РубрикиБез рубрики

Великі справи легкими не бувають

30 і 31 жовтня на запрошення української влади делегація Північноатлантичної ради НАТО на рівні послів 29 країн-членів Альянсу на чолі з Генеральним секретарем Єнсом Столтенбергом та його заступниками Мірчою Джоане і Беттіною Каденбах перебували з офіційним візитом в Україні, зокрема в Одесі і Києві. Це вже другий візит Є. Столтенберга в нашу країну. Перший відбувся 10 липня 2017-го з нагоди 20-річчя підписання Хартії про особливе партнерство України з Альянсом.

30 жовтня делегація НАТО прибула літаком до Одеси, де провела переговори з віце-прем’єр-міністром з питань європейської та північноатлантичної інтеграції Дмитром Кулебою і міністром оборони Андрієм Загороднюком. На зустрічі, що відбулася в конференц-залі Одеського морвокзалу, були присутні також командувач ВМС України адмірал Ігор Воронченко та голова Одеської облдержадміністрації Максим Куций.

Після переговорів Є. Столтенберг і Д. Кулеба провели спільний брифінг для журналістів на причалі, поблизу військових кораблів (на знімку).

За словами Й. Столтенберга, у відносинах НАТО та України всі існуючі формати співпраці будуть об’єднані в одну програму — «одна країна — один план». Це питання обговорювалося 25 жовтня під час візиту міністра оборони України А. Загороднюка в штаб-квартиру НАТО у Брюсселі. Під час переговорів із Є. Столтенбергом А. Загороднюк підкреслив, що вступ України в НАТО залишається ключовим пріоритетом нашої держави. У своєму виступі на брифінгу генсек Альянсу заявив, що Росія повинна вивести всі свої війська з території Донбасу. Він висловив упевненість, що тимчасово окуповані Луганськ і Донецьк обов’язково повернуться під контроль України. За його словами, історія свідчить, що зміни неодмінно настануть, навіть якщо зараз вони здаються неможливими. Генсек НАТО нагадав журналістам, що ніхто не міг передбачити падіння Берлінської стіни, але ця стіна впала і «холодна війна» закінчилася, а СРСР розпався. Очільник Альянсу висловив переконання в тому, що проведення реформ та підтримка НАТО допоможуть повернути окремі райони Донбасу під український контроль. Є. Столтенберг наголосив: «Росія має чітку відповідальність щодо виконання Мінських домовленостей і повинна вивести всі свої збройні сили і своїх офіцерів зі Сходу України та припинити дестабілізацію України».

На запитання кореспондента агентства «Укрінформ» М. Аксанюка про те, чи збирається Україна подавати заявку на отримання Плану дій щодо членства (ПДЧ), віце-прем’єр-міністр Д. Кулеба відповів, що Україна не подаватиме заявку на ПДЧ, оскільки вважає чинною заявку, подану на Бухарестському саміті у 2008 році. За його словами, «питання ПДЧ має бути технічним, а не політичним» й Україні необхідно зосередитися на реформах, поглибленні взаємодії з Альянсом і досягненні сумісності українських Збройних сил зі збройними силами НАТО. Д. Кулеба зазначив, що Україна потребує п’ять років, щоб перевести свої ЗС на стандарти НАТО.

У рамках перебування в Одесі генсек НАТО відвідав Інститут Військово-Морських сил Національного університету «Одеська морська академія». Під час презентації навчального закладу його начальник капітан 1-го рангу Петро Гончаренко ознайомив делегацію Альянсу з історією, навчально-матеріальною базою та науковою діяльністю вишу. Єнс Столтенберг виступив з промовою перед викладачами та курсантами Інституту, а також інших вищих військових навчальних закладів Одеси. Зокрема, він зазначив, що перспективи вступу України в НАТО є дуже високим. За його словами, НАТО відкрите для членства України в Альянсі, щойно будуть виконані всі передбачені для цього умови. При цьому підкреслив, що вступ до НАТО залежить лише від України і Росія аж ніяк не може впливати на цей вибір. На думку Є. Столтенберга, позитивним прикладом здійснення реформ та трансформацій для набуття членства в НАТО є Польща, яка завдяки конструктивним змінам, боротьбі з корупцією стала членом Альянсу ще у 1999 році.

За участю представників Північноатлантичної ради на чолі із заступником генсекретаря НАТО Мірчою Джоане відбувався «круглий стіл», у якому взяли участь не лише представники командування ВМСУ та керівництва Інституту ВМС, а й курсанти, котрі мали змогу особисто поставити запитання представникам країн-членів Альянсу.

Після цього делегація відвідала Другу постійно діючу групу НАТО з протидії мінам (SNMCMG2), що є однією із чотирьох багатонаціональних зведених формувань військово-морських сил у складі кораблів, наданих різними державами — членами Альянсу. Ці групи є військово-морським компонентом постійної готовності на підтримку Об’єднаних оперативно-тактичних сил НАТО надзвичайно високої готовності. У рамках патрулювання у Чорному морі чотири судна НАТО з протидії мінам із Болгарії, Італії, Румунії та Іспанії перебуватимуть в Одеському порту впродовж тижня.

Під час переговорів з Є. Столтенбергом міністр оборони України А. Загороднюк зазначив, що Україна зацікавлена в тому, щоб бути невід’ємним членом групи НАТО в Чорному морі з огляду на провокаційні та агресивні дії Росії в Чорному та Азовському морях.

Зауважу, що 23 жовтня на борту судна Ocean Freedom в Одеський порт із США були доставлені два катери типу Island. Очікується, що найближчим часом прибудуть ще чотири таких катери. ВМС України планує сформувати дивізіон багатоцільових патрульних катерів типу Island, який контролюватиме ближню морську зону і навіть виходитиме за потреби в Середземне море.

На своїй сторінці у Фейсбуці Д. Кулеба зазначив, що після короткої прогулянки по Одесі генсек і посли НАТО «були вражені містом», оскільки «не чекали такої краси»…

31 жовтня делегація НАТО продовжила роботу у Києві.

Зранку під головуванням Президента України Володимира Зеленського та Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга відбулося засідання Комісії Україна — НАТО.

На брифінгу за підсумками цього засідання Президент В. Зеленський висловив упевненість у готовності України до співпраці з Альянсом у рамках програми розширених можливостей НАТО. Він, зокрема, заявив, що українська сторона розраховує на підтримку пропозиції України щодо практичних кроків з імплементації Чорноморського пакета НАТО, схваленого у квітні 2019 року. В. Зеленський наголосив, що Україна фактично розташована на південно-східному фланзі Альянсу і є невід’ємною частиною євроатлантичного безпекового простору, на якому вона «не лише споживач, а й багаторічний постачальник безпеки». Глава держави запевнив союзників у тому, що Україна виконує всі рекомендації Венеціянської комісії щодо закону про освіту і на даний час «шість із семи рекомендацій уже виконані українською стороною». (Після цієї заяви угорська сторона розблокувала оприлюднення Спільної заяви Комісії «Україна — НАТО»). А ще Президент підкреслив, що наша держава готова прискорити підготовку до членства в Альянсі, не знімаючи з порядку денного можливість приєднання до ПДЧ. На думку В. Зеленського, будівництво «Північного потоку-2», дозвіл на яке 30 жовтня дала вже й Данія, «підсилює Росію і послаблює Європу»…

У свою чергу Є. Столтенберг заявив, що НАТО не визнавало і не визнаватиме нелегітимної анексії Криму Росією і всі члени Альянсу єдині в засудженні дій Росії. Генсек НАТО висловив підтримку зусиллям Президента В. Зеленського щодо мирного розв’язання конфлікту на Донбасі і сподівання, що Росія виконуватиме свої зобов’язання за Мінськими домовленостями, а відтак припинить підтримку бойовиків на сході України та відведе свої сили і техніку з української території. Є. Столтенберг також закликав Росію повернути Україні кораблі, захоплені у листопаді минулого року, і забезпечити вільний доступ до українських портів в Азовському морі. Він нагадав, що українські військові присутні в Афганістані, Косово, є частиною сил швидкого реагування НАТО, готуються до участі у навчальній місії Альянсу в Іраку, і запевнив, що НАТО високо цінує партнерство з Україною. А ще поінформував журналістів про те, що на засіданні Комісії «Україна — НАТО» було переглянуто комплексний пакет допомоги Альянсу нашій державі через 10 трастових фондів, а також нагадав, що союзники НАТО виділили понад 40 млн євро для підтримки України в таких сферах як бойове командування і контроль, кібероборона, медична реабілітація.

На завершення свого виступу Є. Столтенберг зазначив, що всі союзники згодні з тим, що Україна має повністю реалізувати рекомендації Венеціанської комісії щодо національних меншин.

Генеральний секретар Альянсу виступив також у Верховній Раді зі зверненням до депутатів. На початку свого виступу він заявив про безумовну підтримку України всіма 29-ма членами Альянсу, включаючи представника Північної Македонії, яка незабаром стане 30 членом безпекового блоку, підкресливши, що «двері НАТО залишаються відчиненими, хоча дорога до нього є складною». За словами Є. Столтенберга, Альянс очікує набрання чинності закону про національну безпеку і реформування Служби безпеки України, зазначивши, що радники НАТО надаватимуть допомогу українському суспільству у запровадженні євроатлантичних принципів у забезпеченні верховенства права, прав меншин і посилення боротьби з корупцією. «Україна пройшла важкий шлях і ще багато що їй треба пройти. НАТО її підтримує», — запевнив очільник Північноатлантичного альянсу.

Є. Столтенберг вкотре наголосив, що «НАТО не сприймає і ніколи не сприйме незаконну анексію Криму», відтак закликає Росію повернути контроль над півостровом Україні та припинити свої дії із дестабілізації на сході нашої країни. Він також поклав на Москву «велику відповідальність» за реалізацію Мінських угод і зажадав припинити підтримку нею незаконних збройних формувань на сході України.

Під час свого першого виступу у Верховній Раді 10 липня 2017 року Є. Столтенберг процитував слова Тараса Шевченка з його вірша «Мені однаково…»: «…та не однаково мені, як Україну злії люде присплять, лукаві, і в огні її, окраденую, збудять… Ох, не однаково мені». Тоді очільник Альянсу зазначив: «Для НАТО також «не однаково», й ось тому ми разом з вашою країною з часу проголошення вашої незалежності». Цього разу Є. Столтенберг процитував слова Тараса Шевченка із його вірша «Минають дні, минають ночі…»: «Страшно впасти у кайдани, умирать в неволі, а ще гірше — спати, спати… І спати на волі…». Отак, цитуючи нашого Пророка, генсек НАТО закликав українців нарешті прокинутися від тривалого летаргічного пострадянського сну й об’єднати свої зусилля в розбудові європейської демократичної держави.

Хотілося б знати: чи багато народних депутатів можуть напам’ять почитати бодай один вірш великого Кобзаря? Деяких із них, на жаль, у робочий час у сесійні залі цікавлять зовсім інші питання, далекі від порядку денного, і це видно на моніторах їхніх мобільних телефонів. Від таких депутатів, навіть якщо хтось з них очолює Комітет Верховної Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, чогось доброго чекати не варто…

Після завершення промови Є. Столтенберга народні депутати влаштували йому овацію. Депутат фракції «Європейська солідарність» В. Ар’єв зазначив, що хоча генсек НАТО і не назвав жодних термінів набуття Україною членства в Альянсі, загалом враження від його промови позитивні, бо «НАТО продовжує покладати відповідальність за агресивні дії в Криму і на Донбасі на Москву, попри всі намагання Кремля перекласти її на Україну». Депутат з фракції «Слуга народу» О. Качура назвав виступ

Є. Столтенберга таким, що «подає надії на успіх співпраці з НАТО». При цьому підкреслив, що «хоча Столтенберг не сказав прямо, що ми завтра вас приймемо в НАТО, але він сказав, що Україна має пройти певний шлях і що на нас чекають в Альянсі»…

* * *

Якби Україна, не дай Боже, завтра заявила, що вона хоче стати членом Організації договору про колективну безпеку (Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизія, Росія, Таджикистан), то її відразу прийняли б без жодних застережень і попередніх вимог щодо боротьби з корупцією, поліпшення рівня життя громадян, впровадження принципів демократії, свободи слова і верховенства права, бо у стратегів Кремля одна умова: бути з Росією або під Росією. Тому шлях до вступу в ОДКБ — дуже простий і легкий, а шлях до вступу в НАТО — відповідальний, важкий і тривалий. І сьогодні цей шлях обирають 62% громадян України. Бо вони знають, що великі справи легкими не бувають.

Олексій ВОЛОВИЧ.

Переглядів: 298
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua