РубрикиБез рубрики

Середземноморська дієта — жертва глобалізації?

Експерти ООН закликають людство відмовитися від вживання переробленої їжі і віддати перевагу харчуванню, що базується на принципах середземноморської дієти.

«Глобалізація має безліч переваг, але водночас вона супроводжується зникненням місцевих традицій харчування, у тому числі відомої в усьому світі середземноморської дієти, що зміцнює здоров’я і подовжує життя. Сьогодні середземноморська дієта вже не користується популярністю в тому регіоні, де вона виникла», — заявив генеральний директор Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Жозе Граціану да Сілва.

Результати досліджень, проведених кілька років тому семи інститутами США та Європи, засвідчили, що жителі країн Середземномор’я швидко переймають західні звички, забуваючи власні кулінарні традиції: середземноморський раціон, який переважно складається з овочів і фруктів, сьогодні став «занадто солоним», «занадто солодким» або «занадто дорогим».

«Середземноморська дієта, а це цілий набір навичок, знань, ритуалів, символів і традицій, пов’язаних з вирощуванням врожаю, рибальством, розведенням худоби, заготівлею продуктів та приготуванням їжі, була включена ЮНЕСКО до Списку нематеріальної культурної спадщини людства. Вона складається з недорогих продуктів, які місцеві фермери виробляють уже багато тисяч років. Зі зникненням середземноморської дієти людство втратить цілий пласт культурної та соці-альної спадщини», — зауважив голова ФАО.

Міжнародні експерти наголошують, що раціон харчування жителів Середземномор’я вважається збалансованим і корисним для здоров’я. «Середземноморська дієта може стати ефективним засобом боротьби і з голодом, і з ожирінням. Сьогодні недоїдає кожен дев’ятий житель планети. Це 11 відсотків усього населення. Водночас іншою стороною неповноцінного харчування є ожиріння, від якого по всьому світу страждає понад 670 мільйонів осіб, тобто щодесятий», — зазначають «Новини ООН».

За даними ФАО, у Європі за останні сорок років добова кількість спожитих кілокалорій зросла із 2960 до 3340 на людину за день. «У таких країнах, як Греція, Італія, Португалія, Кіпр і Мальта, енергетична цінність щоденного раціону збільшилася на 30 відсотків. Більше половини населення Іспанії й Португалії страждає від надмірної ваги, з тією ж проблемою зіткнулися багато жителів Греції. Основою багатьох корисних дієт, як і середземноморської, є місцеві продукти харчування. Але в епоху глобалізації ця традиція відходить у минуле», — констатують у ФАО.

Найпершою причиною є те, що продукти харчування дешевше імпортувати з-за кордону, ніж виростити на власній землі. Серед інших факторів, які впливають на відмову Середземномор’я від традиційної дієти, фахівці виділяють також зростання доходів населення, збільшення асортименту продуктів, розширення мереж супермаркетів і брак часу на приготування їжі.

Переглядів: 199
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua