РубрикиЗдоров’я

Ще не епідемія, але...

Цього року в Україні вже зафіксовано 20 випадків дифтерії, 18 з них — у жовтні. П’ятьох хворих з цим діагнозом зареєстровано у Закарпатській області, двох — у Києві та одного — на Тернопільщині. Ще десятеро осіб на Закарпатті є носіями інфекції, інформує Міністерство охорони здоров’я.

В Україні, зазначають у МОЗ, вкрай низький рівень охоплення щепленнями від цієї інфекції: вакциновані лише 59% дітей до року, з-поміж дорослих іще менше — 52,3%.

Чи можна говорити про насування епідемії дифтерії в Україні? Фахівці заспокоюють: подібні висновки робити зарано.

Зокрема, лікар-імунолог, завідувач кафедри клінічної імунології та мікробіології Харківської медакадемії післядипломної освіти Андрій Волянський на своїй ФБ-сторінці прокоментував так: «На питання «Чи може це бути початком епідемії?» я поки що радив би не відповідати однозначно. Почекати деякий час. Наразі перевірити свій захист і за необхідності відновити. Нещеплених дітей вакцинувати».

Такої ж думки дотримується його колега — лікар-інфекціоніст Олексій Галімський: «В Україні епідемія дифтерії? Ні. Два—п’ять випадків на рік у кожній області на початку сприятливих 2000-х вважалося нормою епідеміологічного благополуччя».

Втім, варто пригадати, що лікар Євген Комаровський упродовж останніх чотирьох років регулярно повторював: через антивакцинальні настрої батьків в Україні не за горами наступ дифтерії. Про це він згадував і в одному з нещодавніх інтерв’ю ВВС: «Сьогодні ми маємо кір, де смертність приблизно 1 на 1000 хворих. А ситуація з захистом від дифтерії — не краща. І якщо на зміну кору прийде дифтерія, то це буде 5% смертність, як мінімум. А це вже іншого порядку загрози».

Що треба знати про дифтерію

Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується запаленням переважно слизових оболонок ротової порожнини та явищами загальної інтоксикації з переважним ураженням серцево-судинної та нервової систем.

Збудником захворювання є дифтерійна паличка (коринебактерія), стійка до дії різних чинників і в зовнішньому середовищі може зберігатися до 15 діб. Передається повітряно-крапельним шляхом, а також через предмети побуту (посуд, іграшки). Дифтерійна бактерія, потрапляючи у дихальну систему, виробляє токсин, що блокує синтез білка в клітинах, внаслідок чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, зокрема й несумісні з життям. Інкубаційний період — від 3 до 10 днів.

Кожному, хто не захищений вакциною, слід пам’ятати про ускладнення, якими, власне, й небезпечна ця недуга: блокування дихальних шляхів, інфекційно-токсичний шок, пошкодження серцевого м’яза (міокардит), ураження нервової системи, легенева інфекція (дихальна недостатність або пневмонія).

Основними симптоми дифтерії є:

 • біль у горлі;
 • підвищена температура;
 • наліт на мигдалинах сірого кольору;
 • осиплість голосу;
 • ускладнене дихання та ковтання;
 • висока температура;
 • набряк слизової оболонки носоглотки;
 • збільшення лімфатичних вузлів.

Украй важливо своєчасно діагностувати хворобу. Адже за своїми клінічними проявами вона схожа на ангіну та інфекці-йний мононуклеоз. Якщо ви помітили в себе або рідних такі ознаки, не легковажте і не списуйте все на звичайну застуду, а негайно зверніться до лікаря. Чим раніше встановлений діагноз, тим вищі шанси на одужання.

Дифтерія найчастіше проявляється утворенням щільної плівки та набряку слизових оболонок, що блокує дихальні шляхи. Токсичне ураження серцево-судинної та нервової систем і вторинні інфекції також можуть мати летальні наслідки. Небезпечність захворювання характеризується високою смертністю: 50 випадків із 1000.

Як і коли вакцинуватися від дифтерії

Дітям роблять щеплення вакциною АКДП у 2, 4 та 6 місяців. У 18 місяців проводиться ревакцинація, згодом ревакцинацію проводять у 6 років вакциною АДП, наступну — у 16 років — АДП-М.

Дорослі повинні ревакцинуватися (вакцинуватися повторно) кожні 10 років. Тобто якщо востаннє ви робили щеплення у 16, то першу ревакцинацію слід зробити в 26 років, другу — у 36 і так далі.

Вакцинація вже за декілька років не гарантує захисту від інфікування та захворювання, але захворювання у правильно щеплених перебігатиме набагато легше, ніж у невакцинованих.

Якщо доросла людина або дитина старшe 7 років раніше не щеплювалися від дифтерії та правця, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М: спочатку перша доза, через місяць — друга, через шість місяців після другої — третя.

За даними CDC, 99% тих, хто має щеплення від дифтерії, не хворіють. Імунізація від усіх хвороб, наголошує ВООЗ, запобігає двом-трьом мільйонам смертей у світі щороку, а ще півтора мільйона людей можна врятувати, якщо охоплення щепленнями збільшиться.

З «виписки» хвороби

Дифтерія — одна з найстрашніших інфекційних хвороб, яка спричиняла руйнівні епідемії, передусім серед дітей.

Перші згадки про дифтерію з’явилися ще у V ст. до н.е. в працях Гіппократа. Найбільші її спалахи зафіксовані у Середньо-віччі. Під час тяжких епідемій у Європі та Сполучених Штатах Америки у 1880-х летальність від респіраторної форми дифтерії в деяких районах перевищувала 50 відсотків.

Наприкінці ХІХ століття німецький бактеріолог Едвін Клебс виявив збудника недуги у зрізах дифтерійних плівок, а вже за рік Фрідріх Лефлер виді-лив дифтерійну паличку в чистій культурі, чим здобув собі світове визнання. До речі, дифтерійну паличку і дотепер деколи називають «паличкою Лефлера». Надалі цю гіпотезу підтвердив французький мікробіолог Еміль Ру та швейцарський лікар і вчений Александр Єрсен.

У 1891 році німецький вчений-мікробіолог Еміль фон Беринг уперше в історії ввів дифтерійний антитоксин.

Наразі вакцини, що містять дифтерійний анатоксин, є одними з найстаріших вакцин у сучасному застосуванні. Перші підходи до активної імунізації проти дифтерії ґрунтувалися на суміші токсину та ДАТ. Такі вакцини широко використовувалися у США в 1914 році. У 1926-у був розроблений більш імуногенний дифтерійний анатоксин. У 1940-х дифтерійний і правцевий анатоксини та антигени кашлюку були об’єднані в дифтерійно-правцеву-кашлюкову вакцину (DTP). У Європі та Північній Америці вони стали доступними наприкінці 1940-х, і спалахи дифтерії серед вакцинованого населення зменшилися.

До того, як у 1970-х ці вакцини стали легкодоступними та почали застосовуватися в усьо-му світі, у країнах з низьким і середнім рівнем доходів щорічно фіксувався мільйон випадків дифтерії, з яких 50—60 тисяч закінчувалися непоправним.

Та повернемося до нинішньої тривожної ситуації в Україні. Як нагадує МОЗ, епідемія дифтерії була в нас у 1991—1998 роках. Причина — вкрай низький рівень вакцинації дітей та ревакцинації дорослих. Тоді за-хворіли 20 тисяч осіб, 696 пацієнтів померли.

За останні роки в Україні реєструвалися поодинокі випадки захворювання на дифтерію: у 2011-у — 8, у 2012-у — 5 (серед них — 1 дитина), у 2013-у — 6 (2 дитини), у 2014-у — 4 (1 дитина), у 2015-у — 2 (1 дитина), у 2016-у — 4 дорослих (по одному в Івано-Франківській та Одеській областях і два у Києві), у 2017-у — не зареєстровано жодного, у 2018-у — 10 випадків.

За жовтень нинішнього року, як мовилося на початку, діагностовано аж 18 випадків дифтерії.

Сигнал — дуже тривожний.

МОЗ України закликає: не наражайтеся на небезпеку, своєчасно вакцинуйте дітей та зробіть щеплення собі.

Переглядів: 1746
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

 • на 1 місяць — 30 грн.
 • на 3 місяці — 90 грн.
 • на 6 місяців — 180 грн.
 • на 12 місяців — 360 грн.
 • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

 • на 1 місяць — 20 грн.
 • на 3 місяці — 60 грн.
 • на 6 місяців — 120 грн.
 • на 12 місяців — 240 грн.
 • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua