РубрикиІсторія

Знання про минуле — основа прогнозу майбутнього

Минулого тижня в Одесі перебувала відома письменниця і публіцистка Наталія Дзюбенко-Мейс — вдова авторитетного історика, дослідника Голодомору в Україні Джеймса Мейса. Одеська національна наукова бібліотека запросила містян на зустріч із шановною гостею. Її виступ був, як завжди, цікавим, хвилюючим…

Як відомо, Джеймс Мейс був послідовником знаного дослідника масового терору в Україні Роберта Конквейста. Саме Мейс одним із перших серед істориків Заходу доводив, що голод 1932—1933 років в Україні був геноцидом, цілеспрямованим нищенням українців. І за цей злочин відповідальна Москва.

Розповідаючи авдиторії, в якій переважала студентська молодь, про маловідомі для загалу сторінки біографії свого чоловіка, пані Дзюбенко-Мейс, зокрема, повідала:

 — У штаті Оклахома в індіанській сім’ї народився хлопчик, який до вісімнадцяти років не знав, де знаходиться Україна, і мав дуже приблизне уявлення про східноєвропейський простір. Як для індіанця у нього були певні складнощі з отриманням вищої освіти. Щоб її здобути, змушений був підробляти в книгарнях, прибиральником, двірником, службовцем у банку. Джеймс Мейс був противником війни у В’єтнамі. Вивчав Коран, був у захопленні від буддизму. У студентські роки спілкувався з Далай-ламою. Я його просила: розкажи мені про цю легендарну особистість. Це важко, відповідав, висловити словами, це більше відчуття. Мудрець був уособленням безмежної доброти: в нього не можна було щось просити, бо він тобі все віддасть. Далай-лама цілковито переймався чужою проблемою, чужою бідою.

Свого часу Джеймс Мейс вступив на факультет історії (університети Оклахоми, Мічигану. — В.К.). Серед його викладачів був Роман Шпорлюк, який під час лекції про Центрально-Східну Європу, обговорюючи тему Голокосту, висловив думку, що в Європі була ще одна, не менш масштабна трагедія — в Україні, де загинуло до десяти мільйонів осіб. Подібне твердження викликало суперечку в аудиторії. Джеймс не повірив, сприйняв це за пропаганду і з властивою йому прискіпливістю, будучи впертою і цілеспрямованою людиною, вирішив довести, що це неправда. Зацікавився темою Української революції, почав наполегливо вивчати українську історію (зі словником)... Його архів, зібраний у бібліотеках Сполучених Штатів Америки, нині зберігається у Києво-Могилянській академії. Там — матеріали різними мовами про людиновбивство і в інших країнах світу — Камбоджі, Шрі-Ланці... Той архів у вільному доступі. Джеймс Мейс мав особливе бінокулярне мислення історика. Яка амплітуда нашого знання про минуле — стільки ж можемо спрогнозувати наше майбутнє.

Володимир КУДЛАЧ.

Переглядів: 766
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua