РубрикиБез рубрики

Курс у невідомість

Останнім часом ціла низка держав упритул підійшла до рубежів або «червоних ліній» (називайте, як хочете), переступивши які, повернення до минулого вже не буде. Серед цих країн, хоча і не на першому місці, опинилася Україна.

У коконі власних вірувань

Загальним стимулом руху в політичну невідомість для цих країн, як не дивно, є зростання економіки і відносне зростання добробуту громадян. Порівнювати подібні показники Сполучених Штатів або Великобританії з показниками України, певна річ, безглуздо. Але після періодів спаду або економічних рецесій, під час яких у населення головним завданням було зберегти зароблене, прийшов час вимагати політичних змін. Зокрема, наполягати на зміні бюрократичних еліт.

На думку виборців, традиційна бюрократія, яка впродовж багатьох років керувала державою, тільки гальмувала розвиток, не дозволяла подолати корупцію і приймала рішення, керуючись лишень власними інтересами. На хвилі таких настроїв президентом США став Дональд Трамп, прем’єр-міністром Великобританії — Борис Джонсон і, вибачте за невідповідність масштабу, в Україні главою держави був обраний Володимир Зеленський.

Спільним для цих діячів є те, що складні завдання вони намагаються вирішити простими засобами, а свої короткочасні успіхи відносять до особистих чеснот. На жаль, ці ілюзії підкріплюються членами численних і майже релігійних сект їх прихильників. У США — «свідками геніальності Трампа», у Великобританії — фанатами «брекзита», а в Україні — обожнювачами «слуг народу». Однією з ознак приналежності до сектантів такого виду завжди була незмінність позиції. Раз увірувавши, змінити її вони просто не в змозі.

Тому не варто сподіватися на провал Трампа на виборах у наступному році, на зміну позиції Джонсона щодо виходу Великобританії з Євросоюзу або на істотне зниження підтримки Зеленського в Україні, хоча для цього є всі реальні передумови. Сектанти в реальності не живуть. Вони існують у коконі, який самі сплели. Припустимо, не приведи Господи, у США з наступного року почнеться економічний спад, від Сполученого Королівства відколеться Шотландія і Північна Ірландія, а Путін захопить Лівобережжя України — на вірі членів сект, на переконанні їх у правоті своїх лідерів це ніяк не позначиться.

На щастя, однак, ні в США, ні у Великобританії, ні в Україні подібні фанати не складають абсолютної більшості серед виборців. З різних причин (полі-пшення добробуту — в їх числі) час від часу вимагає змін і частина притомного населення. На зростання цієї частини, не захищеної коконом, — уся надія. У 2020-у при спалаху чергового божевілля Трампа все-таки можлива його поразка. У тому ж році після перших ударів по економіці Великобританія може відмовитися від «брекзита». А в Україні…

В Україні все набагато складніше. Поруч маємо державу, в якій існує «секта свідків Путіна». Вона заснована на вірі у насильство, налічує десятки мільйонів членів і має кнопку в ядерній валізці. Крах цієї секти означає крах і розпад імперії, де віруючі в Путіна складають більшість. Коли це станеться, не знає ніхто, але чекати, можливо, доведеться довго.

На шляху до Парижа й назад

Хотілося б, чесно кажучи, обі-йти в публікації тему відведення Збройних сил України від лінії зіткнення в Золотому-4 і Станиці Луганській. Але в цьому сюжеті так багато дивного, що згадувати його будуть довго. Починаючи з того, що відведення наших військ відбулося з порушенням основних умов, висунутих у Тристоронній контактній групі самою українською делегацією. Тобто, в першу чергу, — обов’язкового дотримання семиденного режиму тиші.

Якщо терористи були зацікавлені у відведенні українських військ, як неодноразово заявляли, чому стрілянина з їх боку велася за день до появи в Золотому глави держави? Цю появу і спілкування Володимира Зеленського під відеозапис і з групою добровольців, які протестують проти відведення військ, і з жителями Золотого багато коментаторів вважають театралізованою постановкою. Причому постановкою для одного глядача — Володимира Путіна. Щоб запевнити: процес пішов і нема перешкод для саміту лідерів «нормандської четвірки» у Парижі.

Через день Путін справді змушений був заявити, що перешкод нема, але треба ще працювати для того, щоб у підсумку прийти до якоїсь угоди. Інакше зустріч — безглузда. Подібні заяви ми чуємо вже три роки поспіль. І зміст їх у тому, щоб з Президентом України (незалежно від того, чи це Порошенко, чи це Зеленський) не зустрічатися взагалі. Навіть у компанії своїх друзів Макрона і Меркель.

Обговорення західними лідерами так званої «формули Штайнмаєра» довело, що вони в принципі за вибори на окупованих територіях. Але наполягають, щоб місцеві вибори проходили все-таки в межах українського правового поля, що Кремль ніяк не влаштовує. Ухвалювати ж новий український закон про особливий статус ОРДЛО з імплементацією до Конституції України — справа довга і навряд чи можлива навіть у Верховній Раді дев’ятого скликання.

То про яку ж тоді угоду може йтися? Хто з ким буде погоджуватися? Мрія Путіна — посадити за стіл переговорів Зеленського з одного боку і ватажків «народних республік» — з іншого. Але причому тут «норманд-ський формат» і хто пустить сепаратистів на саміт у Париж? Глухий кут, абсолютно патова ситуація.

Єдина у такому разі реальна угода — глибоке і довготривале заморожування воєнного протистояння за трафаретом молдовського Придністров’я. Для цього, втім, потрібна політична воля і згода всіх сторін. Лідери Франції та Німеччини, природно, за такий вихід. Не проти буде і Путін, якщо йому заплатять зняттям економічних санкцій. Але який у цьому зиск Зеленському? Що він привезе до Києва з Парижа?

За межами секти «слуг народу» подібне закінчення війни в Україні розцінять як приховану капітуляцію. Та й у самій секті рішення про заморожування приймуть неоднозначно. «Паризький варіант» Зеленський міг би обговорити в Золотому з добровольцями. Але «пасажир» не став витрачати час. Боявся запізнитися на потяг.

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.

Переглядів: 279
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua