РубрикиКультура

Одеса, море, пароплави...

Це яскрава палітра тем нового видання Віктора Михальченка «Порт приписки — Одесса», що побачило світ у видавництві «ТЕС» і було презентоване на інтелект-форумі «Українська книга на Одещині»-2019

Віктор Олександрович Михальченко — інженер-електромеханік, моряк далекого плавання, директор музею «Християнська Одеса», краєзнавець, фотохудожник, партнер і друг ОННБ. Упродовж багатьох років він досліджує історію одеських храмів, і тих, які нині прикрашають місто, і тих, що не збереглися, генеалогію церковних діячів, династій священнослужителів та купців, історію знатного роду Курісів.

У творчій спадщині автора — унікальні видання, численні публікації, фотовиставки, зустрічі, виступи…

У 2005 році Віктор Михальченко у тандемі з Олегом Сівіріним видав в Одесі книжку «Да будет правда: история дворянского рода Курисов — возрождение из забвения», яка привернула увагу громадськості до цього колись відомого роду (історія його на українській землі починається у ХVІІ столітті) та їхнього родового маєтку в с. Курісове (колишнє Курісове-Покровське, потім — Петрівка) Лиманського району. Наклад у 1000 примірників миттєво розі-йшовся, з’явився навіть її переклад французькою мовою. Друге, доповнене, видання «Да будет правда» (співавтори — В. Кондратюк та О. Сівірін) вийшло у 2018-у.

У 2012 році з’явилося солідне дослідження «Духовенство Одессы. 1794—1925» (автор-упорядник Віктор Михальченко), яке стало своєрідною «енциклопедією» духовного життя нашого міста. Фундаментальність та актуальність цієї праці, що користується значним попитом, стали поштовхом для продовження роботи над цією темою (поки що — в електронному варіанті). Зав’язалися дружні й ділові стосунки з деякими нащадками церковних діячів Одеси, які мешкають не лише в Україні, а й по всьому світу.

Згадаймо і прекрасні виставки фотохудожника Віктора Михальченка. У 2004 році в ОННБ у рамках Різдвяних читань експонувалася виставка «Православных куполов сияние», на якій були представлені фотографії храмів і монастирів Одеси, Києва, Чернігова та інших міст України. У 2013-у в рамках XIV форуму «Українська книга на Одещині» в національній бібліотеці демонструвалася виставка творів художника Олега Сівіріна та фотомайстра Віктора Михальченка «Замок Куріса — палітра задзеркалля». Експозиція привернула увагу гармонією співіснування реальних подій та художніх образів. Таке переплетення жанрів і напрямків дозволило повніше розкрити багатогранність історико-культурної спадщини старовинного замку Курісів.

Морською тематикою Віктор Михальченко захопився ще в дитинстві (хоча народився й виріс далеко від моря — його дитячі роки і юність пройшли на Кубані), мріяв стати моряком, збирав книжки та журнально-газетні публікації на цю тему. У 2013 році в газеті «Работник моря» почав друкувати цикл статей з історії судноплавства на Чорному морі та Одеського порту. Ці публікації, доповнені новими матеріалами, й увійшли до збірки — «Порт приписки — Одесса», яка складається з двох частин. Перша — це історичний екскурс, присвячений розвитку й діяльності найбільших державних пароплавств та приватних пароплавних компаній в Одесі. У другій частині зібрані морські історії — про катастрофи, аварії, пожежі, пов’язані з судноплавством на Чорному морі. Автор розповідає також про трагічні долі легендарних пароплавів (пасажирських, вантажопасажирських та військових). Герої невеликих оповідань та нарисів — одеські моряки і судно-власники, талановиті інженери-винахідники, офіцери флоту, афонські монахи, сестри милосердя та рятувальники, яких дослідник повертає із забуття.

Виступаючи на презентації, ігуменя Серафима, настоятелька Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря, зауважила, що Віктор Олександрович — людина моря, яке його надихає, але в його морській душі, підкреслила, живе й інша стихія — небесна, про що свідчать численні дослідження з історії одеських храмів та невтомна праця на посту директора музею «Християнська Одеса», якому восени 2019-го сповниться 15 років. Ігуменя Серафима зацікавила присутніх ще одним новим проєктом, над яким нині працює автор і який невдовзі буде втілений у життя. Він присвячений житію святого праведного Іони Атаманського (Одеського), який також був пов’язаний з морем. Отець Іона був настоятелем Свято-Миколаївської церкви (Микола Чудотворець — захисник моряків і рибалок). Під час роботи над монографією Вікторові Михальченку вдалося віднайти сенсаційні факти та світлини у фондах Одеської національної наукової бібліотеки та в обласному державному архіві.

Теплим був виступ Єви Краснової, яка наголосила на багатогранності творчості автора, звернувши увагу аудиторії на розгорнуту під час презентації книжкову виставку. Вона разом з Анатолієм Дроздовським, відомим колекціонером, краєзнавцем, завжди радо відгукуються на співпрацю з дослідниками минувшини, а з Віктором Олександровичем — особливо, оскільки їх поєднують ще й багатолітні дружні стосунки. Віктор Михальченко охоче ділиться матеріалами, які знаходить, а родина Дроздовських надає унікальні фотографії, листівки, рекламні оголошення зі своєї приватної колекції, що, як у даному випадку, прикрашають та візуально доповнюють видання. Єва Аронівна, автор текстів колоритних альбомів «Одесса на старых открытках» (2006), «Старая Одесса: торговля и промышленность» (2009), «Старая Одесса: фотографы и фотографии» (2013), які користуються великим попитом у користувачів нашої книгозбірні, повідомила, що восени вони планують видати четвертий том — «Одесса в живописи и графике».

Емоційно-запальним був виступ Віктора Савченка, доктора історичних наук, головного редактора історико-краєзнавчого наукового альманаху «Юго-Запад. Одессика», на сторінках якого Віктор Михальченко регулярно друкує свої дослідження. Історик почав з того, що море — це, по-перше, свобода, а по-друге — заможність. «Міца» (кашкет), представлена в експозиції, занурила його у спогади, пов’язані з морською тематикою. Він розповів, про те, як після закінчення ОДУ ім. І.І. Мечникова, у 1985—1987 роках викладав в Одеському інституті інженерів морського флоту, про свого батька-моряка, який був помічником капітана на суднах ЧМП, про дитячі моменти, коли батько приходив з рейсу й привозив щось неймовірне, яскраве, смачне, нагадуючи чарі-вника… Повертаючись до автора презентованого видання, Віктор Савченко відзначив його талант як дослідника (кожна його публікація — це нове відкриття в краєзнавстві), неймовірну пра-цьовитість, скрупульозність, відповідальність, порядність та скромність. Він привітав Віктора Михальченка з новодруком і подарував йому свіжі номери альманаху «Юго-Запад. Одессика» з пропозицією про подальшу плідну співпрацю.

У заключному слові Віктор Михальченко повідав, як зародилася ідея створення циклу публікацій, присвячених морській тематиці, в газеті «Работник моря», як проходила пошукова робота, поділився цікавими фактами та знахідками, які йому вдалося знайти у фондах Одеського обласного державного архіву та ОННБ. «Коли знаходиш щось нове, — зазначив, — це можна порівняти зі сходженням самотужки на Джомолунгму».

«Порт приписки — Одесса» Віктора Михальченка відзначений дипломом конкурсу «Краща книга виставки-форуму»-2019 у номінації «Одесика». Впевнені, що ця новинка, яка поповнила фонди ОННБ, зацікавить та надихне всіх, хто любить Одесу й море.

Тетяна ІВАНОВА,
головний бібліотекар
відділу краєзнавства «Одесика» ОННБ.

Переглядів: 1901
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua