РубрикиЗдоров’я

Сонячний нокдаун

З дитинства пам’ятаю картину. Стоїмо з мамою у черзі на вулиці, спека немилосердна, і сховатися ніде… Аж раптом хтось зойкнув — і, як в уповільненому кіно, дівчинка падає горілиць на асфальт. «Сонячний удар», — каже мама.

Що ж це таке? У чому різниця між тепловим і сонячним ударами? Як їх уникнути? Про це розмова з фахівцем — лікарем-терапевтом Галиною ГУПАЛО.

— Тепловий удар виникає в результаті сильного перегрівання організму, коли прискорюються процеси теплоутворення з одночасним зниженням або уповільненням тепловіддачі. Тепловий удар може статися не тільки на пляжі у спекотну погоду, а й у лазні чи сауні, під час роботи у гарячих цехах, у заторі на дорозі.

Різновид теплового удару — сонячний — виникає, коли людина тривалий час перебуває під впливом прямих променів. Голова на сонці перегрівається, в результаті чого кровоносні судини розширюються й відбувається сильний притік крові до голови. При сонячному ударі насамперед страждає нервова система.

Часто лікарі прирівнюють сонячний удар до теплового, оскі-льки у них схожі симптоми і прояви, тільки при сонячному ударі наслідки значно гірші й необхідно більше часу для відновлення організму.

Отже, сонячний удар — окремий випадок теплового, який є ширшим поняттям. Тепловий удар найчастіше трапляється при перегріванні, тривалій роботі в жаркому, погано кондиці-онованому приміщенні, високій температурі повітря, у закритому місці. Порушенню теплорегуляції сприяє активне фізичне навантаження в синтетичному, прогумованому або щільному одязі. Сонячний удар є безпосереднім наслідком впливу сонця.

— Які основні ознаки удару?

— Передовсім, почервоніння обличчя та шкіри тіла, різка слабкість, холодний піт, розширення зіниць, задишка, сильний головний біль, запаморочення. Буває, що потемніння в очах у дітей супроводжується носовою кровотечею. У постраждалих відзначається частий і слабкий пульс, температура тіла підвищується до 40єС. У важких випадках трапляються судоми і втрата свідомості. Часто-густо додаються нудота й блювання, шкіра стає холодною, іноді — синюшною.

— Галино Валентинівно, кому найбільше загрожує тепловий удар?

Перегрівання гірше переносять літні люди, бо природна терморегуляція їхнього організму вже ослаблена, та діти — бо та ж природна терморегуляція ще недосконала. У групі ризику також ті, хто страждає на хронічні захворювання (гіпертонія, ішемічна хвороба серця), з надмірною вагою, хто вживає алкоголь. При появі в людини названих симптомів потрібно надати негайну допомогу.

Симптоматика теплового удару схожа із симптомами отруєння: щоб визначити, що ж з потерпілим, слід згадати, що передувало цьому стану. Якщо людина перебувала у закритому, погано провітреному приміщенні, — швидше за все, це тепловий удар. Якщо довго була під палючим сонцем, та ще й без головного убору, то найчастіше йдеться про сонячний удар. Симптоми, як уже мовилося, бувають дуже різні: і головний біль, і болі в животі, і запаморочення свідомості. Необхідно обов’язково звернутися до лікаря, аби встановити точний діагноз.

— Якою має бути перша допомога?

— За перших ознак теплового удару слід викликати «швидку». До приїзду лікаря потрібно: перемістити потерпілого в тінь або убезпечити від прямої дії джерела тепла, під голову покласти валик з одягу; накрити тіло вологим прохолодним простирадлом; прикладати до лоба і під потилицю холодні компреси (рушник, змочений холодною водою, шматочки льоду, у водійській аптечці є охолоджуючий пакет); забезпечити приплив свіжого повітря: відкрити вікна, розстебнути одяг; одяг із щільної тканини або синтетики краще зняти. Тіло постраждалого слід обливати холодною водою (18—200С), якщо є можливість, занурити його у прохолодну ванну. Якщо дозволяє стан потерпілого, дати йому прохолодне пиття, міцний чай або каву. Якщо людина втратила свідомість — дати понюхати нашатирного спирту.

Після надання першої допомоги стан хворого оцінить лікар, у більшості випадків на кілька днів рекомендується постільний режим. Необхідно повністю відновитися після теплового або сонячного удару, бо існує ризик його повторення.

— А як убезпечитися від удару?

— Слід уникати фізичного перевантаження у спекотні дні і в години активного сонця — із 11.00 до 16.00. Звісно ж, захищатися від прямих сонячних променів, надівши головний убір або скориставшись парасолькою. Одяг носити світлих тонів з добре провітрюваних, натуральних тканин (бавовна, льон). А ще — багато пити (1,5 — 2 л на день), добре втамовують спрагу морс, квас й, особливо, гарячий чай. Частіше відкривати вікна, для підтримання постійної циркуляції повітря у закритих приміщеннях використовувати вентилятори та кондиціонери. Слід також уникати переїдання і, знана річ, вживання алкоголю.

Нині пора відпусток, і багато хто планує вибратися на море, щоб засмагнути, поприймати повітряні ванни, покупатися. При цьому дехто уявляє собі про басейн з морською водою та келихом вина чи й чогось міцнішого у руці. Запам’ятайте: вживання спиртного (навіть помірне) у воді неприпустиме!

Розмову вів
Ярослав ШЛАПАК.

Переглядів: 1202
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua