РубрикиБез рубрики

Послідовники Киріака Костанді

Киріак Костянтинович Костанді народився в грецькій родині у селі Дофінівка Херсонської губернії в 1852 році. У вільний від підробітків час відвідував безкоштовні класи школи Одеського товариства витончених мистецтв, де його талант помітив метр морського пейзажу Іван Айвазовський. Як пише у своїх спогадах учень митця Борис Егіз, Костанді був одним із перших художників-поетів планеризму й імпресіонізму, який прекрасно передавав «яскравість вібруючого сонячного світла і мінливу гру рефлексів у тінях, збуджуючи своїми творами до того ще майже ніким у Росії не випробувані зорові художні емоції».

У 1882 році Костанді закінчив Імператорську Академію мистецтв і повернувся в Одесу. В кінці 1880-х у його творчості відбуваються зміни: митець залишається прихильником побутового жанру, але докорінно міняє художні підходи і свій погляд на суть живопису. У 1897-у приєднується до руху «передвижників». Костанді належить важлива роль у впровадженні ідеології «передвижників» на півдні тодішньої Російської імперії. Він був одним із засновників Товариства південноросійських художників і його головою у 1902—1920 роках.

У 1907-у обраний дійсним членом Імператорської Академії мистецтв. З 1917-го був директором Одеського міського музею. Велика частина його життя і творчості пов’язана саме з Одесою. У мистецтві сповідував реалізм, хоча деякі його роботи можна зарахувати швидше до імпресіоні-зму. Картини художника прикрашають експозиції музеїв Одеси, Києва, Москви, Петербурга. Киріак Костянтинович виховав десятки учнів, серед яких — О.О. Шовкуненко, І.М. Шульга, А.М. Нюренберга та інших.

Помер митець і педагог 31 жовтня 1921 року і був похований на Першому християнському кладовищі Одеси. Після смерті його послідовники створили Товариство художників «Костанді». 20 травня 1935-го, під час кампанії зі знищення місць поховань, його учні та друзі змогли перепоховати останки вчителя на Другому християнському кладовищі. 1 вересня 2010-го у дворику будинку 46 по вул. Пастера в Одесі був встановлений пам’ятник К.К. Костанді.

У 1945-у в будівлі художнього училища відкрилася перша художня школа. Упродовж трьох десятиліть нею керував випускник Одеського художнього училища ім. М.Б. Грекова Олександр Сергійович Горб. У 1990-у школу очолив Валерій Пилипович Токарев. Саме його стараннями їй було присвоєне ім’я видатного художника і педагога Киріака Костанді, а згодом і надане самостійне приміщення. У цей же час відбулися й суттєві зміни в методиці викладання, і «нове обличчя» художньої школи стало відомим на весь світ. Сьогодні вона має філії у трьох районах обласного центру, а це — 55 груп учнів.

Не переривається зв’язок поколінь і традицій: багато викладачів «школи Костанді» є її випускниками, а тепер тут займаються їхні діти й онуки. Педагогічна система Киріака Костянтиновича не пропонувала якихось готових рецептів, а скеровувала наставника на пошук дороги до серця учня. Отой неперервний зв’язок, який єднає сучасні винаходи з набутками-напрацюваннями митців попередніх епох, дає одеським художникам широке творче поле і свободу самовираження в світовому контексті.

З дня заснування школи у ній працюють талановиті люди, педагоги-новатори, експериментатори. Завдяки їхнім старанням учні отримали 27 гран-прі і понад 200 золотих медалей на міжнародних конкурсах.

Керівник дитячої художньої школи ім. К.К. Костанді В.П. Токарев нагороджений Почесним знаком міського голови «За особливі заслуги перед містом», а в рейтингу популярності «Народне визнання» став переможцем у номінації «Учитель року».

«Школа Костанді» була створена як заклад художньо-естетичного профілю і є справжнім осередком краси та любові. Тут запроваджена система символіки в оформленні шкільних табелів, зошитів, нагород, призів та відзнак переможцям різноманітних конкурсів. Існує унікальна система шкільних свят і позакласних заходів: Сорочинський ярмарок, Новорічний карнавал, Різдвяні свята, Масниці, літературні вітальні, художні практики і звіти, благодійні акції (відвідування дитячих будинків, виставки робіт у реабілітаційному центрі «Будинок з ангелом») тощо.

Я теж випускник школи ім. К.К. Костанді. 11 років навчання промайнули як свято. Разом зі своїми однокласниками хочу висловити подяку педагогам та особисто директорові Валерію Пилиповичу Токареву за виховання і прищеплення художнього смаку, за творчу свободу.

Михайло ВІЗІРОВ,
випускник художньої школи
ім. К.К. Костанді,
студент факультету журналістики
НУ «Одеська юридична академія».

Переглядів: 382
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua