РубрикиБез рубрики

За паритету двох естетик

Новина, якої кілька років поспіль чекали художники Одещини та всі, причетні до образотворчого мистецтва. Цими днями прийнято, нарешті, рішення про встановлення мистецької премії імені народного художника України, академіка Михайла Божія. Про це 23 серпня, у День Державного Прапора, повідомив очільник Одеської організації Національної спілки художників України Анатолій Горбенко, відкриваючи традиційний святковий вернісаж у виставковій залі, що на вул. Торговій, 2. Присутні зустріли це повідомлення оплесками. Іменна премія буде присуджуватися у п’яти номінаціях, по 10 тисяч гривень кожна.

За вже усталеною традицією, Анатолій Горбенко похвалив своїх колег за їхню творчу активність, а організацію в цілому — як кращу з-поміж інших у країні. А також закликав бути вимогливішими до себе, підіймати планку своєї творчости, щоби самому щоразу перейматися красою та майстерністю зробленого.

Ще одна традиція: на кожному з подібних вернісажів вручати грамоти за кращі роботи, подані на виставку. Цього разу «іменинниками» стали художники Анна Носенко, Злата Шишман та Олександр Киртока.

На відкритті також виступали керівник малярської секції Одеської організації НСХУ Володимир Сокалюк, театральний художник Микола Вилкун. Відтак Анатолій Горбенко надав слово заслуженому художникові України Сергієві Савченку, щоби той звернувся до присутніх уже, нарешті, українським щирим словом.

Зазначивши низку фахових спостережень щодо виставки нинішньої, Сергій Савченко вернувся у рік 1989-й, коли точилася боротьба за визнання національного прапора, тривали пікетування будівлі Верховної Ради, коли клекотало і в Києві, і в Одесі. Згадав і перше міжнародне бієнале в Івано-Франківську. А далі, повернувшись до сьогоднішньої події, зазначив, що виставка справляє гарне враження, зокрема паритетом двох естетик — модерної і традиційної…

— Виставка справді дуже насичена, — сказала, дякуючи за фахове визнання, Анна Носенко. — Кожен з нас творить у кращі моменти свого життя. Бажаю всім, щоб кожен відчував себе переможцем у творчому процесі, відчував творче піднесення. Щоб не було ні в кого зажури.

Щирість і доброзичливість — такою, назагал, була атмосфера того святкового дня, а ще — якась небуденна піднесеність напередодні великого свята. Кожен приніс на виставку своє найкраще. Ось нова робота знаної художниці з Южного Лариси Дем’янишиної. Густа синява південної ночі, неосяжної і глибокої, а десь там, на самім дні цієї ночі, стрічечки вогників — наче разки розірваного ланцюжка. Одразу на пам’ять спадають Лесині «досвітні огні», надто — фінал її вірша: «Не бійся досвітньої мли, — /Досвітній огонь запали,/ Коли ще зоря не заграла». Прекрасна робота, майстерно вирішена у темно-синій гамі, філософськи виважена, глибока за думкою. А ось і бирка з написом: «Не спи, моя рідна земля». Що тут ще можна сказати? Хіба послухати саму Ларису. Але вона — про виставку.

— Для себе виділила б кілька речей. Ось ми стоїмо біля двох робіт Оксани Здоровецької: жовто-блакитний та червоно-чорний прапори. Дуже короткий період у 1918 році на українському прапорі було саме таке розташування кольорів — згори донизу… А он неподалік робота Анатолія Горбенка, також пронизана українським духом. Цілковито несподівана робота Ірини Путейко, таке розкішне золоте тло, життєстверджуюча, радісна… Анна Носенко… Там колористика гарна, як і в роботі Злати. Цікаво працює Андрій Боярський — привертає увагу ота динамічна робота з маками. Як і маки на картині Аль Хадж… А он дуже цікаві декоративні роботи — Анжела Голодецька, Людмила Богайчук, дуже українські твори, вони ще глибше засягають корінням туди, у стародавню Русь-Україну. Навіть коли художники малюють звичайний пейзаж, то це все одно наш краєвид, наше мислення, наше сонце, наша віра і небо, і наше майбутнє.

Художниця Тетяна Маслова цього разу не подала на виставку нічого зі свого творчого доробку. Шкода, звичайно, що колеги позбавлені можливості поспілкуватися з творчістю талановитої мисткині, котра надто вимоглива до себе.

— По-перше, я радію, що у нас є День Незалежности і що ми живемо у самостійній українській державі. І що цю державу вибороли покоління наших пращурів. Ті, що пройшли до нас, дуже багато вклали в це поняття — Незалежність. І наша повага до них, повага наших дітей саме й становлять сутність свята. І повага тих, котрі бачать наші роботи, нашу творчість, і на ній — хоч це, може, й звучить шаблонно — виховуються. Ми маємо добре знати свою історію, своїх героїв і відображати це в своїх полотнах. Маємо так вибудовувати свою творчість, щоб вона ставала культурним досягненням нації. Щоб українська нація формувалася завдяки мистецтву. І щоб мистецтво наше було пов’язане з сучасністю, як бачимо це на нинішній виставці. Сучасність дуже впливає на мистця. Будь-які зрушення, коливання, якісь хвилі невпевненості — все одразу ж позначається на творчості. Мистець серцем сприймає все. І ми це також бачимо на цьому вернісажі…

Виставка цікава, різножанрова, яскрава. І, безперечно, талановита.

Роман КРАКАЛІЯ.

Переглядів: 318
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua