РубрикиБез рубрики

Історія не дає шансів, коли ними нехтують

У середу в бібліотеці ім. Михайла Грушевського відбулася надзвичайно цікава книжкова презентація. Заступник директора галузевого державного архіву, Служби безпеки України, кандидат історичних наук Анатолій Хромов запрезентував унікальне під усіма оглядами видання. Це книга з досить промовистою і, без сумніву, дуже актуальною назвою — «Горе переможеним».

Два слова, які під нинішню пору — ми навіть не можемо собі уявити — є гранично актуальними. А разом з наступними двома словами заголовку — «Репресовані міністри Української революції» — становлять певний месидж — посил до інтелекту, розуму й серця кожного громадянина, для котрого Україна є найбільшою цінністю.

Останнім часом багато відбувається різних подій у контексті 100-річчя Української революції. Це історична тема. А історія, звісно ж, має спонукати не лише до роздумів над її фактами, а й до засвоєння помилок, допущених у минулому, щоби не наступати знову на ті самі граблі (останнє, втім, є характерною рисою національного характеру). З огляду на різні причини засвоїли ці уроки далеко не всі.

— Ця книга є застереженням нам усім. Це приклад того, що може трапитися з нами всіма у випадку продовження гібридної війни далі углиб країни, — сказав, поміж іншого, презентант видання. — Не агітую і не хочу агітувати. Одначе ця книга має спонукати українців поставитися відповідально до свого вибору.

А тепер — довга цитата з видання.

«Горе переможеним» (vae victis — лат.) — так звучить українською крилатий латинський вислів. Матеріали цієї книги засвідчують, що ця начебто очевидна істина, зафіксована древніми римлянами, залишається й нині актуальною.

У цій книзі зібрано історії двадцяти трьох українських міністрів періоду першої незалежності. Кожен з них сплатив свою ціну поразки. Переважну більшість неодноразово, двічі та тричі, заарештовували під час чотирьох хвиль політичних переслідувань в СССР.

Історії репресій українських високоурядовців Української Народної Республіки та Української Держави є доброю нагодою ще раз спробувати скласти іспит незалежності та розбудови ефективної держави. При цьому ми вже не маємо права на помилку».

Горе переможеним (вже без лапок)… Горе тим, котрі у ті буремні, як нині кажемо, роки, не змогли домовитися між собою про те, якою бути Україні; котрі не зуміли звільнитись від сліпої віри в добросусідство з тими, хто століттями прагнув знищити українську ідентичність, а коли, нарешті, зрозуміли, або й до кінця не дотямили своїх помилок (а декотрим дійшло аж на еміграції), було вже запізно. А хто лишивсь і повірив новій владі, той невдовзі опинився в Сибіру, на Соловках чи Колимі… Ніхто не сховався навіть у Європі: в 1945-у СМЕРШ розшукав багатьох, а далі вони зникали на просторах ГУЛАГу. Хоч були це люди вже дуже поважного віку.

Три хвилі жахливих репресій зазнала Україна в тих роках. Вони почалися ще до повної окупації УНР, у 1919-у. Друга хвиля — згортання та розгром українізації: 1929—1935 роки. А третя — апогей масових комуністичних репресій, названих Великим терором: 1937-й—1938-й. Й одразу по війні — зачистка Центрально-Східної Європи.

Книга вповідає лише про репресованих міністрів всіх урядів УНР та про тих, хто виконував обов’язки міністрів. Про 23 осіб, яких судили не за статтею кримінального кодексу, а лише за посаду, наприклад: «гетманский министр». І це лише вершина айсберга тих репресованих патріотів, котрі боролися за Українську державу. Ми бачимо групові фотографії чільних діячів тодішньої держави, Армії УНР (травень 1921 р.), а наступне фото — вони вже обвинувачені у «справі уряду УНР», у залі засідань судового процесу у «справі СВУ» (м. Харків, 1930 р.).

У книжці 238 сторінок архівних документів і — жодного дописаного слова. І з кожної сторінки до нас не волають — до нас моляться їхні душі: не повторіть наших помилок, не втратьте Україну. Ще одного шансу історія може не дати.

Роман КРАКАЛІЯ.

Переглядів: 455
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua