РубрикиБез рубрики

Про подвійність політичної вдачі

Що таке «подвійний характер праці», можна прочитати в першому томі «Капіталу» Карла Маркса.

Уявіть собі, що стельмах у своїй стельмашні за певний відтинок часу виготовляє одну карету. Якщо б зібрати в одному цеху десять стельмахів і впровадити у виробництві таких карет подетальну спеціалізацію, позбавивши їх необхідності витрачати час на пошук тих чи інших матеріалів, то за той же відрізок часу десять стельмахів виготовлять двадцять карет. Організатор такого виробництва — капіталіст — таким чином не тільки подвоїть обсяг виробництва, але й удвічі зменшить собівартість продукції. Як він поділить прибуток між собою і робітниками — залежить від його розуму (розуміння перспектив його підприємства) та співвідношення сил між ним і найманими робітниками. Звісно, що крім вартості робочої сили, в розподілі прибутку буде врахований і його капітал, який він міг би покласти у банк під процент, а, бачте, організував виробництво і дав людям роботу.

Дослідження «подвійного характеру праці» Марксом розкриває сутність джерел зростання продуктивності праці — через колективний труд, спеціалізацію, кооперацію, удосконалення технологій серійного виготовлення деталей і т. ін. «Подвійний характер праці» у К. Маркса пояснює зростання прибутку на капітал через організаційні і технологічні новації. Масове виробництво змінює характер праці.

Всі ми розуміємо, що з розвитком техніки і технологій як індивідуальна, так і колективна праця набули нових форм та інтелектуального змісту. У даному випадку зауважимо на тому, що толкові капіталісти-організатори на дорозі не валяються. А відтак суспільство зацікавлене у тямущих капіталістах, як і у винахідниках, інженерах, логістиках і т. д., і т. ін. Недарма ж мовиться, що «люди — найголовні-ший капітал». Це стосується і робітників, і власників капіталу. Гірше з «імперіалізмом, як останньою стадією фінансового капіталу».

Погано, коли «капіталіст» виводить прибуток за межі країни, шкодить природі, втручається в політику, плекає корупцію і політичну проституцію, руйнуючи засади права й демократії. Ще гірше, коли такі капіталісти гуртуються проти президента України, який вніс у парламент законопроєкт про оподаткування прибутків, що перестають бути виробничим капіталом, а вивозяться на

проїдання за кордон. Чому ж робочі люди, виборці, проголосували не за свого захисника, а за його противників — їхніх же експлуататорів? Згодом ці люди будуть ремствувати: «А чому нам ніхто цього не розтлумачив?». Таким буде докір тих, хто повівся на шоу «95 кварталу». Ось тут і постає питання інформації: як суспільство убезпечило себе від брехні?

Одному з давніх майстрів дипломатичного мистецтва, канцлеру шведського королівства в першій половині XVII сторіччя Акселю Оксеншерну приписують слова, нібито справжній дипломат повинен завжди мати готовими до послуг двох покірних рабинь — симуляції і дисимуляції: симулюється те, чого нема, а те, що є насправді, — дисимулюється. Латиною цей вислів звучить так: «Simulantur quae non sunt, quae sunt vero dissimulantur». Проте, той, хто неодмінно мусить щось сказати, повинен почути значно більше від усякого іншого. У дипломатичній практиці не тільки XVII, але й XVIII, XIX, XX століть і нині використовуються обидві ці «рабині»: стверджується те, чого нема, приховує те, що є, насправді існує; отже, практикуються як симуляція, так і дисимуляція.

Наведемо дещицю прикладів використання симуляції того, чого нема, і дисимуляції того, що насправді існує в сучасній практиці міжнародних авантюр: а) агресія, яка приховується мотивами оборони; б) агресія, яка приховується «некорисними» ідейними мотивами; в) використання пацифістської пропаганди з метою дезорієнтації противника; г) підписання «дружніх угод», щоб приспати пильність противника; д) маскування агресивних намірів пропагандою проти, нібито, намірів інших уявних агресорів; е) пропаганда «локалізації» конфліктів з прикритою метою мілітаризації однієї зі сторін штучно створеного конфлікту й агресії проти іншої сторони уявного конфлікту; є) дипломатичне використання агресором внутрішніх суперечностей у стані противника; ж) використання «карти» т. зв. національних меншин у стані уявного противника; з) систематичні загрози і тероризування противника; и) «захист слабших країн» як причина агресії; к) систематична брехня, шантаж та інсинуації проти уявного противника на міжнародному рівні.

Анексія Кримського півострова України, кривава війна на сході українського Донбасу дали і дають чимало прикладів безчестя не тільки на дипломатичному фронті та в зовнішній полі-тиці агресора, але й у його внутрішньополітичній пропаганді, спрямованій на те, щоб підтримувати агресивні настрої серед свого населення. Усе це вимагає від України як жертви агресії не просто знань і дипломатичного хисту в захисті державних інтересів, а, насамперед, консолідації всього суспільства і мобілізації всіх ресурсів для відстоювання суверенітету й цілісності країни.

Знання основ вітчизняної історії і географії, економіки і політики конче потрібні людям: ніякі «95 квартали» не розкажуть про причини багатства одних і зубожіння інших. Народові конче потрібні свої незалежні засоби інформації.

Оксентій ОНОПЕНКО.
м. Відень (Австрія).

Переглядів: 211
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua