РубрикиБез рубрики

Українська складова ізраїльського державотворення

Нещодавно у залі історичного музею Балти відбулася неординарна подія — просвітницька виставка на тему «Держава Ізраїль — українське коріння», влаштована з ініціативи працівників Інституту іудаїки при Києво-Могилянській академії та Сіоністської організації України силами молодих представників руху «Наш дім — Ізраїль».

На виставці, задуманій як пересувна, екскурсоводи (студенти Єлизавета Мучник з Києво-Могилянки та Аліє Гані й Костянтин Тапі з Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського) представили відвідувачам 12 великих стендів, провівши по них цікавий історичний екскурс щодо виникнення сіоністських організацій у Європі й процесу переселення в Ерец-Ісраель євреїв з різних країн, у тому числі з України, відродження та розвитку держави Ізраїль. Особливий наголос робився на вагомому внескові вихідців з України, в тому числі з Одещини, у становлення Держави Ізраїль та подальше зміцнення зв’язків між двома країнами.

Як зазначалося на першому стенді, ця виставка — своєрідне привітання зі славним ювілеєм Держави Ізраїль (70-річчям її створення у 1949-у), який разом відзначають громадяни (не тільки євреї) України та Ізраїлю — країн, пов’язаних спільною долею, життям, особистостями, що стали важливою частиною ізраїльської, української та світової історії. Зокрема, екскурсоводи підкреслили, що із 120 членів першого кнесету (парламенту) Ізраїлю 28 були вихідцями з України. За роки існування відродженого Ізраїлю вихідцями з українських теренів були троє президентів та двоє прем’єр-міністрів.

Присутні у залі, разом з екскурсоводами подорожуючи стендами виставки з численними фотоілюстраціями, дізналися багато цікавих фактів з історії відродження держави на землях Ерец-Ісраель, переселення туди євреїв з України, створення нових поселень та кібуців (сільськогосподарських підприємств), формування Армії охорони Ізраїлю. Зокрема, згадувалося про першу велику алію (виїзд) євреїв 1919 року пароплавом «Руслан» з Одеси, про інші алії, про війни з арабами, в тому числі про знамениту шестиденну 1967-го, про участь вихідців з України у розвитку промисловості, сільського господарства, науки й культури Ізраїлю та про взаємозв’язки двох країн.

Як відомо, чимало євреїв виїхало в Ізраїль з Одещини, в тому числі з Балти, яка ще на початку ХХ століття вважалася в Україні досить великим єврейським містечком, де було, зокрема, 22 синагоги. Про це і конкретно про євреїв, які народилися у нашому місті й зробили помітний внесок у розвиток Ізраїлю, присутнім повідав голова балтської єврейської общини Вадим Вінярський, істотно доповнивши розповіді екскурсоводів.

Напевно, не тільки жителям нашого міста цікаво дізнатися про таких наших земляків: Іліягу Бен-Горін, який став в Ізраїлі відомим журналістом; Борух Ванштейн — теж журналіст, один з учасників всесвітнього з’їзду сіоністів; Симон Кушнір — один зі створювачів каганів (загонів охорони), у м. Гіватаєм його іменем названо парк; Йосиф Недава — письменник, учень В. Жаботинського, завідувач кафедри університету у Хайфі; Аріє Альтман — один з фундаторів сіоністської ревізіоністської партії, доктор філософії; Ієгуда-Лейб Шварц, 1884 року народження, став сіоністом, був помічником

В. Жаботинського; Борух Штокман — бібліограф, публіцист, убитий у 1956-у арабом. Назвав В. Вінярський і Менахема Шейкіна, який у 1901—1906 роках був у нашому місті так званим казенним рабином, виїхав в Ізраїль, де став відомим діячем у поселенні Ахудзад-Багг, що виросло у місто Тель-Авів, нинішню столицю Ізраїлю, де іменем балтянина названо вулицю. Не забув оповідач і про відому правозахисницю 1960-х, нашу землячку Розу Палатник, яку після деякого строку «відсидки» і помітного тоді майже міжнародного скандалу все ж випустили із СРСР в Ізраїль.

Варто зазначити, що члени балтської єврейської общини підтримують зв’язки з багатьма, хто виїхав на «землю обітовану», і радо сприймають повідомлення про їхні успіхи.

Запропонована балтянам просвітницька виставка видалася цікавою і привернула увагу вже хоча б тим, що, як повідали її організатори, Балта — перший географічний пункт у програмі їхнього туру. Далі їх шлях проліг в Одесу, Харків та інші міста.

Михайло ГЕРШКОВИЧ,
м. Балта.

Переглядів: 323
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua