РубрикиБез рубрики

Позитивний простір Сергія Савченка

25 серпня заслуженому художнику України Сергієві Савченку сповнилося 70

Сергій Олександрович — корінний одесит. У 1974-у закінчив Одеське художнє училище ім. М.Б. Грекова. У 1970-1980-х працював у галузі станкового та монументального живопису, графіки. На початку 1980-х приєднався до гурту одеських нонконформістів. Із 1988-го — член Спілки художників України, впродовж багатьох років — заступник голови Одеської обласної організації НСХУ. Один із засновників Національної асоціації мистців (НАМ), творчих об’єднань «Човен» та «Мамай», почесний член Києво-Могилянської академії, член Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Кожна виставка Сергія Савченка — це спалах у мистецькому житті, кожна його робота — це особливий глибокоемоційний знакопростір, палітра мистця «виплескана потоками емоцій, спрямованих на колірне сприйняття власних почуттів і уявлень про реальний простір і час». Оперуючи колірним різнобарв’ям, художник силою своєї експресії надає своїм роботам чуттєвого сприйняття, підкреслюючи, що «акт творчості має свій ритуальний характер, об’єднуючи все в цілісність»… Колористика Сергія Савченка — індивідуальна. Колір для нього — це «енергоносій світла», він чарує, збуджує, зваблює, занурює у світ колірних уявлень, колірних варі-ацій, форм, ліній, геометризованих фігур. Гра площин і композиційних зміщень, ритм структури твору формує образ, який розкриває «емоційний зв’язок ритуальної моделі творчості у співзвучності з тисячолітнім планом нашої етнічної культури».

Твори ювіляра прикрашають колекції Національного художнього музею України (Київ), Музею сучасного мистецтва України (Київ), галереї Києво-Могилянської академії, Одеського художнього музею, Музею сучасного мистецтва Одеси, Івано-Франківського обласного художнього музею, Хмельницького музею сучасного українського мистецтва, Львівського палацу мистецтв, Музею Тараса Шевченка Шевченківського національного заповідника (Канів), галереї українського мистецтва «Човен» (Одеса), Новосибірського державного художнього музею (РФ), а також зберігаються у приватних колекціях в Україні, Росії, Польщі, Австрії, Франції, Німеччині, Бельгії, Люксембурзі, Іспанії, Італії, Великобританії, США й Австралії.

Основні монументальні твори митця, у т.ч. у співавторстві: «Шлях людини», кольоровий вітраж на Одеському заводі «Електромаш» (1982), розпис в інтер’єрі зали Одеського літературного музею (1983—1984), «Земля», мозаїка на фасаді будинку РАПО Агропрому України в Умані (1988), «Лицедії», настінні розписи у профілакторії одеського заводу «Стальканат» (1988) та ін.

Пан Сергій багатогранний і надзвичайно активний. Він — генератор ідей, акумулятор дивовижної енергії, ініціатор, куратор, модератор численних творчих проєктів, мистецьких акцій та виставок, які дуже потрібні сучасному українському культурному простору. Він є автором, упорядником та дизайнером масштабних видань, які отримали найвищі оцінки фахівців, — унікального альбому-довідника «Одеський мистецький простір» (2013), присвячений 75-річчю обласної організації НСХУ, повноколірного великоформатний каталогу виставки до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка «Свою Україну любіть…» (2014) тощо.

Художник по-особливому ставиться до книги як до об’єкта, що повинен мати своє обличчя, свою мову, свій виразний дизайн, свою естетику. Науковці, письменники, журналісти часто звертаються до майстра по допомогу в оформленні новодруків. Він, зокрема, є автором обкладинок колективної монографії «Одеса козацька» (2008), наукової розвідки Тараса Гончарука «Історія Хаджибея (Одеси) в працях дослідників XIX—XX ст.», книжки письменника Олекси Різникова «Їдло 33-го: словник Голодомору» (2003), біобібліографічного покажчика «Анатолій Іванович Мисечко» (2015) та інших.

Творчий доробок майстра — величезний. Його називають культуртрегером. Про нього багато й охоче пишуть відомі мистецтвознавці, письменники, журналісти, колеги-мистці — Олександр Федорук, Орест Голубець, Олесь Остапенко, Тетяна Басанець, Роман Яців, Віра Савченко, Микола Степанов, Роман Кракалія... Відомий український письменник Геннадій Щипківський у своїй книжці роздумів «Неримовані думки» про Сергія Савченка відгукується так: «Пан Сергій винятково відчуває колір, малює по-своєму, для багатьох незрозуміло, але коли подивишся і задумаєшся, у цьому, на перший погляд незрозумілому, є щось глибинне і філософське…».

У 2011 році у серії «Імена», започаткованій Галереєю сучасного мистецтва «АВС-арт», вийшов у світ ексклюзивний розкішний художній альбом, який презентує творчість Сергія Савченка, «одного з найяскравіших одеських нонконформістів».

З нагоди Дня Незалежності України Одеська національна наукова бібліотека провела масштабну акцію, у рамках якої відбулася презентація книжково-ілюстративної виставки «Незалежна Україна: державотворчі процеси». Її окрасою стала виставка творів Сергія Савченка під назвою «28-а річниця незалежності України. Екзистенції…». «Майстер ліричного абстракціонізму» розкриває своє бачення світу через колір, форми, образи… На кожній із представлених робіт, а їх 13, відтворенні думки, переживання, захоплення, обурення…

З нагоди ювілею відділ краєзнавства «Одесика» спільно з відділом мистецтв ОННБ підготували мультимедійну презентацію «Майстер ліричного абстракціонізму», що висвітлює творчий набуток Сергія Савченка в малярстві, станковій графіці та скульптурі. Переглянути віртуальну експозицію можна на офіційному веб-сайті бібліотеки.

Колектив Одеської національної наукової бібліотеки вітає зі славним ювілеєм одеського маестро Сергія Савченка — знакового мистця в українській культурі й знаного поза її межами, майстра, який має особливі стиль, знак, характер і неповторну харизму. Бажаємо, щоб Ваша життєва палітра була наповнена яскравими кольорами. Хай доля малює для Вас удачу!

Тетяна ІВАНОВА,
головний бібліотекар
відділу краєзнавства «Одесика» ОННБ.

Переглядів: 255
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua