РубрикиАкція

Замість розважання — велике прибирання

На березі Дністровського лиману відбувся черговий етап природоохоронної акції «Я прибрав — твоя черга». Подібні заходи вже пройшли у Києві, Кривому Розі, Дніпрі та інших містах. Цього разу школярі й студенти зібралися разом, щоб прибрати сміття на центральному пляжі Овідіополя.

Дністровський лиман — най-більший в Україні. У нього впадає велика водна артерія Дністер, яка бере початок у Карпатах і протікає через кілька областей України та Молдови. На своєму шляху вона збирає величезну кількість сміття і несе його у лиман, скаржаться екологи.

«Дністер є джерелом питного водопостачання для понад мільйона жителів Одещини. Протікаючи територією семи областей України і Молдови, він приносить нам усе сміття, починаючи від верхів’я. Це, перш за все, загрожує здоров’ю людей, а по-друге, шкодить самій річці, лиману, морю. Найбільше ж потерпають малі річки, які взагалі можуть зникнути, — зазначає начальник Басейнового управління водних ресурсів річок Причорномор’я та нижнього Дунаю Лілія Гричулевич.

Дев’ятикласниця Ірина Беженар пояснює журналістам, чому вона в сонячний день замість того, щоб розважатися з друзями, вирішила збирати сміття: «Я не байдужа до природи, тому охоче долучаюся до подібних акцій. Найчастіше знаходимо пляшки, недопалки, обгортки від цукерок».

Але не тільки. Учасники акції зібрали «колекції» з використаних шприців, засобів контрацепції, підгузків, зламаних іграшок. «У нас діти виховані — нам дорослих треба перевиховувати», — коментує Лілія Гричулевич.

Дністровський лиман — не єдина водойма, яка потерпає від тих, кого забезпечує питною водою. Ще гірша доля малих річок Одещини. Більшість з них уже на межі зникнення.

Про одну з таких річок, яка гине, нам розповіла вчителька географії Йосипівської загальноосвітньої школи Ольга Бойко: «У межах нашого села протікає річечка Барабой. Починається вона в Роздільнянському районі і впадає в Чорне море. Саме цим й унікальна, бо, зазвичай, у моря впадають великі річки, а малі є їхніми притоками. Довжина Барабою — 92 кілометри. Ми стараємося зберегти свою річку. Постійно проводимо екологічні акції, прибираємо сміття, висаджуємо на берегах дерева».

Та не тільки сміття шкодить природній течії Барабою. Місцеві жителі не дотримуються 25-метрових обмежень, передбачених природоохоронним законодавством: люди розорюють свої городи впритул до берегів, а відтак увесь бруд і ґрунт з угідь потрапляє в Барабой і він замулюється. Це основна причина зникнення малих річок.

Показали нам й іншу маленьку річечку, що на межі загибелі, — Скуртянку.

«Ви бачите, до чого призвела людська байдужість: русло майже висохло, заросло очеретом. Це ми самі доводимо до такого стану річки. Люди розорали городи до урізу води. Поверхові стоки разом з ґрунтом і сміттям потрапляють у Скуртянку і це призводить до її замулення, заростання. А ще люди облаштовують невеличкі греблі, містки і переходи, що також спричиняє пересихання русла. Потрібно провести інвентаризацію малих річок, екологи мають зробити висновки, які перешкоди треба прибрати з русел, а які залишити», — пояснила Лілія Гричулевич.

Загалом того дня учасники акції зібрали стільки мішків з непотребом, що й не злічити. Вони й надалі готові дбати про чистоту довкілля. Втім, зауважують: «Якщо хочете, щоб більше дітей прибирало, — дайте нам музику!».

Не смітити, коли відпочиваєш, і час від часу, скажімо, по суботах, влаштовувати прибирання — це наразі основні інструменти боротьби за чистоту довкілля. Що ж стосується центрального пляжу в Овідіополі, то, очевидно, не зайвим було б поставити там сміттєві баки. А це вже питання до місцевої влади.

Інна ЯКИМЕНКО.

Переглядів: 1716
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua