РубрикиБез рубрики

Петр ЛУНЯК: «У нас — сім десятиліть успішної діяльності»

Делегація представників громадських організацій України наприкінці березня відвідала штаб-квартиру НАТО (м. Брюссель, Бельгія) та штаб Верховного головнокомандувача об’єднаних збройних сил НАТО у Європі (SHAPE) (м. Монс, Бельгія).

Ознайомчий візит відбувся на запрошення Управління громадської дипломатії НАТО і Центу інформації та документації НАТО в Україні.

У програмі — зустрічі з представниками керівництва НАТО, брифінги та обговорення актуальних питань щодо діяльності Альянсу й розвитку відносин між Україною та НАТО.

До участі у візиті, організованому в рамках програми інформаційного співробітництва між нашою державою та Північноатлантичним блоком, запросили 15 представників Громадської ліги «Україна — НАТО» та інших ГО.

У штаб-квартирі НАТО в Брюсселі на запитання «Чорноморських новин» люб’язно погодився відповісти заступник керівника департаменту роботи з країнами-партнерами та країнами-членами НАТО Петр Луняк.

— Пане Петр, сьогодні НАТО, без перебільшень, найавторитетніша в світі міжнародна організація, яка 4 квітня відзначатиме своє 70-річчя. Розкажіть, будь ласка, як організація-іменинниця почувається, чим живе напередодні свого ювілейного дня народження?

— У нас сімдесят років успішної діяльності. Колись, у період «холодної війни», ми спільно захищали країни-члени Альянсу, згодом НАТО змінило своє, так би мовити, обличчя і взяло на себе обов’язки кризового врегулювання і колективної безпеки. Й нині у цих трьох напрямках — колективна оборона, врегулювання кризових ситуацій та кооперативна безпека — ми рухаємося у майбутнє. Звичайно, своїм існуванням НАТО завдячує успішній діяльності в минулому.

— Зараз НАТО налічує 29 країн-членів і тридцята ось-ось на підході — це Республіка Північна Македонія, що, нарешті, узгодила свою назву з сусідньою Грецією, прибравши останній камінь спотикання на шляху для вступу. За 70 років жодна країна не вийшла з НАТО, хоча таке право є. Про що це свідчить?

— Свого часу дві країни з різних причин призупиняли своє членство у військових структурах НАТО — Франція та Греція.

Але ніколи навіть ці країни не ставили під сумнів свою приналежність до організації та до цінностей НАТО. Згодом обидві держави відновили своє повноправне членство в Альянсі. Це, на мій погляд, свідчить, що НАТО корисна організація, потрібність якої усвідомлюють всі країни-члени. Ніхто із НАТО не вийшов. Альянс вижив по завершенню «холодної війни», коли багато хто сумнівався в тому, що організація може знадобитися у майбутньому.

— Після «холодної війни», в СРСР настала «перебудова», Західний світ був зачарований перетвореннями в демократичній Росії, перестав існувати Варшавський договір, думали, що потреба в НАТО відпаде, що блок розпадеться, припинить своє існування. Але життя показало, що це не так. У чому причина?

— Через те, що НАТО є гарантом безпеки для країн-членів, що вони можуть розраховувати на колективну оборону, мати гарантії з боку Північноатлантичного союзу. Зараз ми активно вживаємо заходів в інтересах оборони країн-членів, і це свідчить про вагомий внесок, який робить НАТО у безпеку кожної з країн-учасниць.

— Пане Петр, свого часу ви служили в армії соціалістичної Чехословаччини (ЧССР). Уже 20 років поспіль ваша батьківщина Чехія є членом НАТО. Як загалом можна охарактеризувати ці два десятиліття? Який був отриманий позитив?

— Отже, що ми отримали? Найголовніше, що ми здобули, — це суверенітет і безпеку. А там, де безпека, там інвестиції, капітал, зростання економіки і підвищення рівня життя наших людей. За результатами опитувань, сьогодні рівень довіри до НАТО серед громадян Чеської Республіки становить 80%.

— Які виклики постають перед НАТО сьогодні?

— Звичайно, виклики є, роботи вистачає. Насамперед — це захист міжнародної системи безпеки, який базується на нормах міжнародного права, захист країн-членів як головна роль Північноатлантичного союзу, підтримка стабільності в різних частинах світу, наприклад, операції в Афганістані чи Іраку. Ми підтримуємо реформу оборонних інституцій у Йорданії, в Тунісі. Ми активно працюємо з країнами-партнерами. Україна — один з найактивніших учасників у цьому напрямку. Так само плідно співпрацюємо з Грузією. У нас багато рівнів, на яких НАТО має співпрацю з країнами-партнерами.

— А на якому рівні нині партнерство НАТО з Україною? Які тенденції?

— 1997 року ми підписали Хартію про особливе партнерство між Україною та НАТО. І, звичайно, підтримка, яку надає НАТО Україні, вона безпрецедентна. Але не забувайте й про те, що Україна робить дуже вагомий внесок в операції НАТО. Вона є країною, яка була присутня у всіх операціях Альянсу. Тому Україна для нас надзвичайно важливий партнер, внесок якого в діяльність НАТО є дуже значним.

— Й останнє питання. Сьогодні, коли ми тут, у Брюсселі, відбудуться урочистості з нагоди 20-річчя вступу до НАТО Польщі, Чехії та Угорщини. Про що там говоритимуть?

— Буде семінар, у якому, до речі, візьме участь й український посол в НАТО Вадим Пристайко. Будемо говорити про розширення НАТО в історичному аспекті, але також і про те, що стосується майбутнього розширення. З доповіддю виступить і Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Ми з радістю і нетерпінням чекаємо цієї події.

— Щиро дякую, пане Петр.

Володимир ГЕНИК.

Довідково. Петр Луняк народився 1966 року. Доктор наук, історик і дипломат. Викладав міжнародні відносини та новітню історію в Карловому університеті в Празі. Багато років на дипломатичній службі: у Мі-ністерстві закордонних справ Чеської Республіки, в штаб-квартирі Північноатлантичного альянсу в Брюсселі, в Інформаційному бюро НАТО в Москві, у Департаменті комунікацій з країнами-членами НАТО та країнами-партнерами.

Автор висловлює вдячність Центу інформації та документації НАТО в Україні та Громадській лізі «Україна — НАТО» за сприяння у підготовці матеріалу.

В.Г.

Переглядів: 144
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua