РубрикиЛюдина і час

60 років прозрінню

1 жовтня сповнилося рівно 60 років з моменту однієї з ключових подій, що кардинально змінила життя мого тата. Саме цього дня у 1959-у його було заарештовано за антирадянську пропаганду…

Це зараз він — відомий поет-шістдесятник Олекса Сергійович Різників (псевдонім — Олекса Різниченко), член Національної спілки письменників України, автор двох десятків книг поезії та прози («Озон», «Терновий вогонь», «Наодинці з Богом», «Одноримки. Словник омонімів», «Складівниця української мови. 9620 складів нашої мови», «Іллейко, з Бога турейко», «Бран», «Спадщина тисячоліть. Чим українська мова багатша за інші?» (5 перевидань), «Маюнелла» (написана 1969-го, відновлена 20 лютого 2014-го), «Словогрона Духу. Новий кореневий словник», «УкраМарс» та інші), лауреат літературних премій ім. Павла Тичини, Костянтина Паустовського, Тараса Мельничука, Степана Олійника, Бориса Грінченка, Ярослава Дорошенка, Тодося Осьмачки, Леоніда Череватенка, Юрія Горліса-Горського, Євгена Маланюка. Тоді ж він був молодесеньким морячком-радіометристом, що служив в Одесі, на 16-й станції Великого Фонтану, де в той час розташовувався береговий пост сигналізації та спостереження за входом до порту.

Він відчував, що за ним стежать «органи», і дуже добре знав, чому. На початку липня 1958 року тато і його товариш Володя Барсукі-вський (нині — філолог, член НСЖУ) склали листівку, видрукували до півсотні її примірників на машинці харчокомбінату, де працював Барсуківський, а також на машинці їхнього знайомого С. Швеця і до жовтневих свят розповсюдили в Кіровограді й Одесі. Їх «Обращение к народу» містило цілком зрілі гасла: «Довольно раскалывать мир на два так называемых лагеря! Долой атеистическую пропаганду! Дайте свободу народу! Долой фашистскую диктатуру партии! Мы стоим за признание церкви и религии государством». Листівку підписали: «Союз борьбы за освобождение народа (СОБОЗОН)».

Під час проведення обшуків у С. Швеця і в татових батьків у Первомайську, у В. Барсуківського в Одесі, у тата в кубрику було вилучено течку з віршами й оповіданнями.

 

Слідство щодо тата й В. Барсуківського вів полковник Мєнушкін у КГБ:

— У вас есть стихотворение «Вам». Скажите, кто эти люди, которые не знают «с жира делать что» и «тратят тысячи на пустяки»

— Спекулянти, які обдурюють людей.

— Алексей Сергеевич, Алексей Сергеевич… — докірливо хитав головою допитувач. — Ну, ладно... А вот у вас есть рассказ «А все-таки хорошо». Там написано, что нам нельзя обгонять Америку, потому что голый зад виден будет. Что вы имели в виду?

— Та... почув такий анекдот…

Через кілька днів юнаки все ж зізналися в написанні листівки, визнали себе винними і пояснили, що зробили це під впливом критики культу особи Сталіна.

Слідство тривало три місяці. «Національного моменту» в «злочинній діяльності» тата й Барсуківського не виявили (оскільки листівка і вірші — росі-йськомовні, до вбивства Степана Бандери 15 жовтня 1959 року в Мюнхені поставилися байдуже).

Тим часом їхнє національне прозріння відбулося саме під час слідства. Тато брав у бібліотеці українські книжки, зокрема «Тюремні сонети» Івана Франка в перекладах російською мовою. А коли 1 січня 1960 року його звели в одній камері Одеської тюрми з В. Барсуківським, то вони перейшли на українську мову, записували з радіо і вивчали українські пісні.

Напередодні суду, що відбувся 15 лютого 1960-го, тато написав досить відвертого вірша, якого зачитав на суді замість останнього слова. В ньому він чесно повідомив присутніх, що розібрав й очистив всі «механізми» свого життя:

Я все прочистил, все я смазал,
Суда, раскаянья слезой,
Другую жизнь собрать я должен,
И я клянусь, что соберу!

Можна уявити, як це було сприйнято суддею військового трибуналу Одеського військового округу полковником Горбачовим, який засудив і тата, і Володю Барсуківського лише на півтора року, визнавши доведеною вину в проведенні «антирадянської агітації і пропаганди» за ст. 7 ч. 1 закону «Про кримінальну відповідальність за державні злочини», а звинувачення за ст. 9 у створенні на флоті антирадянської організації «Мы тоже люди» — необґрунтованим.

Саме тоді тато чесно сформулював думку про оновлення свого життя, але вже як справжнього українця.

Сидів тато в таборі ЖХ-385/11, сел. Явас у Мордовії. Дружив із Сергієм Бабичем, з поетом Сашком Григоренком, з Василем Процюком. Спілкувався з українськими повстанцями-25-літниками, які по-доброму сміялися над таким дрібним термі-ном його ув’язнення. Від них він вчився польської мови і… незламності духу. Займався йогою, написав багато віршів — і вже жодного російською. Багато читав — звільнився 1 квітня 1961-го з п’ятьма дерев’яними чемоданами книжок!

У 1971 році його знову заарештовують, але вже за український націоналізм. І відмірюють уже 5 з половиною років! Себто майже в чотири рази більше, ніж за російськомовну антирадянську листівку!

Тато каже, що все, що не робиться, — робиться на краще...

Може, він і правий...

Але який довгий і тернистий життєвий шлях потрібно пройти до розуміння цієї істини!..

Ярослава РІЗНИКОВА,
член НСЖУ.

Переглядів: 1791
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua