РубрикиЗдоров’я

Спіткнувся, впав... гіпс

Зашпортався на рівному місці, невдало відхилив важкі двері або щось випадково впало на ногу... Здавалося б, дрібниця. А для хворого на остеопороз справа може закінчитися переломом.

Що ж робити, аби не стати жертвою остеопорозу, і як рятуватися, якщо хвороба вас уже наздогнала? З цим та іншими запитаннями ми звернулися до лікаря-травматолога Галини КУЗИК.

— Чому «остеопороз», а не якось інакше?

— Назва цієї хвороби походить від двох грецьких слів: osteon — кістка і poros — отвір. Отже, остеопороз — особливе захворювання, що вражає кісткову тканину, утворюючи в ній порожнечі-пори. Від цього кістки скелета стають надзвичайно крихкими і можуть зламатися навіть при невеликих навантаженнях.

— Які ж симптоми недуги?

— Зазвичай на ранніх стадіях цей стан ніяк не дає про себе знати. Але з ослабленням кісткової тканини можуть з’являтися такі ознаки: біль у спині, зумовлена руйнуванням хребця, зменшення з часом росту, сутулість, перелом кістки при незначному навантаженні.

— Чому розвивається остеопороз?

— Кісткова тканина перебуває у стані безперервного оновлення: стара — розсмоктується, й утворюється нова. В юності нова кісткова тканина формується швидше, тому її маса зростає. Більшість людей досягає піку кісткової маси до 20 років. У літньому віці кісткова тканина розсмоктується швидше, ніж відновлюється. Схильність до остео-порозу частково залежить ще й від досягнутої в юності кісткової маси: чим більше її набрано в піковому періоді, тим більше — в «запасі», а відтак менша схильність до розвитку остеопорозу в похилому віці.

— Галино Михайлівно, що може спровокувати розвиток хвороби?

— Схильність до розвитку захворювання залежить від багатьох чинників: вік, раса, спосіб життя, ліки, що приймаються. Деякі фактори ризику важко чи й не можливо контролювати. Як-от стать — жінки більше схильні до розвитку остеопорозу, або вік — чим людина старша, тим вищий ризик. Расу собі теж не підбереш: тут найбільше ризикують азіати та європейці. Важливу роль відіграє і сімейний анамнез: наявність остеопорозу у прямих родичів, особливо в разі перелому стегна в одного з батьків. А ще у групі найбільшого ризику — люди з невеликою кістковою масою.

Найчастіше остеопороз виявляється у людей з надлишком або нестачею в організмі статевих гормонів. Знижений рівень цих гормонів знижує міцність кісток. Один з найвпливовіших факторів ризику розвитку остеопорозу у жінок — зменшення концентрації естрогенів у менопаузі. У чоловіків з віком відбувається поступове зниження рівня тестостерону. Лікування раку передміхурової залози, що пригнічує вироблення тестостерону, та раку молочної залози знижує рівень естрогенів і прискорює втрату кісткової маси. Ослабленню кісток сприяє надлишок гормонів щитовидної залози.

На процеси відновлення кісткової тканини впливає тривале застосування пероральних або ін’єкційних кортикостероїдів, таких як преднізолон і кортизон. Остеопороз також пов’язаний з препаратами для лікування або профілактики шлункового рефлюксу (печії), відторгнення трансплантату, раку.

— Чи впливає на виникнення недуги спосіб життя?

— Деякі шкідливі звички здатні підвищувати ризик розвитку остеопорозу, як-от сидячий спосіб життя та зловживання алкоголем. Чіткого розуміння ролі тютюну у виникненні цієї недуги наразі нема, але доведено, що куріння сприяє зменшенню міцності кісткової тканини.

— Якими ускладненнями загрожує остеопороз?

— Найсерйозніші ускладнення — це переломи кісток, особливо хребців або стегнових кісток. Переломи останніх часто відбуваються при падінні і можуть призвести до недієздатності й підвищеного ризику смерті впродовж першого року після травми. У деяких випадках переломи хребців відбуваються навіть без падіння. Хребці, що складають хребет, можуть ослабнути настільки, що почнуть зминатися, призводячи до болів у спині, зменшення росту та сутулості.

— Як проводиться діагностика захворювання і як воно лікується?

— Щільність кісткової тканини можна виміряти апаратом, що використовує низькоінтенсивне рентген-випромінювання для визначення мінералізації кісток. У процесі цього безболісного дослідження пацієнт піддається скануванню у положенні лежачи. У більшості випадків вимірюється щільність тільки деяких кісток, зазвичай — стегнової, хребта і зап’ястя.

Рекомендації з лікування часто ґрунтуються на оцінці ризику отримати перелом кістки протягом наступних 10 років із застосуванням даних вимірювання кісткової щільності. Якщо цей ризик невисокий, терапія може обходитися без лікарських засобів, а фокусуватися на зміні факторів ризику, що ослаблюють кісткову тканину.

І для чоловіків, і для жінок з підвищеним ризиком перелому найчасті-ше призначають бісфосфонати. Застосовується і гормональна терапія. Естрогени, особливо прийняті невдовзі після настання менопаузи, можуть допомогти в нормалізації кісткової щільності. Однак естрогенна терапія здатна підвищувати ризик утворення тромбів, раку ендометрії та молочної залози, хвороб серця. Відтак естрогени зазвичай застосовуються для підтримування здоров’я кісток у молодих жінок або жінок у менопаузі.

У чоловіків, як я вже казала, остеопороз може бути пов’язаний з поступовим зниженням концентрації тестостерону. Замісна терапія тестостероном може допомогти у боротьбі із симптомами дефіциту гормону, але для лікування остеопорозу краще застосовувати спеціальну терапію або поєднувати її з гормональною.

— Галино Михайлівно, до чого зводиться профілактика остеопорозу?

— Передусім найважливішими для підтримання здоров’я кісток упродовж життя є повноцінне харчування та регулярні фізичні вправи. Необхідна багата на білок їжа, адже протеїн — один з будівельних елементів кістки. Шкідливі як недостатня вага тіла, бо підвищує шанси ослаблення й перелому кісток, так і надмірна, бо збільшує ризик переломів кісток руки, особливо за-п’ястків. Отже, підтримання нормальної маси тіла сприяє здоров’ю кісток у цілому.

А ще — кальцій. Чоловіки і жінки віком 18—50 років потребують 1000 мг кальцію на день. Ця щоденна кількість зростає до 1200 мг, якщо жінка старша 50, а чоловік — 70 років. Надійними джерелами кальцію вважаються молочні продукти з малою кількістю жиру, овочі з темно-зеленим листям, консервований лосось, сардини з кістками, соєві продукти, наприклад, тофу, апельсиновий сік, збагачені цим мінералом пластівці.

Вітамін D сприяє абсорбції кальцію і впливає на здоров’я кісток кількома іншими шляхами. Необхідну кількість його людина може отримати за допомогою сонячного світла, але у північних країнах таке джерело недостатнє. Бракує ультрафіолету й тим, хто використовує сонцезахисний крем для профілактики раку шкіри або проводить усе життя у помешканні.

Допомогти у створенні міцних кісток й уповільненні їх ослаблення може також фізична активність. Вправи приносять найбільшу користь, якщо вони регулярні й, особливо, якщо виконуються протягом усього життя, починаючи з юності.

Розмову вів
Ярослав ШЛАПАК.

Переглядів: 1432
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua