РубрикиБез рубрики

Дорога до мистецтва

Спраглі побачити небачене, почути невимовне, замилуватися невидимим з’їжджалися 1—2 червня до Ставища на Київщині. Саме там відбувався молодіжний мистецький фестиваль «Біденко-фест», який об’єднав багатьох поетів, бардів, музикантів та поціновувачів їхньої творчості.

З Рівненщини, Закарпаття, Одещини, Івано-Франківська, Києва, Ірпеня, Білої Церкви, Хмельницького, Чернівців, Коломиї…ба, навіть, з Білорусі дорога вела до селища Ставище — батьківщини українського поета, перекладача, лауреата літературної премії імені Василя Симоненка Миколи Біденка.

Вірші цього митця багатовимірні, неординарні. Як писала Раїса Талалай, «творчість Миколи Біденка вимагає роботи і душі, і розуму», «Більшість творів цього поета важко назвати віршами. Це, радше, філософські пасажі у метафоричних шатах. Але читати їх… означає рости і вдосконалюватися».

Організаторами свята стали друзі поета: Олександр Букатюк, Олексій Пустовгар, Раїса Талалай, Тетяна Іванчук, Галина Кулікова, Володимир Скиба, Юрій Деркач.

Близько чотирьох годин тривало святкове дійство. Гостей приїхали привітати з рідного поетового села Гейсиха вокальний ансамбль «Крила», дитячі колективи: вокальний — «Намисто» і танцювальний — «Маківка». Ведучі Тетяна Іванчук та Олександр Букатюк оригінально, у віршованій формі, представляли учасників. Кожен з них читав вірш Миколи Біденка та знайомив глядачів з власною творчістю — поезією, піснею, театралізованою постановкою. На свято завітали гурт «Перебендя», формації Мистецький рух «МІТ», СІМ («Спілка і Молодь»). Гості з Білорусі Микола Адам, Янка Лайков, Марина Лайкова, Тетяна Будович, Павло Астравух декларували поезію Миколи Біденка білоруською мовою. Польською його твори прозвучали у виконанні Ольги Аргат.

На фестивалі було відзначено лауреатів премії імені Миколи Біденка в номінаціях «Авторська поезія» — Віктора Шупера (Рівне) та Ірину Новицьку (Кривий Ріг), «Переклад» — Миколу Адама (Білорусь). За пісню на слова Миколи Біденка нагороди отримали Віталій Кобзар та Артур Крук. А учениця 6-го класу Віталія Борисенко удостоїлася спецпремії як наймолодша талановита учасниця поетичного конкурсу.

Понад півсотні митців з різних куточків України приїхали поді-лилися своєю творчістю, зокрема й авторка цього допису.

Фестиваль відбувався на лоні природи — серед високих розлогих дерев і зелених трав неподалік від мальовничого ставка, тому все тут дихало простором, свободою, красою. В сучасну новаторську поезію з цікавістю вслухалися і люди, і природа.

А коли стемніло, на всіх чекав поетичний перфоменс від першого експериментального салону «Віддзеркалення» (Ірпінь) на вірші українських футуристів. Майстерне акторське прочитання поезії у супроводі музики, розгойдування маятника на тлі природи неабияк впливало на присутніх.

Наступного ж ранку всіх зворушив натхненний музикант Артур Нікулін, який неперевершено виконував твори Шопена та сучасних композиторів. Слухачі були зачаровані його майстерністю.

Учасники «Біденко-фесту» вшанували пам’ять поета біля його могили в Гейсисі Ставищанського району. Про талановитого земляка говорив сільський голова Віталій Костенко. У 16 років поет став інвалідом, але не тільки творив сам, а й наставляв інших талановитих людей на шлях мистецтва.

Наповнені різноманітними стравами столи, юшка, зварена на вогнищі, гостинність господарів, українські пісні — все це чекало на нас після головного дійства.

У 2016 році Микола Біденко пішов у вічність, але як і за життя, так і зараз його ім’я продовжує згуртовувати навколо себе тих, хто любить поезію, мистецтво. Його вірші нагадують енергетичні згустки. Вони дуже сконцентровані, насичені, несподівані, збуджують думку. Вони — мов скелі, на які, щоб піднятися, треба докласти максимум зусиль, та коли їх підкорюєш, отримуєш неабияку насолоду. Його творчість сповнена філософського сприйняття світу, наштовхує на глибокі розмисли, як-от: «Сьогоднішня правда може стати вчорашньою помилкою», «Є речі, робити котрі — вища мудрість, але говорити їх — повна дурня».

Поезія і музика об’єднали у Ставищі багатьох людей і водночас нагадали, що кожен має йти своїм шляхом, шукати свій почерк. Учасники фестивалю роз’їжджалися, сповнені добрим настроєм, новими знайомствами, враженнями й надією зустрітися на «Біденко-фест» наступного року.

Ірина ТОМА.

Світлини
Володимира КОСКІНА.

Переглядів: 545
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua