РубрикиБез рубрики

Літопис почуттів від Світлани Алексієвич

Відома білоруська письменниця, лауреатка Нобелівської премії з літератури 2015 року Світлана Алексієвич також має українське коріння. Народилася вона у 1948 році в Івано-Франківську (тоді — Стані-слав). Її мати була українкою, а батько — білорусом. В Україні минуло її дитинство, а згодом сім’я переїхала до Білорусі. Там Світлана здобула середню і вищу освіту, зокрема закінчила факультет журналістики Білоруського державного університету в Мінську. Працювала у різних виданнях, зосередившись зрештою на художньо-документальних творах.

Найвідомішими з них стали книжки «У війни не жіноче обличчя», «Цинкові хлопчики», «Чорнобильська молитва», «Час секонд-хенд»… Вони принесли авторці заслужену славу й чимало різних нагород, найбільша з яких — Нобелівська премія. Письменниця отримала її з формулюванням: «за багатоголосне звучання творчості — пам’ятник стражданню і мужності».

Секрети своєї творчості Світлана Алексієвич відкриває так:

«Я не пишу суху, голу історію факту, події, я пишу історію почуттів. Ще можна назвати це пропущеною іс-торією. Про що людина думала, що розуміла і запам’ятала під час події? У що вірила чи не вірила, які у неї були ілюзії, надії, страхи? Що розуміла про себе і про світ… Це те, що неможливо уявити, придумати, принаймні, за такої кількості достовірних деталей і подробиць. Ми швидко забуваємо, якими ми були десять, двадцять чи п’ятдесят років тому. А інколи соромимося, чи самі вже не віримо, що так воно з нами і було. Мистецтво теж може збрехати, а документ не обманює… Хоч документ — це теж чиясь воля, чиясь пристрасть. Але я складаю світ своїх книжок із тисяч голосів, доль, шматочків нашого побуту і буття. Кожну свою книжку я пишу чотири-сім років, записую 500—700 осіб. Моя хроніка охоплює десятки поколінь».

І це не може не подобатися читачам. Її твори видані у 19 країнах, за її сценаріями знятий 21 документальний фільм.

Письменниця добре знає життя в інших країнах. Вона мешкала в Італії, Франції та Німеччині, а з 2013 року живе і працює в Білорусі. З тамтешньою владою у неї складні стосунки — через виступи проти Лукашенка.

Українці шанують Алексієвич не лише тому, що вона має українське коріння, а й за чітку проукраїнську позицію. Зокрема, в есе «Колективний Путін», надрукованому в 2014 році у газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung, вона писала: «Вони там, у Кремлі, не можуть повірити, що в Україні відбувся не нацист-ський переворот, а народна революція. Справедлива. Українці побачили залишені маєтки цих панів з позолоченими унітазами. Як номенклатура радянського часу вони думали, що владі дозволено все і вона не відповідальна перед суспільством. Але люди за 20 років змінилися. Перший Майдан зростив другий Майдан. Люди здійснили другу революцію, тепер важливо, щоб політики її знову не програли».

Переглядів: 85
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua