РубрикиБез рубрики

Європейські цінності й український парламентаризм

В Одесі на різних майданчиках пройшли Дні парламенту: майстер-класи, презентації, тренінги для команд народних депутатів України, уроки для школярів, лекції для студентів — цікавих подій було чимало.

Заходи відбувалися за участі колишньої депутатки Європарламенту, співголови делегації у Парламентській асамблеї ЄВРОНЕСТ Ребекки Хармс, народних депутатів України, представників Апарату Верховної Ради, органів виконавчої влади і місцевого самоврядування Одеси та Одеської області у рамках спільного проєкту Освітнього центру ВР, програми USAID «Рада» та проєкту «Україна в Європі».

В Одеському національному університеті ім. І.І. Мечникова було презентовано Освітній центр Верховної Ради України й відкрито експозицію «Рада Інфо».

Публічна дискусія «Європейські цінності та український парламентаризм», організована фондом «Східна Європа» у партнерстві з Центром ліберальної сучасності (Берлін) та програмою USAID «Рада», що проходила за участі Ребекки Хармс, народних депутатів Олексія Гончаренка та Павла Фролова, викликала жваве зацікавлення у присутніх — експертів, науковців, представників громадських організацій, органів місцевої влади, ЗМІ.

Ігор Когут, директор програми «Рада» запропонував до обговорення актуальні питання, а саме: нові реалії українського парламентаризму, формування довіри суспільства до українського парламенту, зворотний зв’язок і комунікація з виборцями та розвиток українського парламентаризму за кращими європейськими традиціями.

Під час дискусії Ребекка Хармс наголосила:

— Найважливіше для розвитку країни і демократії у ній — це питання довіри до парламенту. Для того, щоб збільшити цю довіру, має бути не лише діалог і пошук консенсусу між різними політичними силами, але й консультації та співпраця з іншими громадськими інститутами.

Ребекка Хармс зазначила, що для ефективної законодавчої роботи повинен відбуватися постійний діалог між депутатами і громадським сектором, професійними об’єднаннями. Комі-тети, які відповідають за законодавчий процес, мають залучати ці організації до дискусії та шукати оптимальні рішення. Такий шлях законодавства найбільш збалансований, виключає лобіювання й обмежує вплив зацікавлених груп.

Народний депутат, представник фракції «Європейська солідарність» Олексій Гончаренко, у свою чергу, зазначив:

— Великою загрозою для України є те, що нова влада не розуміє важливості інституцій. Держава ефективна лише тоді, коли має реально міцні інститути, одним з яких є парламент. Наразі ми спостерігаємо наступ на державні інституції: на місцеве самоврядування, на судову систему, на парламент. Я не думаю, що це свідомий шлях руйнування держави. Це — результат недосвідченості молодої команди. Ефективною є та влада, яка передає своїм наступникам кращі інститути, ніж вона їх отримала від попередників. Нинішній парламент значною мірою перетворений на нотаріальну контору, яка штампує все, що виходить з Офіса Президента. Це називають «турборежимом». Насправді ж це наступ на парламент і, певною мірою, його знищення як інституту, що приймає рішення.

Олексій Гончаренко, представник партії, яка нині в опозиції, висловив застереження щодо обмеження можливостей опозиції брати участь у формуванні законопроєктів. Водночас зауважив, що приклади ефективної співпраці опозиції та більшості все ж таки існують.

— Європейська цінність — це міцний парламент, і я сподіваюся, що колеги з правлячої партії змінять свої підходи. Це дрібничка, але вона показова. Коли розсаджували депутатів, «слуги народу» зайняли центральне місце, а всі інші опинилися на гальорці. Раніше такого не було. Кожен народний депутат представляє народ України. Є різні позиції, різні люди. Сила парламенту в тому, що він обраний усіма, і цю силу треба використовувати — наголосив Олексій Гончаренко.

Народний депутат від партії «Слуга народу», голова підкомі-тету Комітету з питань регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради Павло Фролов зазначив:

— Рік тому довіра до парламенту балансувала на рівні 3—4 %, сьогодні ж цей рівень зріс у 10 разів. Ще рік тому люди не вірили, що відбудеться зміна старих еліт. Але Верховна Рада оновилася на 80%. Ми прий-шли з новими цінностями, хоч без досвіду в політиці, але нині ми закладаємо основи того, що обіцяли, наприклад, зняття недоторканності. За минулої влади парламент був перетворений у клуб, де люди займалися своїми приватними справами, розповідаючи перед камерами, як вони турбуються про пересічного українця.

Павло Фролов звернув увагу на те, що «турборежим» необхі-дний для того, аби зміни відбувалися якомога швидше:

— Парламент почав працювати у високому темпі, але ми працювали над законопроєктами завчасу. Нам складно, однак довіра до парламенту зросла. Я не погоджуюся з тим, що ми штампуємо законопроєкти Президента — ми з колегами напрацьовуємо альтернативні, якісніші законопроєкти. Стосовно судової чи земельної реформи — ми відчуваємо негатив. Але скільки людей раніше довіряли суду? Попередня реформа не забезпечила захисту прав громадян. Дуже важливий законопроєкт був прийнятий щодо землі — і ми побачили в парламенті, як його перетворили на цирк. Будь-які стандарти політики нівелюються.

Народний депутат від «Слуги народу» висловив переконання, що для підвищення якості законопроєктів і підвищення рівня довіри до них, до їх підготовки мають бути залучені незалежні експерти: «Нам не вистачає незалежної експертизи. Тому в парламенті потрібно створити дослідницьку службу, яка допомагала б формувати якісніші, а головне — зрозуміліші людям законопроєкти».

Колишня депутатка Європарламенту Ребекка Хармс порадила новому українському парламенту:

— Потрібно трохи збавити темп, аби встигати опрацьовувати законопроєкти, адже «турборежим» може позначитися на якості ухвалених законів. Я погоджуюся, що задля ухвалення деяких законів справді було потрібно вмикати так званий «турборежим», однак усе ж таки вважаю, що для функціонування демократії необхідний сильний парламент, а сильний парламент вимагає достатньо часу, консультацій та дебатів.

На запитання про те, які інституційні речі важливі, щоб парламент не втрачав на якості, Павло Фролов відповів:

— Ми вже запровадили штрафи для депутатів, які не ходять на засідання. Своєю присутністю, своїм прикладом, коли 95% членів фракції працюють у комітетах і в сесійній залі, ми показуємо приклад, і наші колеги з інших фракцій також почали краще працювати. Ми відстоюємо думку про те, що парламент — місце для дискусій. Одне з важливих завдань парламенту — налагодити двосторонню комунікацію з виборцями, з громадським сектором, проводити роз’яснювальну роботу щодо законодавчого процесу, пояснювати виборцям сенс законів, які приймаються, а також налагоджувати тісну співпрацю з органами місцевого самоврядування.

Під час дискусії говорили про такі важливі речі, як інституції, процедури, депутатська етика, комунікації, консультації, про реалізацію представницьких функцій парламенту, і важливо те, що народні депутати і колишня депутатка Європарламенту обговорювали ці питання спільно з виборцями: науковцями, представниками громадськості, ЗМІ, місцевого самоврядування. То що, Верховна Рада наближається до людей?

Ольга ФІЛІППОВА.

Переглядів: 298
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua