РубрикиЗдоров’я

Передчасна згуба

П’ять основних неінфекційних захворювань (НІЗ) — серцево-судинні, цукровий діабет, рак, хронічні обструктивні захворювання легень та розлади психічного здоров’я — є причиною майже 84% усіх смертей в Україні.

Майже 30% чоловіків, які у 2017-у померли від НІЗ, належали до працездатної вікової групи 30—65 років. Імовірність померти у віці від 30 до 70 років в Україні набагато вища, ніж в інших європейських країнах, і майже вдвічі вища для чоловіків, ніж для жінок. Цей тягар просто неприпустимий для держави, яка прагне соціального й економічного розвитку та зростання.

Оскільки більшість із цих за-хворювань тісно пов’язані з вживанням тютюну, алкоголю, недостатньою фізичною активністю та нездоровим харчуванням, їм значною мірою можна запобігти. Для цього необхідно продовжувати налагоджувати співпрацю між багатьма секторами не лише у сфері охорони здоров’я.

Досягнення та пріоритети України у боротьбі з неінфекційними захворюваннями обговорювалися на національній конференції, організованій Міністерством охорони здоров’я спільно із Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) і за підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC). Широке коло учасників включало представників Світового банку, міжнародних експертів, національних партнерів, а також лікарів та вчителів з усієї України.

«ВООЗ підтримує країни в реалізації планів і стратегій у сфері охорони здоров’я для досягнення Цілей сталого розвитку. Потрібно вживати більше заходів, аби до 2030 року на третину зменшити передчасну смертність від неінфекційних захворювань, — зазначила д-р Бенте Міккельсен, директорка відділу боротьби з НІЗ та сприяння здоров’ю впродовж усіх періодів життя Європейського регіонального бюро ВООЗ. — Для досягнення цієї мети ми повинні переконатися, що діємо згідно з доказовими рекомендаціями, застосовуємо найкращі практики профілактики та лікування і що кожна людина може приймати інформоване рішення щодо своїх звичок та способу життя».

«Десятиліттями система охорони здоров’я в Україні існувала для того щоб лише лікувати, а не запобігати хворобам. Саме тому одним з ключових напрямків трансформації системи ще з 2016 року стала профілактика та превентивна медицина. Такий підхід є найефективнішим, зокрема у боротьбі з неін-фекційними захворюваннями», — підкреслила д-р Уляна Супрун, в.о. міністра охорони здоров’я України.

«Неінфекційні хвороби щороку вбивають 41 мільйон людей — це 71% усіх смертей на планеті. На жаль, в Україні цей показник навіть більший — понад 80%, — прокоментувала координаторка системи ООН в Україні та гуманітарний координатор Оснат Лубрані. — НІЗ — це величезна проблема не лише у сфері здоров’я, а й розвитку. Щоб вирішити її, нам справді потрібен багатосекторальний підхід, який вимагає лідерства та всебічного підходу до системи охорони здоров’я на урядовому рівні, включення цього аспекту у всі стратегії та всі урядові полі-тики — в охороні здоров’я та освіті, у сферах енергетики, сільського господарства, спорту, транспорту, комунікацій, містобудування, охорони навколишнього середовища, трудової зайнятості, промисловості й торгівлі, у фінансах, соціальному та економічному розвитку».

В останні роки ВООЗ та Міністерство охорони здоров’я підготували понад 10 тисяч сімейних лікарів і медичних сестер у семи областях, щоб вони могли краще підтримувати своїх пацієнтів та перерозподіляти функції в команді для ефективнішої роботи.

«Професіонали в галузі охорони здоров’я є важливим джерелом інформації, а їхні тісні стосунки з людиною, яка звертається за медичною допомогою, — наріжний камінь системи охорони здоров’я, орієнтованої на пацієнта. Ми повинні переконатися, що лікарі та медсестри мають знання і навички для діагностики й лікування серцево-судинних та інших неінфекційних захворювань. До того ж, вони повинні бути в змозі надати доказову інформацію про ключові фактори ризику, такі як куріння, вживання алкоголю, нездорове харчування, недостатня фізична активність, і мотивувати людей до вибору здоров’я», — наголосив д-р Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні.

На додаток до навчальних заходів Міністерство охорони здоров’я і партнери, включаючи ВООЗ та неурядові організації, розробили низку законодавчих ініціатив, серед яких — Національний план заходів щодо неінфекційних захворювань, законопроекти про контроль над тютюном і про заборону промислових та трансжирів, рекомендації зі здорового харчування. Своєчасне затвердження та впровадження цих законодавчих ініціатив забезпечить прогрес України у досягненні Цілей сталого розвитку шляхом впровадження Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, трансформації системи психічного здоров’я та інших заходів.

«Хочу висловити вдячність урядові Швейцарії за постійну підтримку профілактики неінфекційних захворювань і зміцнення здоров’я в Україні, а також за його багаторічне партнерство у сфері зміцнення системи охорони здоров’я та психі-чного здоров’я. Ця підтримка та наші партнерські відносини були надзвичайно важливими для розробки багатьох ініціатив, які зараз існують», — зазначив д-р Ярно Хабіхт.

Анна БОРЩЕВСЬКА,
спеціаліст із комунікацій Представництва ВООЗ
в Україні.

Переглядів: 209
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua