«Брехунець»

Скільки пам’ятаю, комуністи відучали нас від слова Божого, бо то — опіум для народу, а привчали до «брехунця». Так народ охрестив радянське радіо. Якщо тобі щоденно казатимуть, що ти віслюк, ти обов’язково заіакаєш. Воно нас повчало, навчало, наставляло, закликало і вело спочатку до перемоги соціалізму, а потім — до комуністичного раю.

Та скептики зле жартували: комунізм — це світла лінія горизонту, чим ближче до неї наближаєшся, тим швидше вона віддаляється. До речі, кожна професія мала свої кпини про міфічний комунізм. Скажімо, шляховики кепкували на свій копил: усі дороги ведуть до комунізму — тільки не такі… Хоча ті дороги, треба визнати, були значно кращими від доріг Гройсмана. Пам’ятаю, за трасу Полтава — Кишинів — Бухарест до буцегарні сіли всі винні в її недоробках. Зараз бракоробів такого масштабу не садять.

У наших головах залишився слід від отого чорного круглого радіо, яке висіло на поважному місці, і ми щороку 1 березня збиралися біля нього й слухали про зниження тарифів та цін на цукор, хліб, сірники і т.д. Навіть копійка вселяла в голову якісь сподівання-надії на майбутнє покращення.

Часи незалежності поступово знищили радіомережу в районі. У крамниці з’явилися невеличкі китайські дво- і трихвильові «брехунці», які живляться від електромережі та автономно від батарейок.

З початку перших в Україні президентських перегонів у нашій сім’ї поселилася політика. А потім у політику вліз і сам господар, себто я, якого запросили працювати у виборчій комісії. Пішов, бо сім’я виживала на «Мівіні» при двох пенсіях по 58 гривень на чотирьох їдців. Двоє пенсіонерів, безробітна донька і малий онук. Газ, електроенергія, вода, телефон з’їдали більше половини з двох пенсій. От як співав сатиричний герой Георгія Віцина, і «засмоктала мене небезпечна трясовина…». Якщо свого часу з університетською освітою принципово не вступив до компартії, то злидарська пенсія вчителя заставила вступити до Руху (1989 рік), а потім у «Батьківщину», коли Рух — по справедливості — розділили два куми.

Слухаючи мої щоденні виступи й редагуючи мої статті до «районки», до «Чорноморських новин», та «Європейського часу» Володі Горба, дружина теж стала моїм однодумцем. Оскільки більшість свого часу проводила на кухні, поруч з «брехунцем», то часто-густо першу інформацію з політичних фронтів приносила мені, а не я їй. Вона знала всіх політиків з голосу, а я їй показував їх по ТБ. Отак і проводили політроботу одне з одним. Сидіти в чотирьох стінах квартири двом пенсіонерам після смерті сина було нестерпно. Донька пішла на роботу, а внук почав гризти граніт науки в Черкасах, потім — в Одесі, а ми все біля «брехунця» і телеящика.

З усіх одеських газет мені до вподоби лише «Чорноморські новини» і «Європейський час» (доки був живий її редактор Володимир Горб). Як ветеранові безкоштовно передплатили «Одеські вісті». Але я — людина старої формації. Як казала моя покійна бабуня Ірина, втікши з коханцем від діда та ковбасних магазинів: серцю не накажеш. Поміняла все на трубу бродячого музиканта, залишивши трьох дітей — десяти, восьми і п’яти років. Щось у тій трубі було чарівним… Ось і я зараз знову передплатив «ЧН», уже на друге півріччя. Як казав кіногерой з фільму Леоніда Бикова, падаючи в палаючому літаку: «Будемо жити!». І читати…

Жанр вимагає продовжити про «брехунець». Справа в тому, що під час першого туру президентської гонки в Ананьєві «чомусь» пропала українська хвиля. Дружина підійшла у розпачі, ніби в неї відібрали якусь улюблену річ:

— Борю! Пропало українське радіо! Одні баптисти, єговісти, росіяни, румуни й Придністров’я. Кручу-кручу… Попробуй ти…

Крутив-крутив, перемикав частоти й натрапив на «Крим-реалії» Портнікова. Але радіо так хрипіло, спотворюючи голоси, що вимкнув. З тим самим запитанням, чому замовкла перша хвиля, до мене зверталися багато ананьївців. Перед другим туром радіо заговорило, а потім, під час другого туру, знову йому заціпило комусь на догоду…

Дивно, на фоні мовного питання ще й зараз на всю потужність можна почути Росію, Румунію і знову Росію. Іноді, якщо когось треба обробити, чи повчити, працює…

Чуємо не завжди приємні голоси «реалій», бо вони не розкривають суті, що дала Україна бідному і безводному Криму за час перебування в її складі (а я на півострові прожив вісім років). Особливо багато повчає і резюмує Богдан Буткевич: «Люди, які не вакцинували дітей, — не сповна розуму. Я убивав би їх» (25.01.2019 р. — ранок). Як на мене, то наявність розуму може встановити медико-психічна комісія, а не радіожурналіст. А слово — не горобець!..

Добре, що маю для розуму й душі улюблені «Чорноморські новини», тож «брехунець» для мене не такий важливий!

Борис ДРАЇМ,
член НСЖУ.
м. Ананьїв.

P.S. Дуже прикро, що в Ананьєві «ЧН» за четвер розносять у п’ятницю, суботу (8 червня), а суботній номер — у вівторок (зо десять разів у цьому році). Ніби навмисне…

Б.Д.

Переглядів: 1213
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua