РубрикиБез рубрики

Де амброзія — там біда

В Україні настає сезон цвітіння рослини, що є одним з найголовніших алергенів, — амброзії полинолистої.

Амброзія — карантинний бур’ян, родом з південно-західних регіонів Північної Америки. У літературі можна знайти опис понад 40 видів цієї рослини. В усіх словниках головне значення слова «амброзія» (з грецької ambrosia перекладається як безсмертя) визначається як їжа олімпійських богів, що дає вічну юність, безсмертя. В Україні амброзію полинолисту було ідентифіковано у ХХ сторіччі, а саме в 1925 році, у передмісті Києва. Під час Другої світової її ареал значно розширився, а в повоєнні роки розповсюдження цієї рослини набуло характеру екологічного вибуху.

В Одеській області масові сходи амброзії з’являються на початку травня і впродовж усього літа, особливо після випадання дощів. Цвіте цей небезпечний бур’ян у липні—жовтні, а плоди дозрівають із серпня.

Не боїться погодних аномалій

Амброзія полинолиста виявлена на території 21 області України. Найпроблемнішими є Донецька, Дніпропетровська, Херсонська та Кіровоградська, а найчистішими — Волинська та Івано-Франківська.

Амброзія полинолиста домінує над рослинами інших видів. Вона зустрічається на узбіччях автодоріг та вздовж залізничних колій, на дільницях токсичних золо- та шлаковідвалів, териконах вугільних копалень, а також на степових схилах, у балках, населених пунктах і навіть заповідниках.

Інтенсивність проростання насінин та розвиток амброзії полинолистої на перших етапах здатні загальмувати волошка синя, ромашка непахуча, грицики звичайні. А найсерйозніший її конкурент — осот рожевий.

Головним чинником швидкого поширення амброзії є її біологічні особливості. По-перше, вона невимоглива до ґрунтово-кліматичних умов. По-друге, має дуже високу регенеративну здатність: навіть окремі частини цієї рослини, присипані вологим ґрунтом, здатні утворювати додаткові корені та добре приживатися. До того ж одна рослина може дати до 200 тисяч життєздатних насінин, які, потрапляючи в ґрунт, зберігають свою схожість аж 40 років. За сприятливих умов виростає заввишки до 20,5 м.

Розмножується рослина, передусім, насінням. Мінімальна температура його проростання з глибини не більше 8 см — 6—80С тепла, оптимальна — 20—220С, максимальна — 30—320С.

Найвищий алергічний потенціал

Алергічний потенціал пилку рослини залежить від алергенів, які він містить: індекс варіюється від 0 (нуль) до 5 (дуже високий). Пилок амброзії має індекс 5. Ця карантинна рослина — надзвичайно сильний алерген.

У місцях масового цвітіння амброзії для людей, особливо дітей, виникає ризик захворювання сінною гарячкою, трапляються напади бронхіальної астми. За словами фахівців, лікування алергії, спричиненої пилком амброзії, тривале й важке.

Як знищити ненависну рослину

Амброзія засмічує посіви різних сільськогосподарських культур, сади, виноградники, присадибні ділянки, але як світлолюбна рослина краще почувається на угіддях з порушеним природним покривом та на посівах просапних культур.

Аграрії кажуть: «Де амброзія — там біда». Головним фактором її поширення на сільськогосподарських угіддях є зниження культури землеробства — недотримання сівозмін та агротехнічних заходів під час обробітку ґрунту під певні культури, зменшення застосування гербіцидів.

Отже, для попередження появи та знищення вогнищ небезпечного карантинного організму — амброзії полинолистої — необхідно контролювати посівний матеріал, дотримуватися науково обґрунтованих принципів і методів землекористування та використовувати хімічні засоби, що за умов одночасного застосування дозволить запобігти її поширенню.

Рецепти боротьби з ворогом для власників присадибних ділянок прості: впродовж літа кілька разів скошувати бур’ян, щоб він не встигав зацвісти. Найкращий варіант — одягнути рукавиці і виривати амброзію з корінням.

У зв’язку з неможливістю використання гербіцидів на території міста основний спосіб боротьби з амброзією — те ж механічне знищення. На малих ділянках бажано виривати бу-р’ян з коренем. Великі ж — регулярно скошувати, не допускаючи появи насіння.

Якщо ж на узбіччі дороги чи в парку побачите амброзію, повитицю або інші карантинні бур’яни, телефонуйте за номером 048-725-32-32, і ми спільними зусиллями ліквідуємо шкід-ників.

Дмитро ЗЛАТЄВ,
провідний спеціаліст
відділу карантину рослин управління фітосанітарної безпеки
ГУ Держпродспоживслужби
в Одеській області.

Переглядів: 492
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua