РубрикиБез рубрики

Козацька земля Кубань

16 серпня 1792 року почалося заселення Кубані українськими козаками

Уперше запорозькі козаки з’явилися на Кубані на початку 1740-х років, але імператриця Єлизавета суворо заборонила їм там селитися, і вони змушені були полишити облюбовані землі.

Згодом козаки робили ще кілька спроб оселитися там, але Петербург щоразу відмовляв прохачам у колонізації.

Незадовго до зруйнування Катериною ІІ Січі та ліквідації Запорізького козацького війська (червень 1775-го) частина козаків почала осідати в нижній течії Дунаю, на території, яка належала турецькому султану. Так було утворено Задунайську Січ. Вона зростала й зміцнювалася, що, у свою чергу, унеможливлювало участь українських козаків у військових діях на боці Росії. Особливо очевидним це стало на початку російсько-турецької війни 1787—1792 років. Росії потрібна була легка кавалерія, люди, які добре знали місцевість. Почали набирати колишніх запорожців, яких під час тієї війни оформили як Чорноморське козацьке військо. Можна сказати, що це була певного роду піар-акція: мовляв, дивіться, як добре запорожцям під крилом «матушки-цариці» — Січ хоч і зруйнувала, але козацтво все одно відродила.

Після закінчення війни колишнім запорожцям надали територію нинішнього Придністров’я, але невдовзі з’ясувалося, що ці терени замалі, та й гарантії, що в козаків не відберуть ті землі, теж не було. Тому й вирішили чорноморці знову просити у Катерини ІІ дозволу селитися на правому березі Кубані (на лівому жили черкеси, або адиги).

У березні 1792 року козацькі старшини прибули до Петербурга і за великі хабарі добилися аудієнції в імператриці. Очолював делегацію Антін Головатий — головний ініціатор переселення українців на Кубань. Зрештою, Катерина ІІ виписала грамоту, якою передавала Чорноморському козацтву «Тамань з околицями». «Околиці» виявилися чималими — 28 квадратних верст.

Перші переселенці — десант із козацької веслової флотилії (п’ять десятків суден з понад трьома тисячами осіб) — прибув 16 серпня 1792-го. Три інші колони рухалися з Придністров’я суходолом. Це була епічна картина — на Кубань переселялися 18 тисяч людей. У дорозі народжувалися, хрестилися, помирали. Перший — головний — етап переселення закінчився 1794-го.

Назву «Нова Січ» російська адміністрація заборонила, як і слово «запорожець». Згодом «курені» перейменували на «слободи», а потім на «станиці».

Загалом було кілька хвиль української колонізації Північного Кавказу. Кубанські козаки досить довго вважали себе україн-цями і незалежними, що дуже непокоїло царат. Тому їх вирішили розбавити «великоруським елементом». У 1860 році, під час створення Кубанського козацького війська, яке раніше мало назву Чорноморського, українських козаків об’єднали з лінійними. Останні були нащадками донських і гребенських козаків, серед яких українців було десь 15 відсотків. У такий спосіб українське козацтво було досить вправно інтегроване в мілітарну структуру Російської імперії.

Переглядів: 336
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua