РубрикиТочка зору

Ціна величі — у відповідальності

Мистецтво впродовж віків завжди існувало як субсидована опозиція своїм спонсорам і владі. В такій опозиційності докорів митцям не може бути

Але мистецтво як штука не повинне прагнути виставляти себе народним, претендуючи на вираження народної волі. Сама публіка повинна прагнути до художнього осмислення творчості. Це і є ота сама «одеська різниця» між бажаним і дійсним, між образом майстра і картиною на полотні, в скульптурі чи на сцені. Видимі одними глибокі смисли і бачені іншими зовнішні види й становлять ту «різницю», яку сучасні одесити почали втрачати, надмірно висиджуючи біля екранів своїх телевізорів. Найбільше задоволення при осмисленні образу виникає тоді, коли ви після сумлінного аналізу отримуєте неочікуваний результат: він, як правило, найближчий до істини.

Більшість знає вислів про те, що «політика — мистецтво можливого», але не всі пам’ятають, що іноді мистецтво політики полягає не так у тому, щоб досягти кращого результату, як у тому, щоб не допустити гіршого, небажаного результату. Художнє мистецтво демонструє не те, що людина повинна, а те, що вона хотіла б. Предмети мистецтва вищого ґатунку зберігаються в найкращих музеях світу, а предмети другого ґатунку продаються в салонах поряд з магазинами мебельних гарнітурів. Справжнє мистецтво в політиці не ходовий товар і не завжди збагненний.

Недавно на політичному іподромі України з’явився ще один мистець, який бачить себе в полі-тиці. Він уже обіцяє розпродати всі державні підприємства і землю. Людина не знає і тому не переймається тим фактом, що протягом усіх віків земля-мати була найдорожчою цінністю. Ні феодали, ні царі, ні численні лихварі не змогли відірвати українського козака від своїх наділів землі, які гарантували йому свободу від закріпачення. Реформам Столипіна і радянським колгоспам теж не вдалося остаточно перетворити українського селянина, як робітника, на пролетарія. Навіть у Канаді, у США, в Бразилії, в Болівії, в Аргентін, в Австралії чи деінде, більшість українців зуміли застрахувати себе від ризиків несамовитого ринку, маючи землю, яка їх утримує. Всі повстання в Україні виникали через земельне питання.

У цьому сенсі повчальне законодавство ФРН. Власник землі не має права продати її людині без агрономічної освіти, бо, відтак, та не збирається використовувати землю за призначенням. Голова громади не може продати леваду (луг) побіля села без згоди всієї громади, навіть якби такий продаж приніс громаді велику грошову вигоду. Німецька держава підтримує бауерів не тільки в питаннях екології, але й у збереженні традиційних форм ведення господарства (утримання у господарстві волів чи коней, використання природних добрив, збереження флори і фауни). Власник земельного наділу не може зрізати жодного дерева вздовж лану, бо в кронах дерев гніздяться птахи, у збереженому посеред поля гайку живуть зайці, а у водоймах росте латаття, занесене до Червоної книги. Всі старання фермера враховуються при оподаткуванні у формі пільг. І т. д., і т. ін.

Якби новоявлений Голохвостов оголосив, що він йде на вибори з комплексом законів проти обезземелення селян і за права селян на землю та систему субсидій за охорону рідної природи, то можна було б говорити про те, що людина може претендувати на крісло у Верховній Раді як вищому законодавчому органі народу. А що робити у Верховній Раді ще одній бригаді артистів легких жанрів і таких же нікчемних режисерів та продюсерів кіно на кшталт «Сватів» з його «шоканням»?

Впадає у вічі й таке: що то за такі режисери, які не знають, що дипломатичний протокол виник і функціонує не тільки як гарантія дотримання учасниками міжнародних відносин дипломатичного етикету до статусу учасників, але й поваги до представників інших урядів та держав, акредитованих у державі перебування як носіїв аристократичної культури?! Дипломатичний протокол не залежить від примх голобородьків чи химер голохвостових на престолі держави. Тим більше, що народ цієї країни вважає, що він не ликом шитий. Не етично не знати правил поведінки.

В єврейській мові існує цікаве слово «orel» — як означення чоловіка, не свідомого традицій. Щось таке можна спостерігати нині: людина на вищій посаді в країні не може вийти із завченої нею примітивної ролі «народності» в мистецтві. Нехай би. Але ж мистецтво політики і політика передбачає іншу культуру, а то штука і більш тонка, і більш вимоглива до виконавця такої ролі.

Оксентій ОНОПЕНКО.

Переглядів: 1900
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua