РубрикиБез рубрики

«Таємничий материк» Герберта Брауна

Кажуть, риба шукає де глибше, а людина — де краще. Мабуть, цим принципом керувалася сім’я євреїв із Житомира — столяра Чарльза Броварника і його дружини Перл (до заміжжя — Горинштейн), які у 1908-у емігрували до Лондона. Там через чотири роки у них народився син Герберт. Утім, довго в туманній Англії вони не затрималися і в 1914-у перебралися до США, у Чикаго, де раніше облаштувалися батьки Чарльза. За океаном Броварники на англійську манеру стали називатися Браунами.

У Чикаго колишній житомирянин Чарльз тримав магазин залізних виробів — клямочок, дужечок, підківочок… Після смерті у 1926 році батька юний Герберт поєднував навчання з управлінням тим магазином. Хто знає, чи знайшов би він серед того краму свою підкову на щастя, якби не вчасна порада одного з наставників — Юліуса Стиглиця.

На той час Чиказький університет, у якому навчався Герберт, вважався одним з провідних центрів США з вивчення хімії. Юний Браун попервах ніяк не пов’язував свого майбутнього з наукою, плануючи піти працювати на виробництво. Але Юліус переконав його не робити цього, а вступити до аспірантури й сповна віддатися дослідженням. І це було доленосним рішенням.

Герберт, маючи раціональний і логічний склад розуму, працював у галузі неорганічної та органічної хімії, переважно зі сполуками бору, а також фосфору. Завдяки отриманим результатам йому вдалося синтезувати новий клас неорганічних хімічних сполук, які знайшли важливе технічне та виробниче застосування.

У 1979 році «за розробку нових методів органічного синтезу складних бор- і фосфоромістких сполук, Герберту Брауну була присуджена Нобелівська премія.

Розповідаючи про нобеліанта, не можна не зауважити, що такі ж ім’я та прізвище мав один із героїв роману-робінзонади французького письменника Жюля Верна «Таємничий острів». Цілком вірогідно, що у юнацькі роки вчений захоплювався пригодами групи сміливців, які на повітряній кулі випадково приземлилися на безлюдному острові. Певно, саме тому в своїй нобелівській лекції Браун порівняв проведене ним дослідження з розвідкою щойно відкритого континенту. «Ми швидко, — сказав він, — просувалися цим континентом, здійснивши огляд гірських пасм, долин річок, озер та узбережжя. Однак, і це цілком очевидно, ми отримали тільки найбільш загальне уявлення. Потрібне ще не одне покоління хіміків, щоб, заселивши цей континент, використати його на благо людства».

Видатний учений Герберт Браун, працюючи в університетах Чикаго, Детройта, Лафайєта, весь свій талант віддав вивченню цього материка задля користі людства. Він здійснив низку наукових відкриттів, отримав кілька десятків патентів, написав 1300 наукових робіт, кілька книжок…

Крім Нобелівської премії, Браун удостоєний також бага-тьох інших відзнак. Серед них — Премія сторіччя, що присуджується британським Королів-ським товариством за популяризацію і видатний внесок у хімію, імператорські нагороди Японії — «Орден Сонця, що сходить», Золоту і Срібну зірки, багато медалей світових органі-зацій і видатних учених. А тепер у світі є і Премія Герберта Чарльза Брауна, яка заснована у 1998 році Американським хімічним товариством за творче дослідження синтетичних методів.

У 1937 році Браун одружився із Сарою Бейлен, з якою разом навчався в університеті. Їхній син Чарльз — теж хімік.

Ні видатний учений, ні його сім’я ніколи не були на землі своїх батьків — у Житомирі.

Переглядів: 100
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua