РубрикиБез рубрики

Про морського зайця та азбуку мозку

Певно, ніхто не заперечить, що людський мозок є найскладнішим об’єктом з усіх відомих нам у Всесвіті. Тому сучасна нейронаука все ще надто мало знає про механізми вищих функцій цього органа, а кожен крок у пізнанні вимагає надзвичайних зусиль. Відтак особливо приємно усвідомлювати, що одне з грандіозних відкриттів у цій царині зробив Ерік Кендел, батьки якого — Герман і Шарлотта — родом, відповідно, з Олеська, що на Львівщині, та Коломиї.

Ерік народився 7 листопада 1929 року у Відні, куди у пошуках кращої долі емігрували батьки. Герман Кендел тримав там магазин іграшок. Справи йшли непогано, аж раптом у повітрі запахло бідою. У 1938-у Австрію анексувала гітлерівська Німеччина, і власність євреїв, у тому числі й магазин Кенделів, експропріювали. Гостро постало питання порятунку життя. На сімейній раді вирішили тікати до США. Але на той момент якісь невідкладні справи затримали батьків, і вони спочатку відправили за океан двох своїх дітей — 14-річного Людвіга і 9-річного Еріка — самих. Можна лише здогадуватися, скільки переживань це спричинило: «Як хлопці без супроводу доберуться до далекої Америки?». Втім, у складних умовах діти дорослі-шають швидко. У Брукліні їх зустрів рідний дядько, який емігрував туди раніше. А згодом до Штатів добралися і батьки.

Незбагненно, як звичайна молода людина обирає долю вченого, що спонукає її відмовитися від спокійного життя й стати на шлях, сповнений драматизму і наукових колізій. Ерік Кендел написав книжку «В пошуках пам’яті», де частково задовольнив нашу цікавість. Як зізнається, наприкінці 1950-х його найбільше зацікавило питання біологічних основ процесу навчання і запам’ятовування. Він був упевнений, що відповідь слід шукати на рівні окремих клітин.

Щоб штурмувати вершини науки, молодий учений мав добре підґрунтя: освіту в університетах Гарварда і Нью-Йорка, стаж роботи психіатром у Гарвардському медичному інституті в Бостоні та завідувачем лабораторії у Колумбійському університеті.

Настав час розгорнути експериментальні дослідження. Ссавці для цього не годилися — у них надто складна нервова система. Вибір упав на безхребетних. Колеги експериментували з раками, омарами, бджолами, мухами, хробаками, равликами, а Ерік Кендел обрав молюска аплізію, яку інколи ще називають «морським зайцем» — за віддалену схожість з полохливим куцим. Чому віддав перевагу саме їй? В аплізії відносно проста нервова система, яка складається приблизно із 20 тисяч клітин. Але ж усе це треба було знати.

Дослідник довідується, що певний досвід роботи з цим молюском, нехай і в іншій площині, накопичив видатний нейробіолог чеського походження Ладислав Таук, що проживає у Франції, й, полишивши всі справи у США, їде до того, аби перейняти вже набуті знання.

Формат газетної публікації не дозволяє розповісти з усіма подробицями про цей фантастичний науковий пошук, тому — про найголовніше. Як пише сам Ерік Кендел у згадані книжці, навчання і пам’ять — це зміна зв’язків між нейронами. Процес навчання виникає не в якомусь конкретному нейроні, а всередині сталого зв’язку між двома нейронами. Такий зв’язок — з’єднання нейронів — називається синапсом.

Наша пам’ять поділяється на короткочасну і довгочасну. Перша — це те, про що ми дізналися, скажімо, за півхвилини і швиденько через його неважливість забуваємо. А ось те, що прагнемо відкласти в пам’яті на тривалий термін, викликає в мозку синтез нового білка. І справа не лише в білку. В процесі навчання у нервовій системі змінюється число нейронних зв’язків. При цьому нейрони відрощують нові закінчення, набувають нових зв’язків та посилюють старі.

У подальших дослідженнях учений довів, що короткочасна і довгочасна пам’ять «локалізуються» у синапсі не лише в аплізії, а й мишей. Аналогічні механізми він виявив і в людини.

Дослідження Еріка Кендела відкрили шлях до розуміння всього складного комплексу процесу пам’яті, стали основою для подальшого наукового пошуку. У 2000 році він разом з американським нейробіологом Полом Грінгардом і шведським фармакологом Арвідом Карлсоном був відзначений Нобелівською премією «за відкриття, пов’язані з передачею сигналів у нервовій системі».

Це відкриття має не суто теоретичне значення, а й практичне. Зокрема, Ерік Кендел заснував біотехнологічну компанію, спрямовану на пошук нових медикаментів для корекції порушення пам’яті людини.

Валентин ЩЕГЛЕНКО.

Переглядів: 220
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua