РубрикиБез рубрики

Немите яблуко — отрута

Часто можна спостерігати картину: мама купує на вулиці ягоди і тут же, не відійшовши від лотка, дозволяє маляті їх їсти. Схаменіться, бо навіть найсмачніші, але немиті плоди можуть таїти в собі небезпеку.

Яку саме — ми розпитали лікаря-інфекціоніста Григорія БЕЗУЛЬКА.

— Істина проста: всі овочі, фрукти та ягоди перед вживанням слід ретельно промити проточною водою. Бажано — кілька разів. Перед цим ще не завадило б помити руки антибактеріальним милом.

— А що може статися, якщо цього не зробити?

— Просто можна отруїтися. Адже брудні овочі та фрукти насамперед «збагачені» шкідливими мікроорганізмами і бактеріями. Серед них — кишкова паличка та ентерокок. Симптоми отруєння: нудота, блювота, висока температура.

Отруєння — це дуже небезпечне гостре захворювання. Інтоксикація організму (тобто його заповнення шкідливими речовинами) може призвести до порушення роботи серця, нирок і навіть до зараження крові. Від отруєння можна померти, якщо вчасно не почати лікування.

До речі, якщо фрукт не тільки брудний, а ще й гнилий, то загроза отруєння зростає в рази. Тож, вибачте за чергове банальне застереження: зіпсуті продукти навіть чистими їсти не можна.

— Григорію Вікторовичу, а що таке ентеровірусна інфекція?

— Це група гострих інфекційних хвороб, що спричиняються кишковими вірусами. Інфекція потрапляє в організм людини переважно через рот, найчастіше — із забрудненими продуктами. На слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів і кишківника вірус розмножується, накопичується й викликає запалення. Спочатку можуть з’явитися біль у горлі, кишкова дисфункція, висип. Якщо ж вірус встиг поширитися по всьому організму, то постраждають й інші органи: нирки, печінка, серце і так далі.

— Які перші ознаки хвороби?

— Невелике підвищення температури (37—38°C), біль і дискомфорт у животі, біль у горлі, закладений ніс. Ентеровірусна інфекція послаблює наш організм, а відтак зростає ймовірність підчепити й інші віруси, які можуть зумовити ускладнення.

Якщо будь-який з вірусів запустити, то наслідки можуть бути дуже важкими: пневмонія, судоми, набряк мозку і навіть менінгіт (запалення мозкових оболонок). Смертельний результат ентеровірусного зараження, на щастя, зустрічається вкрай рідко.

— Чим ще загрожують нам немиті фрукти-овочі?

— Мабуть, найнеприємніше — це гельмінтоз. Це коли до вашого організму проникають гельмінти, тобто черв’яки, ще простіше — глисти. Вони можуть жити на поверхні овочів і фруктів (або всередині них) у вигляді личинок чи дорослих черв’яків, а потім легко переселитися на слизові оболонки вашого організму, де почнуть активно розмножуватися.

Активність глистів може призвести до жовтяниці, сепсису (зараження крові), проблем із суглобами та нервовою системою. А ще — нескінченна блювота, діарея та інші проблеми з кишечником. Хворіють найчасті-ше діти, але дорослі теж під прицілом глистів.

Неприємний приклад. Нещодавно в пресі повідомлялося про нещасну дитину з Індії, в мозку якої оселилося 100 личинок черв’яків. Восьмирічна дівчинка регулярно харчувалася немитими овочами, фруктами і сирим м’ясом. Вона довгий час страждала сильним головним болем та епілептичними нападами. Лікарі з’ясували, що в неї — цистицеркоз (один з видів гельмінтозу) головного мозку. Збудник хвороби — личинки свинячого ціп’яка.

— А чи правда, що через немиті фрукти можна захворіти мишачою лихоманкою?

— Правда. Не варто забувати, що перш ніж фрукти й овочі потраплять на прилавки, вони транспортуються суднами й вантажівками на склади, де потім довго (або не дуже) зберігаються. Впродовж усієї цієї подорожі продукти можуть оточувати миші, щури, інші гризуни. А вони, як відомо, нерідко переносять небезпечні захворювання — від туберкульозу до сказу. Одне з найнебезпечніших — геморагічна лихоманка з нирковим синдромом.

Це гостра інфекція, яка вражає кровоносні судини, а страждає від цього насамперед робота нирок. Збудники хвороби — так звані хантавіруси. Вони досить живучі при різній температурі — навіть коли за вікном мінус. Ці віруси найчастіше вражають нирки, легені та слизову оболонку (зазвичай очей).

Із втішних новин: якщо ви раптом захворіли геморагічною лихоманкою з нирковим синдромом, то після одужання у вас з’явиться імунітет від цього захворювання. Тобто наступна зустріч із гризуном або брудним яблуком буде трохи безпечнішою.

Розмовляв
Ярослав ШЛАПАК.

Переглядів: 229
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua