РубрикиТема дня

Прохолодний мир і безпідставні надії

Цього тижня нашу країну вперше за двадцять років відвідав прем’єр-міністр Ізраїлю. Звучить голосно, але значення такого візиту для України мінімальне. Важливіше для нас те, що відбувалося на півдні Франції під час зустрічі Еммануеля Макрона і Володимира Путіна. Почнемо з менш важливого.

Нетаньягу

Незважаючи на те, що в Ізраїлі «на чверть колишній наш народ», з цією країною у незалежної України у сфері політики мало спільного. Набагато більше того, що нас розділяє. Не відвідували прем’єр-міністри Ізраїлю нашу країну двадцять років — і нічого не сталося. Прохолодний мир без змін. На відносини двох держав, певна річ, впливає той факт, що масові вбивства євреїв нацистами під час Другої світової війни (Голокост) відбувалися, в тому числі, на території України. Але це емоції. А по різні боки геополітичних барикад наші держави виявилися порівняно недавно. Точніше, з січня 2014 року, коли Росія захопила й анексувала український Крим.

Ізраїль, як і всі цивілізовані держави, не визнає цю анексію. Але і не приєднується до режиму санкцій, які після анексії Криму наклали на Росію західні країни. Зі зрозумілих причин. У результаті воєн із сусідніми державами Ізраїль анексував частину їх територій. Він, як і Росія, є злісним порушником міжнародного права. Причому, у жорсткі-шому варіанті, включаючи невиконання численних резолюцій Генеральної Асамблеї та Ради Безпеки ООН.

РубрикиЛюдина і час

Спроба портрета з Незалежністю

«Мамай мандрує» — художня виставка в Одеському літературному музеї з нагоди 28-ї річниці Незалежности України та присвятою людині, котра і до, і після незабутнього 1991-го несла своє життя цьому прийдешньому великому Дню.

Сашко Циркун… Олександр Явдокимович — так його зчаста називали. Або ж тільки на прізвище, просто: Циркун. Людина, котрій вдавалося бути завше в гущині української віртуальности Одеси. Або ж — віртуальної української реальности. Архітект за освітою, мистець за покликом душі, художник і друг багатьох малярів, а за покликом серця — Українець.

Його майстерня в центральній частині Одеси, простора, а разом з тим затісна для всіх, котрі прагнули там побувати, з таємничими закапелками, з подарованими картинами, з цікавенними книжками, завше притягувала до себе, наче спраглих — до джерела. І його славетна калганівка, якою любив пригощати маленькими келишками, майже символічно, хоч сам не вживав нічого такого — ну от хіба пригубити, — всім буде у пам’ятку…

РубрикиПроблема

Хто відповість за дев’ять смертей у «Токіо Стар»?

У ніч на суботу, 17 серпня, в готелі «Токіо Стар», що в Одесі на Водопровідній, 1а, сталася трагедія. Полум’я спалахнуло близько 1.30, за попередніми даними — у пральні на другому поверсі. На приборкання вогню, що хазяйнував на площі до тисячі квадратних метрів, рятувальники витратили щонайменше три години.

Готель «Токіо Стар», який серед людей набув слави «притону», розташований в одній з будівель міського трамвайного депо і був серед найдоступніших за вартістю проживання. Більшість його номерів — геть крихітної площі, а деякі кімнатки не мали навіть вікон, відтак десь за 350 гривень можна було винайняти тимчасове помешкання.

Власником готелю є одеський бізнесмен Вадим Чорний.

РубрикиКультура

Традиційний, але з новинками

Традиційно, уже в одинадцяте, на честь Дня Незалежності в Одесі пройде Вишиванковий фестиваль. На старт він вийде завтра, у День Державного Прапора України, а фінішує в понеділок (який, нагадаємо, буде теж вихідним).

Отож усі, для кого незалежність нашої держави є справжньою цінністю, а відтак її день народження — великим святом, зможуть цікаво, змістовно і в колі однодумців пошанувати її історію і традиції, насолодитися набутками прадавньої і сучасної культури.

Упродовж чотирьох днів у серці Одеси — на Приморському бульварі — відбуватимуться головні святкові дійства, а їх найповажнішим учасником буде, звісно ж, сам Дюк.

На алеях між двома пам’ятниками — графу Арману де Рішельє і поетові Олександру Пушкіну — розташується виставка-ярмарок народних майстрів та виробників з усієї України: вишиванки, прикраси, сувеніри, художні твори і книжки, гончарні вироби й смаколики…

РубрикиДержава

«Слово робить нас єдиноцілісними»

22—24 серпня наше місто прийматиме учасників уже двадцятого загальнонаціонального конкурсу «Українська мова — мова єднання», який проводить Одеська регіональна організація Національної спілки журналістів України.

Цьогорічний конкурс — особливий. По-перше, ювілейний, а по-друге, означений надважливою подією: 16 липня набрав чинності закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної». І, як слушно зауважує у вітальному зверненні до учасників нинішнього форуму голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко, «не буде перебільшенням сказати, що конкурс, який багато років поспіль проходить в Одесі, громадські заходи й акції… сприяли утвердженню статуту україн-ської мови як єдиної державної мови в Україні».

На об’єднавчій, соборній меті всеукраїнського творчого змагання наголошує у своєму привітанні голова НСЖУ Сергій Томіленко: «Сотні робіт, публікацій у пресі, наукових досліджень, теле- і радіопередач свідчать, що цей конкурс важливий і потрібний, а такі ініціативи варто підтримувати, адже вони допомагають налагоджувати й зміцнювати зв’язок між регіонами, об’єднують Україну та українців у всьому світі. За підсумками конкурсу можна назвати багато імен не лише з України, а й з інших держав, котрі зробили вагомий внесок у піднесення статусу й престижу української мови, популяризацію українського слова та української культури».

РубрикиБез рубрики

Три срібні голуби на золотому полотні

Яськи, Троїцьке, Градениці… Це українські села з багатющою історією, села справжніх куркулів, працьовитих і небідних людей, про яких знають далеко за межами області. Що не обійстя — то гарний заможний дім, міцне господарство, а при кожному — неодмінно розбитий пишний черешневий чи яблуневий сад, вино-градник, зведені теплиці. Місцеві смачнющі черешні, свіжі помідори, які на столах покупців цілоріч, а особливо квашена капуста — справжні бренди.

12 квітня цього року село Яськи отримало свідоцтво про реєстрацію офіційних символів, відтак має свій герб і прапор. У горішній частині прапора — три срібні голуби, що символізують святу Трійцю (Троїцьку церкву і село Троїцьке, що входить тепер до складу ОТГ), у нижній — козацькі срібні шаблі на тлі червоного золота. Дуже гарно!

Люди в цих селах хазяйновиті й метикуваті, від того й не прості. Щоденною тяжкою працею здобуваючи достаток для своїх родин, уміють грамотно обійтися з копійкою, але при цьому гостинні й привітні.

Володимир Федорович Курко — один з тутешніх. Два роки тому, коли на сільських сходах схвалювали створення об’єднаної територіальної громади, до складу якої увійшли Яськи і Троїцьке, саме йому доручили її очолити.

Гармидер і благодать

Такого ми ще не бачили. Позачергова сесія Одеської обласної ради, скликана на 16 серпня, на якій мали обрати нового голову, розпочалася з бійки і миром практично не закінчилася.

Наразі облраду продовжує очолювати Анатолій Урбанський, обраний в 2015 році від Блоку Петра Порошенка депутатом, а невдовзі — і головою. На нещодавніх же виборах до Верховної Ради він здобув найбільше голосів у 143-у окрузі, і тепер, щоб отримати мандат народного депутата, зобов’язаний до першого засідання парламенту скласти свої попередні представницькі та посадові обов’язки.

Та все пішло не за регламентом.

 Спершу депутат і заступник голови облдержадміністрації Віталій Свічинський з трибуни звинуватив колег із фракцій БПП (до речі, своїх однопартійців) та «Опоблоку» у змові: «Маємо факт змови і спробу зруйнувати демократичну коаліцію. Звертаюся до партії «Солідарність»: мені сумно і гидко, що ви, які разом з нами прийшли на хвилі Революції Гідності, зараз об’єднуєтеся з «Опоблоком», аби залишитися при владі. Ми тепер розуміємо, хто насправді проукраїнський і дбає про благополуччя в країні. Ви повинні скласти депутатські повноваження».

РубрикиБез рубрики

Українська Канада — в українській Одесі

Не минуло й двох тижнів, як в Одесі аплодували українському парафіяльному хору з канадського міста Калгарі, й ось — нова радісна зустріч. Своє сердечне вітання з найбільшим нашим святом — Днем Незалежности, свій теплий щирий привіт знову передали нам, в Україні сущим, українці Канади, випровадивши сюди, на південь та схід, у передсвятковий тур два великих аматорських колективи. Минулої п’ятниці хор «Верховина» й танцювальний колектив «Дунай» з величезним успіхом виступили на сцені Одеської філармонії.

Велика філармонійна зала була виповнена ущерть. Навіть попри те, що про приїзд канадських українців звідомлено було заздалегідь, у нашому місті майже не було рекламного розголосу про концерт. На жаль, це вже віддавна узвичаєна практика, і миритися з нею не треба. Та ми звикли все ж, і тому, де лиш можна було, люди майже естафетно повідомляли про недалеку подію, телефонували одне одному. А передплатники «Чорноморських новин» мали змогу довідатись про концерт з газети.

Та й де ж іще можуть зустрітися українці Одеси, як не при такій-от нагоді, разом порадіти невмирущому національному мистецтву, яке не згасає упродовж майже двох століть навіть у цілковито чужомовному середовищі далекого континенту, поспілкуватися, бодай коротко, та спекти долоні гарячими оплесками!

РубрикиБез рубрики

З країни — в Україну

Фундація соціальних інновацій «З країни — в Україну» 16—18 серпня провела культурно-просвітницькі фестивалі на Одещині.

Концепцію мандрівного фестивалю його натхненник  і співзасновник, керівник фундації «З країни — в Україну» Денис Блощинський обґрунтовує так: «Ми не просто розважаємо людей, а маємо просвітницьку місію. Фестиваль надає силу-силенну інформації, яка стає частиною тебе. Ти її перепрацьовуєш і вона стає частиною творчості, культурним продуктом. Музиканти, що виступали на сценах «З країни в Україну», далі творять нові пісні, співпрацюють, а локальні команди, які є співорганізаторами фестивалю, далі продовжують розвивати культуру своїх міст».

Майстер-класи з ляльки-мотанки та бісероплетіння, воскової свічки та писанки, розпис дерев’яних іграшок та пізнання особливостей старосвітської бандури — «Алея майстрів» збирала довкола себе і дорослих, і дітей.

Українська культура — контрастна. Поряд з традиційними народними виробами функціонував майданчик «Сучасна Україна». Робототехніка, віртуальна реальність, 3D-друк — те, чим може похвалитися сьогодні український виробник, і те, що не давало пройти повз кожному.

РубрикиАнонс

Дев’ять вечорів оксамитового сезону

30 серпня — 15 вересня в нашому місті проходитиме одна з найцікавіших мистецьких подій у музичному житті України — п’ятий фестиваль «Оксамитовий сезон в Одеській опері».

Цьогоріч на слухачів чекатимуть дев’ять унікальних музичних вистав, дев’ять незабутніх вечорів вишуканої музики, прем’єр, відкриттів, цікавих зустрічей. Кожен день фестивалю подарує можливість зануритися в неповторну атмосферу високого мистецтва, адже серед його учасників — зоряні імена артистів з Італії, Великобританії, Австралії, Німеччини, Ізраїлю.

30 серпня, 18.30 — відкриття фестивалю. Прем’єра опери Р. Вагнера «Лоенгрін», що відбудеться за участю солістів опери, хору та оркестру нашого театру. Цей твір посідає особливе місце в доробку композитора — в ньому маестро зробив перші кроки в напрямку оперної реформи, яка повною мірою втілилася в тетралогії «Перстень Нібелунга». Для Одеси це не перша, але дуже вагома постановка геніального німецького композитора.

РубрикиЛюдина і час

«Я любив вас усіх...»

Із когорти подвижників

Виставка пам’яті архітектора й колекціонера, людини з полум’яним серцем і життєдайною вдачею Олександра Циркуна відкрилася на свято Маковія у залах Одеського літературного музею.

Олександр Євдокимович виділявся своєю активною життєвою позицією. Він намагався не пропустити жодної вартої уваги художньої виставки, проявляв солідарність з митцями, яким симпатизував. Був пристрасним поборником свободи і незалежності України, закоханим в її історію, чудово знав і шанував звичаї нашого народу. Був хранителем народної мудрості, сипав при нагоді приповідками-примовками, інколи імпровізував, завжди був приязним і хлібосольним. Вишуканим каліграфічним почерком, що нагадував козацький скоропис, складав щирі вірші, у яких основну увагу приділяв не формі, а змісту. Олександр Циркун зберіг у собі кращі ментальні риси українця.

Саме в його майстерні, що на вулиці Єлизаветинській, наголошували учасники відкриття нинішньої виставки «Мамай мандрує», зародилася ідея цього проєкту. А відтак, вирішили вони, на пошанування пам’яті О.Є. Циркуна зорганізувати імпрезу, доповнивши мандрівну експозицію роботами друзів і соратників цієї глибоко духовної людини.

РубрикиБез рубрики

Не всіх кусають комарі

Група вчених провела дослідження і встановила, що вибір комарів не випадковий. Найчастіше вони кусають тих, хто має першу групу крові (для порівняння: люди з другою групою потерпають від кровопивць вдвічі рідше).

Науковці встановили, що на вибір комаром своєї жертви впливає безліч факторів. Перший і найважливіший з них — це кров.

Наступний важливий аспект — запахи людини. Комарі не люблять піт, тому уникатимуть пітливих. А людині, якій властивий швидкий метаболізм, пощастило менше. Активний обмін речовин прискорює виділення вуглекислого газу, який допомагає комахам швидше знаходити свою жертву.

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua