РубрикиБез рубрики

Час розкидати минув. Настав час сортувати!

За статистикою, кожен українець продукує 76 кілограмів сміття на рік. Це в середньому по країні. Якщо ж узяти нас, одеситів, то ми тут справжні чемпіони: що старий, що малий видаємо «на-гора» за рік по 300 з лишком кілограмів. І весь той непотріб, як правило, не сортується, не переробляється, а відправляється на звалища.

Шість мільйонів кубометрів сміття по області! До 10 мільйонів тонн щороку вивозиться з Одеси на полігон «Дальницькі кар’єри», який давно вичерпав свої можливості приймати відходи.

Із 2018-го українців законодавчо зобов’язали не викидати сміття, яке можна переробляти, набули чинності директиви ЄС, що регулюють порядок поводження з відходами, класифікують сміття та передбачають зменшення обсягів вивезення його на полігони. Закон передбачає штрафи за порушення норм, однак фактично він не працює.

Утім, не все втрачено, коли за справу беруться діти!

З початку навчального року в Одесі стартував екологічний освітній проєкт, який має на меті формування нової культури поводження зі сміттям у навчальних закладах. Його координаторка Юлія Котельникова впевнена: впровадження роздільного збирання відходів у школах стане не лише важливим кроком до збереження чистоти міського простору, а й тією ланкою, яка об’єднає шкільних вчителів, батьків та учнів.

— Школи є тими інституціями, які закладають основу нашого майбутнього суспільства і водночас уже сьогодні формують суспільні цінності. Ми розробляли цей проєкт насамперед для учнів — саме для них створені наші семінари, майстер-класи, саме їхня громадянська свідомість є основою успіху проєкту «Час сортувати». Але ми розуміли також, що завдяки активності й зацікавленості дітей долучатимуться й дорослі. Наша мета — продемонструвати місту, скільки користі може принести екосвідомий спосіб життя, — зазначає пані Юлія і продовжує:

— Взяти участь у проєкті можуть лише ті школи, в яких сортування сміття ще не запроваджене. В обраних 12 закладах будуть проведені навчальні семінари, тема яких — «Життя у стилі «нуль відходів». У кожній школі будуть створені екокоманди — один вчитель і п’ять учнів, які координуватимуть цей процес. На території кожного закладу з’явиться екокомірка, де відбуватиметься сортування сміття.

Проводитимуться ігри, конкурси, виставки, щоб діти змогли показати свій стиль життя «без сміття». На заключному етапі ми зорганізуємо великий екочелендж, де підсумуємо зроблене.

Ірина Орел, тренерка, фасилітаторка молодіжних програм ГО «Центр демократичного розвитку молоді «Синергія», розповідає:

— Для нас це не перший екопросвітницький проєкт, але вперше — такий масштабний. Уже розпочався набір, який триватиме до 22 вересня. Із 23 вересня буде оголошено 12 наймотивованіших шкіл, з якими ми підпишемо меморандум. На їх базі команда проєкту створить усі необхідні умови для запровадження роздільного збирання відходів, обладнає місця для сортування та складування вторсировини. Три школи, які впораються із завданнями найкраще — зможуть зібрати найбільшу кількість сортованих відходів — отримають у подарунок садові компостери. Ще три школи, які запровадять роздільне сортування самостійно, також матимуть можливість отримати спеціальні винагороди.

Отже, за сортування сміття активно беруться діти, а це означає, що час розкидати сміття минув. Настав час його сортувати.

Шкільний екопросвітницький проєкт «Час сортувати» втілюється за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Ольга ФІЛІППОВА.

Переглядів: 177
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua