РубрикиБез рубрики

Із крайнощів у крайнощі

Якою буде погода у 2020 році

В Україну прийшло похолодання. Чи очікує нас морозна зима та якою буде погода в наступному році? Про це «Апострофу» (https://apostrophe.ua) розповіла доктор фізико-математичних наук, завідувачка відділення кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів погоди Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС і НАНУ Вазіра МАРТАЗІНОВА.

Якщо говорити в цілому, то великих змін в наступному році не має статися, тому що інерція дуже велика. Адже, якщо ви біжите, то не зможете відразу зупинитися — те саме відбувається і з кліматом. Рік для клімату нічого не означає.

Підвищення температури залежить від сезону. Наприклад, середня температура влітку підвищилася майже на 2 градуси, і в наступному році вона збережеться. Але ще потрібно дивитися, що відбувається кожного місяця окремо в результаті цього підвищення. А відбуваються різкі зміни температури. Скажімо, у жовтні цього року: до 3 числа — до 26 градусів, із 7 числа — мінус 2 вночі, а вдень було 6 градусів тепла. Перепад температури — до 20 градусів. Такі перепади — іноді в межах 10 градусів — спостерігаються у кожному місяці. Це вплив глобального потепління на щодобовий температурний режим. Ця тенденція збережеться і наступного року: кожні 5—6 днів будуть різкі перепади температури повітря.

З початку ХХI століття відбулася зміна в атмосферній циркуляції, яка відповідає за температуру, опади у всіх регіонах. Ми бачимо підвищення температури і збільшення амплітуди температурних стрибків — раніше вона була менш значною, 10—11 градусів, а зараз доходить до 20. Але нова циркуляція формує холодні зими. Там, де до 2001-го танув лід, утворюється молодий лід, і він буде настоюватися. Наприклад, зима в Гренландії стала дуже важкою і тривалою. Минулого року вона закінчилася майже наприкінці весни.

В Україні ж майбутня зима не буде холоднішою, ніж торішня. Середньомісячні характеристики очікуються вищими від норми 1961—1990 років. Але впродовж кожного місяця буде велика нестійкість температури — від холоду до тепла. Можуть з’явитися плюсові денні температури. Хоч вони і будуть невеликими, але створять умови, щоб сніговий покрив не ліг. Зима буде менш сніжною, ніж зазвичай. А якщо холод надходитиме на відкриту територію, де не буде снігу, це може негативно позначитися на сільськогосподарській діяльності. Якщо буде хоч незначний сніг, то холод не зашкодить. Загалом, похолодання не будуть тривалими — у межах двох—трьох, максимум п’яти днів, тому великих збитків сільгоспугіддям не принесуть.

Малосніжні зими можуть вплинути і на гідрологічні об’єкти, як-от озера. Але не варто надто тривожиться, бо опади, які випадають у вигляді дощу або снігу, можуть за один день покрити всю місячну норму. Це відбувається тому, що зараз атмосферна циркуляція дуже активна. Відтак не варто думати, що бракуватиме води, скажімо, озеру Світязь, яке цьогоріч обміліло.

Зараз клімат України — це із крайнощів у крайнощі. Сьогодні синоптична ситуація нестійка, але незабаром вона зміниться на зниження температури. Якщо говорити загалом, то глобальне потепління помітне. Якщо ж порівняти співвідношення температур за три місяці, то там будуть великі перепади: холод-тепло, тепло-холод. Але тепло перемагатиме, його буде більше. Це і є вплив глобального потепління на температуру в Україні.

Восени 2019 року зацвіла сакура. Це сталося тому, що рослини починають плутатися: половина вересня була занадто теплою, а друга половина — дуже холодною. Перші дні жовтня були дуже теплими — вище 20 градусів. Вийшло, що рослини ніби відчули весну, прокинулися після холоду і зацвіли. Це біда для багатьох рослин. Але з часом це призупинитися. Утім, коливання температури не призведуть до значних аномалій, наприклад, до того, що взимку з’являться квіти.

Зміни клімату також позначаться на тваринах і птахах. Скажімо, в цьому році народилося дуже багато горобців, а за літо всі зникли, зараз горобців у місті мало. Мабуть, тому, що було дуже сухо — пташенята не змогли вижити.

Через зміни в глобальній циркуляції повітря Україні варто очікувати на урагани і повені. Най-складніші регіони — Карпати і Західна Україна. Але можуть бути повені й у південно-східних областях. За будь-яких великих перепадів температури — від тепла до холоду або від холоду до тепла — завжди виникають синоптичні стихійні ситуації.

Підсумовуючи, можна зробити прогноз, що наступного року буде те ж, що й нинішнього. А 2019-й видався взагалі неординарним — весна ніяк не могла закінчитися і було дуже багато посушливих періодів.

Переглядів: 222
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua