РубрикиБез рубрики

На запереченні сталого, або Музеї прагнуть діалогу

Чергову експозицію на основі нової концепції запропонував Музей сучасного мистецтва Одеси (вул. Леонтовича, 5). Це соціокультурний проєкт, що демонструє значні можливості молодого музею, який заснований десять років тому в нових політичних та економічних умовах і який його фундатори розглядають як своєрідну альтернативу аналогічним традиційним, державним установам. Музеї, як і мистецтво, розвиваються на антитезі, запереченні сталого.

Не в останню чергу динамічність зміни постійної експозиції цього приватного музею обумовлена, на мою думку, кількома факторами: обмеженістю виставкових площ, фондом, що розростається, прагненням його охопити й осмислити, а також пошуком контакту з глядачем, здоровим піаром і бажанням інтриги.

Нині не можна не помітити певної схожості у підходах МСМО та Одеського художнього музею, і це стосується не лише динамічного переформатування «постійно діючої» експозиції, але й зміни вікового цензу його праці-вників — персонал омолоджено. Дедалі частіше у ролі кураторів виставок виступають молоді й амбітні арт-ділери. Значною мірою це пояснює й помітне зростання серед відвідувачів молоді, спраглої креативу. У кадровому підборі превалюють критерії не стільки специфічно мистецтвознавчої підготовки, скільки загальної культури претендента, неординарності його мислення, а ще — належності до певної субкультурної групи.

У загальних рисах суть концепції зводиться до поділу експозиції на дві складові: людина і соціум, індивід і держава. А відтак твори подібного спрямування займають перший і другий поверхи. Звичайно, це структурування доволі умовне. Представлені роботи різних напрямків, наприклад, такі, що синтезують живопис і шрифтову графіку, в яких акцент робиться на висловах; є своєрідні інсталяції з нагромадженням форм і включенням у композицію діодних трубок (після них рябить в очах). Окремі зали заповнені фігуративним живописом, у якому розвивається тема інтимного, еротики. Впізнавані роботи нонконформістів Валентина Хруща, Олега Волошинова, Валерія Басанця, Олександра Стовбура, Євгена Рахманінова, Йосипа Островського, Василя Рябченка, Віктора Павлова та інших. Твір Миколи Лукіна «Адам і Єва» зроджує в пам’яті живопис німецьких експресіоністів. Переважають роботи, створені у 1970—1980-х роках, а також у пізніший період — у перше десятиліття 2000-х.

Оглянути виставку відвідувачі могли ще до її відкриття. А вже прямуючи у дворик музею, де, власне, в ці спекотні серпневі дні й розпочалася імпреза, я зіштовхнувся з однією пані з аскетичним, незворушним обличчям, на якому на якусь мить з’явилася гримаса, що мала зображувати посмішку. Така собі «Мона Ліза», позбавлена чуттєвості, сповнена сарказму. «Ну ось, ще один «арт-об’єкт», — подумалося. — Тут вам і перформанс!» Справді, людина у своєму прагненні висловитися, артистично виразити себе сама перетворюється на об’єкт мистецтва.

Але повер-німося до відкриття і послухаємо господарів.

Семен Кантор, директор МСМО: «У формуванні нової експозиції брали участь, крім мене і Володі Чигинця, по суті, всі працівники музею. Було тривале обговорення. Ми продовжуємо робити нелінійну структуру, в нас нема класичних залів улюблених нами художників, течій, напрямків чи хронологічних рамок — тільки думки, концепції, ідеї, почуття. Незважаючи на екстрим, який панує у нашій країні, ви не побачите повчальних текстів, назв залів, відсутні й кураторські тексти. Думаю, що цей проєкт діятиме впродовж року».

Володимир Чигинець, співкуратор проєкту: «Експозиція розрахована на те, щоб глядач сам побачив зв’язки й паралелі між творами, що формують виставку. Я під враженням від нашої із Семеном роботи, бо для мене, представника молодого покоління, всі ці митці, швидше, герої казок та переказів, і ці історії присвячені, насправді, всьому тому, що у нас все ще є в житті — любові і смерті, вічним цінностям».

Принагідно зазначу, що з’явився і новий тип керівника музейної установи: більш відкритий, комунікабельний, публічний, який на вернісажі завжди серед юрби. Він готовий до відкритої дискусії, на компроміси з молодими співробітниками і не підкреслює демонстративно свій статус-кво. Хоча тут може датися взнаки, не в останню чергу, й людський фактор.

З нагоди переформатування музейної експозиції прекрасно виданий прес-реліз, у якому викладена філософсько-культурологічна концепція МСМО. Центральне місце у ній займає декларування прагнення особистості до самоідентифікації та збереження себе як індивіда. «Нова експозиція МСМО пропонує не безсумнівні зразки художньої діяльності одеських авторів різних поколінь, а входження у процес співрозмірковування і співпереживання щодо проблем, котрі хвилюють всіх і кожного».

Так, критерії розмиваються — професіоналізм, належність до певної школи, напрямку перестають бути визначальними. Але чи всі з цим погодяться? У цьому і чарівність мистецтва, що воно може задовольняти цінителів на всі смаки, з їхніми естетичними та інтелектуальними перевагами.

Володимир КУДЛАЧ.

Переглядів: 328
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua