РубрикиТема дня

У зоні турбулентності

У понеділок, 20 травня, на урочистому засіданні Верховної Ради обраний на посаду Президента України Володимир Зеленський склав присягу, отримав атрибути глави держави — посвідчення (яке підступно зісковзнуло з церемоніальної подушки на підлогу), печатку, нагрудний знак та булаву, виголосив промову і взявся за роботу.

Своє перше офіційне слово шостий президент країни промовляв у притаманній йому манері — з паузами, акцентами і шпильками (передусім, на адресу урядовців та парламентарів), й завершив його ефектно: «Я розпускаю Верховну Раду України 8-го скликання. Слава Україні! І наостанок. Дорогий народе! Протягом свого життя я намагався робити все, щоб українці усміхалися. Це була моя місія. Тепер я робитиму все, щоб українці принаймні більше не плакали».

«Пристебніть паски! Україна — у зоні турбулентності», — ця порада чи не найчастіше звучить з понеділка у коментарях на всіх рівнях, від фейсбучного до дипломатичного. І державу таки лихоманить — рапорти і заяви про звільнення посипалися, як то кажуть, пачками. А за ними пішли призначення. Про перші з них «Україн-ська правда» (www.pravda.com.ua) написала так: «Ще у статусі кандидата в президенти Володимир Зеленський обіцяв, що коли стане головою держави, то в кадровій полі-тиці не допустить «кумівства». Чи перебуває новий президент у родинних зв’язках з кимось зі своєї найближчої команди, даних нема, однак уже перші рішення після входження у головний кабінет на Банковій вказують на те, що при призначеннях дружніх стосунків Зеленський не уник...».

Отож.

На посаду очільника Адміністрації Президента Володимир Зеленський призначив свого політичного соратника, людину з багатим і неоднозначним політичним минулим Андрія Богдана.

«Богдан, — пише «УП», — відомий столичний адвокат, послугами якого користується, зокрема, олігарх Ігор Коломойський. У 2015 році Богдан також захищав у судах соратника олі-гарха Геннадія Корбана. Із Зеленським адвокат товаришує останні п’ять років.

Жорстка, незговірлива людина, професія якого — «рєшатєль». У виборчому штабі Зеленського мало хто був у захопленні від його людських якостей, проте багато хто віддавав належне його вмінню залагоджувати зовнішні конфлікти та «вирішувати» справи.

…Богдан стверджує, що саме він вмовляв Зеленського піти в президенти. «Володя, ти взагалі розумієш, що фільмом «Слуга народу» ти дав людям надію? І якщо ти навіть не спробуєш це зробити, то якимось моральним чином ти їх кинеш, підведеш», — переказував він свої розмови із Зеленським в інтерв’ю «УП».

Богдан — далеко не нова людина в українській політиці.

У 2007 році балотувався до парламенту під №93 списку блоку «Наша Україна — Народна самооборона» на чолі з нинішнім генпрокурором Юрієм Луценком, але не пройшов.

Того ж року встиг попрацювати помічником Андрія Портнова, а згодом став заступником мініст-ра юстиції Миколи Оніщука (до речі, перший уже повернувся в Україну, де не був з часів Револю-ції Гідності, про намір повернутися зайвили й деякі інші втікачі. — Прим. «ЧН»).

У березні 2010 року був призначений заступником міністра Кабінету Міністрів — урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики в уряді Миколи Азарова, однак у лютому 2011-го ця посада була ліквідована. У 2013 році Богдана призначили урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики після відновлення цієї посади. Саме за роботу на цій посаді у вересні 2014-го він потрапив під закон про люстрацію».

У тому таки 2014-у на дострокових виборах до ВР Богдан був у партійному списку БПП, але виявився не на прохідному місці. Міг потрапити у парламент у 2016-у, коли частина депутатів цієї політсили перейшла працювати в уряд та на інші посади. Але тоді, як зауважує «УП», для того щоб не пустити Богдана в Раду, коаліція навіть прописала окремий пункт у законі про так звану «партійну диктатуру», яким дозволила виключати людей зі списку партії уже після виборів. Відтак БПП зміг викреслити Богдана з претендентів на мандат.

Тож у свіжопризначеного керівника Адміні-страції Президента (а посада ця, знаємо з досві-ду його попередників, дуже впливова у нашій державній ієрархії) є за що «любити» колишню коаліцію ВР та Петра Порошенка і його партійних соратників.

Першим заступником голови своєї адміністрації Володимир Зеленський призначив Сергія Трофімова, донедавна — виконавчого продюсера студії «Квартал 95». Його називають людиною, «яка будь-якими шляхами добивається свого».

Першим помічником президента став Сергій Шефір, земляк Володимира Зеленського, його давній друг і бізнес-партнер (співзасновник «Кварталу», для якого писав сценарії і продюсував їх).

За припущенням журналістів Bihus.info, Сергій Шефір, ймовірно, вирішував у передвиборному штабі фінансові питання.

Сценарист та креативний продюсер серіалу «Слуга народу» Юрій Костюк призначений на посаду заступника голови АП.

Радником президента і його представником у Верховній Раді став доктор юридичних наук, проректор з наукової роботи вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України Руслан Стефанчук. Вони також знайомі ще зі студент-ських літ, обоє грали в КВК.

Серед уже призначених посадовців і радників є ціла низка й інших партнерів нинішнього Президента з його попередньої сфери діяльності.

Втім, бачимо у команді не тільки шоуменів та медійників.

Так, одним із заступників голови Адміністрації Президента став Руслан Рябошапка, юрист, експерт з питань антикорупційної політики.

Влітку 2010-го він очолив новостворене Бюро з питань антикорупційної політики при Кабміні, яке, втім, трохи більше ніж за рік тодішня влада ліквідувала. Після цього до жовтня 2013-го працював заступником голови департаменту юридичного забезпечення секретаріату Кабміну Миколи Азарова.

Перед Революцією Гідності перейшов на роботу в Transparency International Україна. Після зміни влади Рябошапка був якийсь час заступником міністра юстиції. Разом з ще одним нинішнім членом команди Зеленського — Олександром Данилюком — брав участь у розробці закону про створення НАБУ.

У 2016 році Руслан Рябошапка був обраний членом Нацагентства з питань запобігання корупції, але через конфлікт з очільницею НАЗК Наталією Корчак у червні 2017-го подав у відставку.

Згаданий вище Олександр Данилюк, за плечима якого чималий шлейф і досягнень, і скандалів, кого одні експерти бачили на посаді голови Адміні-страції Президента, інші — прем’єр-міністра, ще хтось — очільника зовнішньополітичного відомства, начебто (на момент здачі номера у друк відповідний указ ще не був оприлюднений) призначений головою Ради національної безпеки та оборони.

Ще одне важливе призначення (точніше, як для країни, проти якої ведеться війна, надважливе) — посада начальника Генерального штабу — головнокомандувача Збройних сил України. Тепер це відповідальність генерал-лейтенанта Руслана Хомчака. Частина ЗМІ називає його «генералом з орбі-ти Ігоря Коломойського, креатурою, близькою до колишнього заступника голови Дніпропетровської ОДА Геннадія Корбана». Він — професійний військовий із суперечливим ставленням з боку людей у погонах: одні називають його професіоналом вищого класу, інші звинувачують у провалі Іловайської операції з її страшними наслідками.

Призначення тривають.

Але й перші провали також є. Легкої перемоги над Верховною Радою, про розпуск якої з її ж трибуни оголосив у понеділок Володимир Зеленський, не вийшло: вчора парламентарі відмовилися розглядати запропоновані Президентом зміни до закону про вибори, а відтак чи відбудеться дострокове голосування 21 липня, як того прагне новий господар Банкової, а тим більше — за якими правилами (за відкритими чи таки закритими списками, з мажоритарними округами чи без, з яким прохідним бар’єром і т.д.), вирішуватимуть таки на Грушевського. Україна — парламентсько-президентська республіка, і голос народних депутатів нині набирає особливої ваги.

Підготувала
Ольга СІРА.

Переглядів: 1505
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua