РубрикиРакурс

Коли на місце розуму приходить більшість...

Володимир Великий, Леонід Мудрий і Петро Віщий

Володимир Васильович Щербицький, незаперечно, — видатний державний і політичний діяч України другої половини XX сторіччя. Той факт, що державна діяльність Володимира Щербицького припала на радянські роки, не може перекреслити його видатного внеску в економічний і культурний розвиток України. А що знаємо ми, що знає молоде покоління українців про цю непересічну особистість, яка стала предтечею незалежності України? Коли ж, нарешті, українські книжкові видавництва навчаться заробляти свої гроші, віддаючи шану видатним постатям України?

Так само Леонід Данилович Кучма як державний і політичний діяч України заслуговує на те, щоб його життєвий шлях, труди і досвід стали надбанням не тільки політології, а й широкого народного загалу. Сам Леонід Кучма дуже вірно ставиться до необхідності знати історію своєї країни і народу.

Без сумніву, написати сьогодні добротну книгу про Петра Олексійовича Порошенка можна й потрібно. І тут не можна не звернути увагу на таке. Петро Порошенко за природою своєю людина і політичний діяч, яких хронографи називають «віщими». А це тема особлива і перспективна. Винести тему віщого розуму в людині і державному діячеві на світ Божий непросто. Але потреба в такому виданні існує.

Нехай би в бібліотеках молодих політиків, вчених, студентів були й книги про життєвий і державницький досвід інших політиків — успішних чи неуспішних. От тільки важливо, щоб такі книги були повчальними, щоб несли народові правду супроти популізму і нестримної брехні.

Спільна жертовність і спільна праця

Роман Герцог, будучи федеральним президентом Німеччини, 26 квітня 1997 року виступив в берлінському готелі «Adlon» з промовою, яка зразу отримала назву «Ruck-Rede» і сутність якої у заклику: «В Німеччині має відбутися прорив». Увесь пасаж знаменитого звернення під цією назвою виглядає так: «Завдання, які стоять перед нами, — величезні. Люди переповнені відчуттям необхі-дності змін, які водночас назріли. Це зрозуміло, бо реформи, які потрібні, тільки накопичувалися. Нам коштуватиме багато сил і напруження провести оновлення, а вже втрачено багато часу. Ніхто не повинен забувати: у високотехнологічних суспільствах процес оновлення («інновацій») має бути неспинним (в оригіналі — «перманентним»). Світ у прориві і не чекає на Німеччину. А зараз, поки ще не пізно, в Німеччині має статися прорив. Ми мусимо розпрощатися з верствою власників, які нам полюбилися. Це всіх стосується, і всі мусять принести свої жертви, всі повинні працювати разом...».

Для демократичних країн Європи характерно, що з приходом до влади класичних правих партій завдяки «капіталістичним методам управління» відбувається економічне зростання, а з приходом до влади класичної соціал-демократії — проїдання тих накопичень, які створювалися в період жорсткої капіталістичної політики правих. Однак у 1990—1997 роках, попри те, що у ФРН правили праві, там відбувався затратний процес «підтягування» східних земель колишньої НДР до рівня західних, що вимагало значних витрат бюджету і, відповідно, росту невдоволення на західних землях. З наступного року до влади прийшли соціал-демократи на чолі з Герхардом Шрьодером, а тому технологічного «прориву», як його бачив Роман Герцог, не сталося.

Наступні провали німецької промисловості, зокрема автомобільних гігантів («Фольксваген» — тому приклад), засвідчили актуальність слів Романа Герцога про необхідність «жертв» і «спільну працю всіх», навіть тих власників, які «полюбилися» народу на землях колишньої НДР, та тих, які побачили свої можливості на невибагливому ринку РФ, що вплинуло на якість німецьких товарів. До того ж, «німецький розум» став «розбещуватися» дешевим російським газом, що призвело до перегляду програм атомної енергетики в країні. «Німецький розум», а за ним і конкурентоспроможність німецької промисловості почали втрачати високе реноме на міжнародному ринку — сприйняття «німецької марки» як високоякісної. Зате в Німеччині зросло число олігархів та охочих сховати гроші в швейцарських банках. Всяке порівняння не досконале, але...

Закони реальної економіки, а не примари обіцянок

Щось подібне може статися і в Україні. З огляду на «очікування змін», особливо в соціальній сфері, якщо влада йтиме назустріч виборцям, не вдоволеним рівнем свого життя. А цей контингент може становити від 30% до 40% виборців, що голосували за кандидатів, котрі давали популістські обіцянки «покращення».

Однак підвищення рівня добробуту у тривалій і тривкій перспективі можливе тільки через зростання економіки, наповнення державного бюджету надходженнями від економічного розвою, а не через розподілення наявного.

Без сумніву, на настрої виборців у країнах ЄС впливають процеси, пов’язані з розширенням числа країн спільноти, міграційна криза, санкційні причини та обмеження, пов’язані з кліматом, але в основі їх вирішення завжди будуть закони реальної економіки, а не примари обіцянок, у тому числі дешевого газу.

Важливо розуміти, що соціально орієнтована економіка можлива тільки на основі провідної ролі національного капіталу і соціальної відповідальності іноземного капіталу перед суспільством.

Оксентій ОНОПЕНКО.

Переглядів: 2010
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua