РубрикиБез рубрики

Розуміти й цінувати право

Одночасно в п’яти найбільших містах країни пройшов перший всеукраїнський форум «Право&Свідомість»: якою має бути стратегія правопросвітництва».

Головний майданчик форуму був у Києві, а Харків, Одеса, Дніпро та Львів долучилися до заходу через прямі включення.

«Ще п’ять років тому цей форум, напевно, пройшов би трішки з іншими акцентами. Тут не було б такої відвертої дискусії між представниками і громадянського суспільства, і правозахисниками, і представниками держави. Зараз можу констатувати, що за ці п’ять років ми пройшли надзвичайно великий шлях, щоб суспі-льство стало дорослішим, щоб кожна людина повірила в те, що від неї залежить майбутнє цієї держави», — сказав у вітальному слові міністр юстиції Павло Петренко.

Серед тем, до яких була найбільша увага на заході: чому громадяни України не довіряють праву і як визначити їхні правові потреби, як спланувати креативну інформаційну кампанію й виміряти її результат, як залучити партнерів та зацікавити медіа…

Лідери громадської думки, ключові міжнародні партнери, фахівці системи безоплатної правової допомоги, яка успішно діє й на Одещині, поділилися баченням, як формувати правову свідомість суспільства, відповідаючи вимогам часу.

«Рівність і свобода кожної людини є найбільшою цінністю у будь-якому суспільстві. Україна як нація, яка здобувала свою незалежність через надзвичайно важкі історичні та драматичні події і відстоювала цю незалежність протягом століть, зараз перебуває, фактично, на історичному етапі, коли ми знову вчимося цінувати право. За останні п’ять років ми зробили величезний стрибок у розвитку правової свідомості. Українці нарешті повірили, що свої права можна та треба захищати», — зазначив Павло Петренко.

Посадовець також наголосив, що завдання Мін’юсту — продовжити рух до підвищення рівня правосвідомості українців. «Міністерство юстиції докладатиме всіх зусиль, щоб повага до захисту прав у суспільстві тільки зростала», — підкреслив він.

Надзвичайний і Повноважний посол Канади в Україні Роман Ващук зазначив, що його держава співпрацює із системою безоплатної правової допомоги з 2014 року. «Те, наскільки добре розвинулася система безоплатної правової допомоги, є реальним здобутком України. Відкриття місцевих центрів та бюро, правових клубів «PRAVOKATOR» — ми бачимо, як зростає ця мережа, як створюються платформи для того, щоб громадяни та представники системи правосуддя могли дискутувати щодо таких питань, як протидія насильству, цькуванню, захист прав споживачів, прав виборців, прав дітей. Усе це має сприяти тому, щоб дати людям відчуття справедливості. Впевнений, це те, до чого прагнуть сьогодні українці», — наголосив Роман Ващук.

Успішним, визнавали учасники форуму, став загальнонаціональний правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!». Лише в нашій області ним було охоплено десятки тисяч громадян.

Мін’юст і його регіональні структури не працюють відокремлено, самі по собі. Співпраця у визначених напрямках з іншими відомствами також сприяє справі правового просвітництва. Так, цими днями МОЗ анонсувало початок просвітницької кампанії «Лікар має право», яка стала логічним продовженням кампанії «Пацієнт має право». Новий проект покликаний ґрунтовно окреслити права медиків і важливі зміни в охороні здоров’я, спрямовані на реалізацію цих прав, утвердження нового статусу лікаря — освіченого, компетентного фахівця.

Заступник директора відділу сприяння розвитку демократії та врядування Регіональної місії USAID в Україні та Білорусі Енн Хоппер наголосила на важливості співпраці органів влади та громадянського суспільства у сфері підвищення правосвідомості українських громадян і допомозі їм у користуванні цими правами. «Владі важлива ця співпраця для того, щоб підвищити правосвідомість громадян. І, звичайно, це важливо для самих громадян — знати про свої права та мати можливість скористатися ними», — підкреслила Енн Хоппер.

«Чи не вперше близько 75 українських громадських організацій разом із представниками влади зібралися обговорити шляхи підвищення правової грамотності українців. Правопросвітництво поступово стає ключовим напрямком у роботі всіх, хто так чи інакше працює у сфері доступу до правосуддя. Тому, сподіваємося, подібні форуми проводитимуться щорі-чно», — зазначив директор Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги Олексій Бонюк.

Під час форуму активно велася робота в групах, відбулося кілька пленарних сесій.

Як розповів начальник Головного територіального управління юстиції в Одеській області Руслан Сауляк, за результатами форуму буде розроблена комплексна стратегія правопросвітництва в Україні.

Захід було організовано Координаційним центром з надання правової допомоги за підтримки Міністерства юстиції України, Міжнародного фонду «Відродження», українсько-канадського проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Яна СТАСІНА.

Переглядів: 323
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua