме ця частина твору вважається найскладнішою у технічному сенсі.

Діана Тищенко, випускниця музичної школи ім. М. Лисенка, вже у 18 років стала концерт-мейстером відомого молодіжного колективу — «Югенодорчестер» Густава Малера (GMJO), заснованого італійським диригентом Клаудіо Аббадо. Із 2017-го — асистент, згодом — доцент у Бер-лінській вищій школі музики (Hanns Tisler). Лауреатка багатьох престижних міжнародних конкурсів.

Знайомлячись перед початком концерту з програмою, я дивувався: бурлеск у фіналі такого напруженого, переважно похмуро-трагічного, лірико-драматичного твору? Згодом дізнався, що третю, а також заключну частини Шостакович писав після вечірніх «мерзенних дебатів», і ввів у фінал «міф про народне свято». Музикознавці це пояснюють своєрідною спробою «зняття конфлікту», як у Четвертій симфонії Густава Малера.

У другій частині вечірньої програми прозвучала Симфонія №2 (1906—1907) пізнього російського романтика Сергія Рахманінова — твір, який став своєрідною реабілітацією для автора після невдалої прем’єри у Петербурзі в 1895 році його першої симфонії, що спричинило творчу кризу композитора. (Вину він покладав на погане, позбавлене відчуття суті його музики диригування О. Глазунова).

Після слухання модерністського Концерту №1 для скрипки з оркестром Дмитра Шостаковича аудиторії потрібно було перебудувати свій слуховий апарат на лад романтичної музики, позбавленої відвертих дисонансів і менш нервової. Зізнаюся, що лише третя й фінальна частини твору мене полонили і дозволили оцінити його глибину та принадність. Хвилеподібна у своєму розвитку, красива (то вкрадлива, то томна, то миротворна) в останній, четвертій, частині вона стає заспокійливою і несподівано феєричною, набираючи сили й розмаху.

Зазначимо, що сам композитор був незадоволений другою симфонією, принаймні в чорновому варіанті, ще до її інструментування. Розпочавши у Москві, закінчив її вже у Дрездені, де приблизно в цей же період написав і славнозвісну симфонічну поему «Острів мертвих». «Я впевнений, — зазначав Сергій Рахманінов у листі до композитора і музиканта-етно-графа Олександра Затаєвича після невдачі з першою симфонією, — що хороша музика буде «просвічувати» й крізь погане інструментування…».

Вичерпну характеристику новому музичному дітищу Рахманінова дав свого часу рецензент «Русской музыкальной газеты»: «Нова симфонія, перш за все, є своє, рахманіновське, вільно породжене внутрішнім світом тонкого і цілісного митця, що самостійно думає, відчуває і переживає… Це артист з дивовижною ніжністю концепцій, шляхетністю смаку, з витонченою уявою… зі схильністю до елегійного ладу… Перше і загальне враження: своїм поетичним налаштуванням і художнім блиском вона захоплює увагу від початку і до кінця, поєднуючи у собі елементи чарівного і трагічно-грізного…».

Вступну частину симфонії відкриває повільний, стримано-суворий мотив партії віолончелей і контрабасів. З огляду на це варто, мабуть, дати трохи інформації про групу віолончелей НОФО.

Концертмейстер групи Максим Дєдіков, який свого часу закінчив Школу ім. П.С. Столярського, згодом — ОНМА ім. А.В. Нежданової, а також Вищу школу музики імені Королеви Софії (Мадрид), є лауреатом багатьох міжнародних конкурсів й учасником престижних фестивалів Західної Європи. У 2011-у мав честь грати перед принцом Чарльзом і королівськими сім’ями Великобританії та Іспанії. Роком пізніше Дєдіков був нагороджений королевою Іспанії як кращий віолончеліст. Нині він викладає на кафедрі струнних в Одеській музакадемії.

Його помічником є доцент кафедри струнних нашої ж музакадемії Валерій Казаков, який раніше під керівництвом Хобарта Ерла записав Концерт №1 для віолончелі з оркестром Мирослава Скорика (фірма NAXOS).

Відрадно, що останнім часом групу поповнили молоді виконавці, також вихованці ОНМА: Вікторія Фуртученко, Владислав Долгієр, Вікторія Карпова і Марта Кучимова.

Групу контрабасів очолює заслужений артист України Володимир Чекалюк, в.о. доцента ОНМА ім. А.В. Нежданової, учасник міжнародного фестивалю «Два дні й дві ночі нової музики».

Володимир КУДЛАЧ.

Переглядів: 335
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua