РубрикиЛюдина і час

Нам треба Павла!

Павлові Агромакову — 90

Як люди приходять до українства?

Два шляхи суть.

Один — це коли з дитинства прищеплюється любов до України. Усім знаний шлях Лесі Українки. Мама її, Олена Пчілка, фанатично любила Україну, бо й сама в родині отримала патріотичне виховання і такими ж виховала своїх шестеро дітей.

Таке ж виховання отримав мій співтабірник 1972—1977 років Олесь Сергієнко, син знаменитої, легендарної Оксани Мешко…

Другий шлях до українства — це раптове прозріння. Ось 16-літній Панас Мирний пише у щоденнику:

«28 апреля (1865)

Ну, какое несчастье Украине, этой бедной вдове: народ подавлен, воспитание на родном языке запрещено... «Кобзарь», и тот изуродован. Несчастная Украина, мать ты моя!..

Не начать ли дневника писать на украинском языке? С завтрашнего дня же бросаю московский и берусь за свой.

Как его изучить пословицы и приказки нашего люду, память у меня плохая, а знаю, что это такой этнографический источник для изучения народа, какого еще никогда не было.

29 квітня

Оце й сьогодні думав над приказками. Думав-думав і нічого не видумав... Тепер серце рветься, хоче виливати своєю мовою сльози бідної вдовиці, та ба! не тямить, тілько тихо-тихесенько заплаче, та й засне. Пригадаю батька:

А я... а я,
Тілько вмію плакать,
Тілько сльози за Украйну…
А слова — немає...

та й заплачу серцем одиноким. Уже думаю кинути брать з бібліотеки книжки і заніматися пословицями кожного дня. Так і то — є там гарні книжки й нужні мені... Правда, в мене є велика надія, мені тілько 16 років, та що, кажуть, знать, те за плечима не носити, хоч би і в 6 було, а не в 16!».

Або ось яскравий приклад з ОленоюТелігою. «Прозріння» ж до неї прийшло несподівано — за келихом вина на одному з балів, в оточенні «блискучих кавалерів»: «Невідомо, хто, і невідомо, з якого приводу, почав говорити про нашу мову за всіма відомими «залізяку на пузяку», «собачій язик»... «Мордописня»... Всі з того реготалися. А я враз почула в собі гострий протест... І я не витримала цього напруження, миттю встала, вдарила кулаком по столу і обурено крикнула: «Ви хами! Та собача мова — моя мова! Мова мого батька і моєї матері!». З того часу я почала, як Ілля Муромець, що тридцять три роки не говорив, говорити лише українською мовою».

У мене таке осяяння відбулося на Покрову 1959 року, коли я вже два тижні сидів у камері КГБ. Коли слідчий пояснив мені, хто такий Степан Бандера, якого 15 жовтня убили в Мюнхені. Я раптом зрозумів, що я — українець! Два-три дні я мотався по камері, кленучи себе за те, що забув-занедбав свою мову, вірші пишу московською, як сказав Панас Мирний. Чому ж я листи додому пишу російською? «Дорогие папа и мама… Ваш син Алексей!». Який же я Алексей??? Я ж Олекса маю бути!

За останніх 30 років отаких пробуджень, осяянь мали наші люди дуже і дуже багато! Зараз мільйони говорять свідомо своєю мовою, боряться за державність України, пишаються тим, що вони українці. А тоді… Страх після Голодомору, репресій 37 року, фашистської окупації…

Горбачовська «перебудова» ослабила пута, які сковували людську свідомість. Люди ніби пробуджувались, озирались — хто я? звідки?

Одним з перших одеситів, які усвідомили свою приналежність до старовинної козацької нації, став Павло Агромаков. Народжений на Донбасі, у Костянтинівці, він понад 25 років віддав армійській совєцькій муштрі — і фізичній, й ідеологічній. І ось у 1987-у він створює перший гурток української мови у нас, в Одесі! Відшукує побратимів, поширює агітаційну літературу, книги, журнали…

Національне відродження відбувається бурхливо. Створюються осередки мови, «Меморі-алу», «Просвіти», доленосного Руху за перебудову...

Павло Агромаков редагує «Вісник Чорноморського козацького війська», стає відповідальним секретарем Одеської обласної «Просвіти» ім. Т.Г. Шевченка, де 1996 року я був обраний головою. Ми тоді містилися в будинку Українського театру на вул. Пастера. Виступи у школах, на підприємствах, акції біля пам’ятників, участь у конференціях, у маніфестаціях займали чимало нашого часу. Павло часто був ініціатором й автором листів-звернень до владних установ з категоричними вимогами впроваджувати українську мову. Ніколи не цурався чорнової роботи, часто сам виготовляв гарні й дотепні гасла, плакати. І сам демонстрував їх.

Цікаво, що пізніше він опише цю нашу діяльність у чудовій своїй книжці «Відроджуймо українство вимогами до влади», яка стала, по суті, літописом тих років…

Ювіляр був учасником усіх з’їздів Руху, «Просвіти», Всеукраїнського об’єднання ветеранів, Українського козацтва, Конгресу української інтелігенції. Він підтримував зв’язки зі своєю малою батьківщиною — відвідував Донецьк, спілкувався з легендарною Марією Олійник, яка керувала українством Донеччини. Організовував зустрічі з В. Чорноволом, В. Ковалем, Г. Удовенком, П. Мовчаном, Б. Тарасюком, В. Куйбідою та іншими діячами. Чимало світлин зроблено його фотоапаратом, поширено в газетах і журналах.

Цікавим виданням стала книжка Павла Агромакова «Епіграфи творів з відродження українства». Це прекрасний набір мудрих і потрібних цитат доброї сотні українців не лише Одеси, а й усієї Держави нашої.

І зараз він, незважаючи на свій поважний вік, у повній силі, є членом проводу Одеської обласної організації НРУ. Нещодавно отримав почесну відзнаку — «25 років НРУ».

Я присвятив Павлу Агромакову отакого вірша про апостола Павла, який був язичником Савлом, переслідував християн, але згодом став чи не першим серед апостолів.

Як Савло став Павлом

Притча
Він твердо й рішучо
іде на Дамаск,
Душа його зимна, мов криця,
В ній жалости
ані краплини нема
До тих, що повірили в ІНЦІ*.
І йде до Дамаска Савло,
щоби там
Вбивати прихильників
того Христа.
 
Він їх запирав,
замикав до в’язниць,
давав проти вбиваних голос,
був несамовитий,
мов вовк до ягниць,
і знищував люто їх згола —
залізний,
запеклий Савло-фарисей
шляхом кам’яним
свою злобу несе.
 
І раптом! зненацька! неждано!
як грім —
Із неба ясного пломіння
Таке неймовірне,
що поруч із ним
І сонця померкло проміння.
Пропечені Світлом
до денця зіниць,
Савло і супутники
падають ниць.
 
І голос,
Божественний голос луна:
«О Савле, о Савле, чому ти
Мене переслідуєш?
Проти рожна
Ногою осмілився пнути?!»
Питає Савло:
«Хто ти, Господи? Хто?»
І чує: «Я — гнаний
тобою Христос!
 
Але підведись,
стань на ноги твої.
Тобі я з’явився для того,
Щоб вибрать слугою
і свідком своїм —
Віднині служитимеш Богу.
Іди до народів усіх, до поган,
Творитимеш
з них відтепер християн».
 
Савло, що як звір, лютував,
скаженів
Супроти Господнього сина,
Зробився Павлом,
погасивши свій гнів
Любов’ю до Бога й людини.
Так з гусіні
світлий метелик зліта,
Так зерно
з землі колоском пророста.
 
Це диво із див,
що Господь сотворив —
Із ворога стався апостол!
О, Господи,
на Україну воззри:
На ній ворогів —
мов корости.
Коли ж де зберігся синок
хоч один —
Та й той не при Матері,
блудний то син.
 
Сьогодні не ІНЦІ
вмира на хресті —
Не можуть
воскреснуть вкраїнці!
Навколо Савли
скаженіють круті,
Наповнені люттю по вінця.
Пломінним вогнем
Україна пала.
Савли! На коліна!
Нам треба Павла!


 1. *ІНЦІ — на хресті розіп’ятого Христа були написані перші літери чотирьох слів: «Ісус Назарянин Цар Іудейський».

Олекса РІЗНИКІВ,
письменник.

НА СВІТЛИНІ: М. Кузаконь,М. Демидів, С. Савченко, С. Гуцалюк, Д. Шупта, В. Вельможко (стоять); С. Ляшенко, М. Тарнавський, ювіляр П. Агромаков, О. Різників (сидять).

Переглядів: 1377
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

 • на 1 місяць — 30 грн.
 • на 3 місяці — 90 грн.
 • на 6 місяців — 180 грн.
 • на 12 місяців — 360 грн.
 • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

 • на 1 місяць — 20 грн.
 • на 3 місяці — 60 грн.
 • на 6 місяців — 120 грн.
 • на 12 місяців — 240 грн.
 • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua