РубрикиБез рубрики

За законом збереження часу

Людоїд не перестає бути людоїдом, якщо він користується виделкою і ножем. Ведмедя в цирку теж дресирують для їзди на мотоциклі, але він залишається ведмедем.

Австрійський прозаїк і поет Карл Бек (1817–1879), апологет т. зв. «справжнього» соціалізму, вбачав шлях утвердження «справжнього соці-алізму» в заклику до пробудження совісті у багатих. Він видав книгу-звернення «До дому Ротшильдів» з назвою «Пісні убогої людини» («Lieder vom armen Mann») у надії, що багачі змилосердяться над бідними. На що Фрідріх Енгельс зауважив, що сам Ротшильд плескатиме в долоні від радості, що його маленька особа викликає такий жах у голові німецького поета. До речі, саме Ротшильд запровадив практику щоденної пожертви одного шилінга кожному нужденному, якого приводили до нього. Знайшлися й такі, хто відшукував убогих і приводив до дому Ротшильда, а за свою послугу вимагав комісію. Однак «милосердя» багатих до бідних не надто сприяло утвердженню справедливості в суспільстві. Механізми цього процесу інші, про що написано в мудрих книгах, які не всі читають. А цивілізація розвивається по-своєму.

Економія часу – один з найважливіших показників інтенсивного розвитку економіки, який характеризує співвідношення суспільних затрат робочого часу з багатством суспільства. В нарисах до «Критики політичної економії» К. Маркс зазначив: «Економія часу, як і плановий розподіл робочого часу на різні галузі виробництва, залишається найпершим економічним законом суспільного виробництва» (німецьке видання праць «Marx-Engels-Werke», том 42, стор. 105). У роки т. зв. розвиненого соціалізму Комуністична партія теж вимагала, щоб «економіка була економною». Власне, як у висновку Маркса, так і в заклику партії йдеться не про нормативний документ, а про розуміння тенденцій і вимог до господарювання. У Маркса «закон» не догма, а тільки спонука для організаторів суспільного виробництва, причому це розуміння прийшло Марксу від досвіду організації капіталістичного виробництва якраз у роки написання ним «Критики політичної економії», коли капіталізм став ширитися на весь світ.

В умовах капіталізму закон економії часу діяв і діє прискореніше тому, що в процес виробництва товарів і послуг включаються широкі маси вільних виробників. Конкуренція спонукає капіталістів до економії часу на всіх стадіях виробництва і збуту продукції – через кваліфікацію кадрів, інноваційні процеси в техніці й технологіях або через удосконалення параметрів нової продукції. Нові, більш економічні, товари дають змогу її власникам заощаджувати на матеріалах, електроенергії, обслуговуванні, на робочій силі і т. д. Отже, економляться як минула праця (сировина, напівфабрикати), так і майбутні видатки – завдяки економним техніці й технологіям. Головний наслідок дії закону економії часу полягає у тому, що процес економії часу витісняє з виробництва фізичну працю, розширюючи число зайнятих у сфері науково-технічних галузей, а відтак пролетаріат як «могильник капіталізму» перестає бути «гегемоном». Формула батьків Комуністичного маніфесту, що буржуазія породжує, перш за все, свого могильника – пролетаріат, втрачає свій сенс. Економія фізичної праці дозволяє збільшити час на освіту, на науку, на дозвілля. «Гегемоном» суспільства стає науково-технічна інтелігенція.

Щоб уявити темпи і масштаби економії часу за останні півтори сотні років капіталізму  порівняно з тисячами років феодалізму, досить зіставити швидкість та обсяги перевезень вантажів чумаками і сучасними потягами або човнами і потужними пароплавами у наш час. Доставка електронної пошти, наприклад, скоротилася до секунд. Революційні процеси відбулися в переробці сировини, у використанні енергоносіїв тощо. Капіталізм витіснив чи знищив масу старих національних виробництв, інтернаціоналізувавши виробництво через спеціалізацію та кооперацію. Локальні й самодостатні мануфактурні виробництва замінені або переросли в розгалужені корпорації, пов’язані із сотнями постачальників і тисячами й тисячами покупців. Зросла всебічна залежність країн, і то не тільки в матеріальній сфері, але й у духовній. Інтелектуальні досягнення окремих націй є здобутком усіх народів: національне кіно, образотворче мистецтво, література стають світовими явищами.

Водночас, виникли нові, небачені раніше проблеми і загрози – небезпека зміни клімату в масштабах планети, варварські війни, міжнародний тероризм, незнані до того обсяги злодійства та «відмивання» краденого. Карл Маркс і Фрідріх Енгельс у своїх творах плекали надію на пролетаріат,  вважаючи, що перемога пролетарських революцій знищить не тільки причину експлуатації, але й війни. Однак уже в Першу світову війну пролетарі всіх європейських країн опинилися в своїх «національних окопах», а «найпередовіший» з пролетаріатів – російський – вчинив соціалістичну революцію в економічно відсталій країні, що суперечить самій теорії Маркса, який хотів, щоб така революція спочатку відбулася у найбільш економічно розвиненій країні – Англії. Окрім того, «російські революціонери» організували небачений у світі голодомор братнього йому народу і сумлінно допомагали новій владі здійснювати репресії та розстріли людей, які думали інакше.

Якщо повернутися до закону збереження часу, то процеси пробудження індустріальних і наукових потенцій, яких не знали раніші епохи, супроводжується й симптомами занепаду, яких людство не знало з часів занепаду Римської імперії. Здається, що нині всі винаходи та всі технічні новації перебирають на себе духовні функції, а людське життя отуплюється до рівня і стану матеріальної сили, ніби якийсь лукавий дух намагається вершити свою чорну справу. Саме так записано у старовинній Влесовій книзі: «А Білобог і Чорнобог борються, щоб цьому світу удержуваному бути». Образи боротьби добра і зла залишені предками в географії України, а також на теренах лужичів (Оберлаузітц), коли гора з назваю «Білобог» сусідить з горою з назвою «Чорнобог», а «Доброгора» (Gutberg) – з «Лихою горою» (Schlechteberg).

Боротьба сил добра і сил зла зображена також автором «Слова о полку Ігоревім». На жаль, в історичній і допоміжних історії дисциплінах існує чимало Авгієвих конюшень, навіть там, де вони повинні бути давно вичищені. Так, правильно прочитаний майже документальний текст «Слова о полку Ігоревім» відкриває перед ученими істориками й літераторами широкий спектр проблематики для висвітлення в науці та освіті (питання економіки, митної служби, волі і свободи людини, національних інтересів тощо), натомість проблематика повісті зведена до питання єдності князів, фольклору та інтерпретації символіки природних явищ, які супроводжують похід князя на половців.

Ба більше: збагнувши незаперечний факт, що примітивна русифікація твору не вдалася і що «Слово о полку Ігоревім» відкриває світ України доординської доби, чимало «академіків» розпочали кампанію заперечення автентичності геніального твору, бо ж було сказано «нє било і нєт». Наслідок: за 230 років після «знахідки» і публікації дозволеного тексту в 1800-у жодне з «темних місць» давнього твору не було вірно прочитане. Це «досягнення» можна сміливо заносити до «Книги рекордів Гіннесса». Чи не свідчить цей приклад про цивілізаційну відсталість суспільства, в якому ми століттями жили? А раз так, то як нам надолужити втрачене?

Оксентій ОНОПЕНКО.

Переглядів: 309
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua