РубрикиБез рубрики

Життя після динозаврів

Близько 66 мільйонів років тому на Землі відбулося масове вимирання, відоме як крейдо-палеогенове, в результаті якого зникли динозаври, літаючі й морські ящери та інші види наземних і морських тварин.

Причиною вимирання більшість учених вважає падіння астероїда діаметром близько десяти кілометрів у районі півострова Юкатан, що спровокувало виникнення цунамі, підвищення вулканічної та сейсмічної активності, глобальних лісових пожеж. Після зіткнення стався викид в атмосферу величезної кількості сажі та пилу, що призвело до різкого похолодання і півторарічної «ночі».

Нещодавно американським дослідникам вдалося створити картину відновлення біорізноманіття, тобто появи нових видів тварин і рослин, після масового вимирання, повідомляє https://vokrugsveta.ua.

Тайлер Лайсон з Денверського музею природи і науки та його колеги описали добре збережені скам’янілі 16 видів ссавців і 233 види рослин, а також скам’янілості рептилій — крокодиломорфа та черепах, яких знайшли у заповіднику Коррал Блафс (штат Колорадо).

Численні скам’янілості дозволили авторам зрозуміти, як розвивалася екосистема на місці Коррал Блафс упродовж 700 тисяч років після масового вимирання. Під час катаклізму тут зникли ссавці вагою більше восьми кілограмів, але протягом 100 тисяч років з’явилися інші звірі майже такого ж розміру й вагою близько шести кілограмів (як велика домашня кішка). Як вважають дослід-ники, вони були комахоїдними або всеїдними. З рослинності в цей час переважали папороті.

«Ці скам’янілості показують нам, що через 100 тисяч років після падіння астероїда кількість видів рослин і тварин була настільки ж великою, як і до цього. Може здатися, що 100 тисяч років це довго, але в геологічному літопису це дуже короткий проміжок часу. Тоді біорізноманіття відновилося набагато швидше, ніж після інших масових вимирань», — розповідає Девід Поллі з Індіанського університету.

Через 300 тисяч років після вимирання кількість видів ссавців збільшилася із 9 до 21 (для порівняння: сучасна наука вирізняє 29 рядів ссавців). До того ж вони втричі «підросли»: з’явилися ссавці розміром з бобра (вагою близько 25 кілограмів), які, мабуть, були травоїдними. Оновилися й рослини: папороті змінилися пальмами. Ще приблизно через 400 тисяч років з’явилися бобові рослини, а ссавці знову «підросли». Вчені знайшли черепи травоїдної тварини, яка важила приблизно 34 кілограми (як невеликий олень або свиня пекарі), і ще більшого всеїдного ссавця — вагою 47—48 кілограмів, як сучасна піщана газель. У цей же час в річках або на їх берегах мешкали черепахи, родичі сучасних кайманових.

За словами Девіда Поллі, знайдені залишки засвідчують, що через 300 тисяч років після масового вимирання розмаїття рослин і ссавців стало набагато більшим, ніж до катастрофи, а через 700 тисяч років після неї з’явилися абсолютно нові види тварин. Усе це доводить, що після масового вимирання екосистеми почали функціонувати по-іншому. Для цього з’явилися можливості, яких не було в крейдяному періоді.

Переглядів: 396
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua