РубрикиБез рубрики

Доля, освячена піснею

Давно ми не чули цих диво-голосів, не насолоджувалися чарівною музикою їхніх пісень. Хвилюванням та радістю споминів про давні зустрічі у концертних залах стала афіша про вечір романсу за участі народних артисток України Тетяни Буркацької та Лариси Стадниченко.

То був незвичайний концерт. У ньому, за словами ведучої Анни Розен, чудесно поєдналися артистична майстерність майже трьох десятиліть сценічної праці та виступи молодих співаків, учнів славетних майстрів вокалу.

Дует «Доля» давно став музичним, як зараз мовиться, брендом Одеської філармонії і чи не найпопулярнішим у нашому місті творчим колективом. Рівно ж відомим і далі у світах, адже багато виступали артистки і в рідній країні, й поза її межами. Вокальних дуетів, назагал, небагато в музичному світі, а з-поміж усіх «Доля» вирізняється своєю артистичністю, бездоганним володінням голосами — високе сопрано й трохи нижче меццо-сопрано, отже й універсальністю.

А почати хочеться усе-таки з фінальної частини концерту, яка стала майже бенефісом одеської поетки Надії Мовчан-Карпусь. Якщо на початку вечора вокалістки вийшли у розкішних концертних сукнях, то у фінальній частині на них вже були білі блузки з авторською українською вишивкою. Це вбрання ідеально пасувало до творів, які виконувалися.

Пісні на поетичні твори Надії Мовчан-Карпусь цей дует віддавна взяв до свого репертуару. Ця поезія — винятково пісенна, вона ллється з душі природно, як розцвітає квітка в саду з ласкавого доторку світанкового сонечка, у ній — рідний дім українського слова, воно там пульсує, бринить і розкошує незчисленними барвами.

Тож, цілком очікувано, ця поезія знайшла відгук у серці найвидатнішого нашого і найбільш українського композитора сучасності Олександра Білаша. Кілька пісень створив маестро на поетичні твори Надії Мовчан-Карпусь. Одна з цих пісень, «На любов обречу», прозвучала на вечорі у виконанні «Долі». Багато разів чута пісня знову звучала якось інакше, з новими нюансами, й це засвідчувало безнастанну працю над удосконаленням свого репертуару, попри всю зайнятість викладацькою та дослідницькою роботою. І в цьому ще одна особливість. Тонкий, ніжний ліризм, бездоганне звучання голосів, то поєднаних воєдино, а то струмочками на хвилю розходячись, дуже подібних і все-таки трохи різних, — усе це творило прекрасну картину, збуджувало уяву. Й була ще одна причина особливого звучання цієї пісні: лише тиждень тому, 6 травня, Олександр Білаш святкував би свій день народження…

Співпрацював з «Долею» тривалий час й одеський композитор Микола Колодочка, який так завчасно пішов із життя. Його вокальні дуети на вірші Надії Мовчан-Карпусь також прозвучали на цьому вечорі — «Ніжність» та «Пам’ятний вальс». Сьогодні, на жаль, мало звучать пісні талановитого композитора, мабуть, нема кому створити сцені-чний чи телевізійний проект про цей музичний феномен. Відтак дяка велика дуету «Доля» за пам’ять про композитора.

А надзвичайно лірична, з ретроприсмаком, «Пісня-вальс» Ігоря Шамо, як і попередні виступи того вечора, ще раз довела, що саме в українському мелосі їхні голоси звучать якось по-особливому, хвилююче й тепло. Можливо, це лишень суб’єктивне враження, але ж таки не часто щастить почути з великої сцени українську сучасну пісню, рівно ж класику, у такому фаховому, прекрасному виконанні.

Вечір романсу, певна річ, не міг відбутися без класичних творів цього жанру. У виконанні Тетяни Буркацької та Лариси Стадниченко прозвучали деякі добре знані меломанами, а також маловідомі твори Петра Чайковського, що писав свою геніальну музику саме під генетичним впливом власного козацького коріння, Олександра Даргомижського, Михайла Матусовського, чеха Антоні-на Дворжака, українки Ірини Кириліної…

У концерті також взяли участь учні професорів Одеської національної музакадемії ім. А.В. Нежданової — українські та китайські студенти. Виконували як український, так і російський репертуар. Тривалі аплодисменти глядачів свідчили про те, що за ними — велике творче майбутнє, хоч вони ще лише студенти молодших курсів. Співали дуетами. Відтак два дуети об’єдналися у квартет, який злагоджено, темпераментно виконав ще одну пісню Миколи Колодочки на вірш, знову ж таки, Надії Мовчан-Карпусь — «Весна в Одесі». Запальна мелодія та енергетика молодості, як мовиться, завели залу, тож довелось фінал пісні виконувати «на біс». Під час концерту, до слова, було багато вигуків «Браво!», тривалих скандувань, багато квітів.

Під кінець, вже на поклонах, коли учасники концерту всі разом вийшли на сцену, кумедний, а проте, дуже відповідальний за свою почесну місію, малюк підніс Анні Розен величезний, більший, мабуть, од нього самого, букет, чим зворушив усіх.

Глядачі покидали камерну залу Одеської філармонії без поспіху, щиро дякуючи артисткам за прекрасний вечір.

Роман КРАКАЛІЯ.

Переглядів: 261
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua