РубрикиБез рубрики

Мерський провал

Переконлива, майже тотальна перемога «Слуги народу» на парламентських виборах не залишила жодної надії мерському блоку, який сподівався мати своє лобі в майбутньому парламенті.

Мер Харкова Геннадій Кернес, мер Одеси Геннадій Труханов та інші міські голови, об’є-днавшись перед виборами в партію «Довіряй справам» і ставши під прапори «Опозиційного блоку», повели в Раду ресурсно потужну силу, зважаючи на мерський адмінресурс і фінансову підтримку з боку Ахметова й Коломойського. Однак «Опоблок» ледь набрав 3% голосів виборців. В Одесі його результат трохи вищий — у межах 7%. Але це теж мізер порівняно з тією ж «Опозиційною платформою — За життя», з якою Мураєву, Кернесу й Труханову довелося боротися на тому ж електоральному полі, відбираючи одне в одного голоси виборців. Істерика Галантерника, що вилилася в серію бордів проти опонентів, не допомогла «ОБ», а, скоріше, підштовхнула тих, хто не визначився, в бік «Слуги народу». У результаті в Одесі Бойко з Медведчуком набрали від 20 до 24% залежно від округу. А мерський блок, хоч і незначно, але поступився навіть партії Шарія.

Попри підтримку мерів міст, під натиском «СН» упали й мажоритарні округи, жирно підгодовані старими політиками. В Одесі президентська сила вибила звідти чинних депутатів ВР, виставивши проти них мало кому відомих кандидатів. І все-таки здобула переконливу перемогу.

Так, у 135-у окрузі (Приморський район Одеси) беззмінного нардепа Сергія Ківалова (він набрав 31,63%) обійшов ресторатор Олексій Леонов з результатом 40,21%. Не допоміг почесному президентові юракадемії і двійник «Слуги народу» якийсь Євген Леонов з Білгорода-Дністровського, котрий балотувався як заступник директора ТОВ «Слуга народу» й зумів відтягнути на себе 5,15% голосів. Пам’ятник упав.

У 133-у окрузі (спальному Суворовському районі), де Труханов мав найвищу підтримку, переміг уродженець Одеси, а нині киянин, урбаніст Олександр Горенюк. Із 47,08% голосів ставленик «Слуги народу» обі-йшов народного депутата України від БПП Дмитра Голубова, який набрав трохи більш ніж 40%. Того самого нардепа, який у суді «у справі Краяна» взяв на поруки мера Геннадія Труханова під час обрання йому запобі-жного заходу. Голубов відкрив на житломасиві Котовського найбільшу в Одесі депутатську приймальню, яка прославилася тим, що навіть двірників відправляла на відпочинок за кордон. Але щедрий на подарунки нардеп цього разу до парламенту не пройшов.

У 134-у окрузі (Малиновський район Одеси) кандидат з Ізмаїла, керівник газети «Придунайские вести» Олег Колєв легко (з 35,11% голосів) обійшов нардепа від БПП самовисуванця Геннадія Чекіту, який отримав на своєму окрузі досить скромний результат — 8,52%. Тут головним конкурентом «Слуги народу» був колишній міністр транспорту Євген Червоненко, котрий набрав 16,85%.

У 136-у окрузі (спальному Київ-ському районі) перемогу здобув теж мало відомий широкій публіці «слуга», керівник «Фітнес-центру» Артем Дмитрук із 32,66% голосів. Його головний конкурент, кандидат від «Опозиційної платформи — За життя» Віктор Баранський, набрав 26,32%. А ставленик Труханова, депутат Одеської міськради, член фракції «Довіряй справам» Дмитро Танцюра — трохи більше 9%. Він ішов як самовисуванець, але на білбордах красувався разом із мером Трухановим.

Загалом у всіх чотирьох одеських округах здобула перемогу партія Зеленського, набравши від 41,31% у Приморському районі до 48,23% у Суворовському.

Поразка партії мерів, як і мажоритарників, яких міські голови вели в парламент, — це удар і по самих мерах. І хоча Геннадій Кернес намагається переконати, що не слід плутати парламентські вибори з місцевими, результати нинішнього волевиявлення — поганий сигнал для місцевої корумпованої влади, яку чекає перезавантаження. Володимир Зеленський відразу після оголошення результатів екзитполів дав зрозуміти, що питання місцевих виборів уже на порядку денному. «Не розслабляйтеся», — порадив він.

Чергові місцеві вибори мають пройти в останню неділю жовтня 2020-го. Але якщо буде полі-тична воля, то ми вже цього року можемо побачити четвертий тур виборів. Сьогодні команда Зеленського зберігає високу електоральну підтримку, і на цій хвилі перезавантаження місцевої влади й уливання в неї свіжої крові — цілком здійсненне завдання для «Слуги на-роду».

Як варіант команда Зеленського може запустити механізм перезавантаження влади лише у великих містах — Києві, Харкові, Одесі, Дніпрі й ін. Мер Києва Віталій Кличко і мер Дніпра Борис Філатов були змушені заявити про готовність ініціювати дострокові місцеві вибори. Що ж стосується Одеси, то міський голова Геннадій Труханов може, за певних розкладів, навіть достроково залишити пост або відмовитися балотуватися на новий термін, з огляду на кількість відкритих проти нього кримінальних справ. Їх розгляд у новому Антикорупційному суді стане випробуванням не тільки для самого Труханова, а й для президентської команди, яка пообіцяла викорінити корупцію у владі й посадити чиновників-розкрадачів. Хоча Труханов триматиметься до останнього. Не для демаршів лондонська бізнес-група, що має свої активи в Одесі, делегувала його у владу. Але й спустити на гальмах усі кримінальні справи щодо Труханова навряд чи вийде. Вони давно у фокусі уваги громадськості, до думки якої, як показала ситуація з призначенням нового губернатора Одещини, Зеленський готовий прислухатися. Принаймні, поки що.

У команди Зеленського, звичайно ж, є шанси змістити Труханова й за допомогою дострокових місцевих виборів у разі, якщо «Слуга народу» виставить проти нього сильну кандидатуру. Бажано з місцевих. Одеса, як свідчить практика, негативно ставиться до тимчасових правителів і парашутистів.

Рейтинг Труханова тримався завжди на довірі, яку городяни, звичайно, висловлювали однією фразою: «Всі крадуть, але він хоч щось робить». У команди Зеленського є шанс позбавити людей від приреченості й показати їм, що можна працювати інакше.

Звичайно, Труханов може залишитися у владі й далі рулити Одесою. Така перспектива теж цілком реальна за умови, що в країні буде збережено старі правила гри, за яких долю градоначальника вирішує Київ шляхом договорняків між групами впливу. Але виборці очікують від Зеленського швидких рішень. А без повного перезавантаження влади, в тому числі на місцях, провести зміни в країні нереально.

Ніна ПЕРСТНЬОВА.

Джерело: «Дзеркало тижня. Україна» (https://dt.ua).

Переглядів: 215
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua