РубрикиБез рубрики

Одеська україніка Тараса Максим’юка

Виставка мистецьких творів Михайла Жука з колекції україніки заслуженого працівника культури України Тараса Максим’юка розгорнута нині в Одеському художньому музеї.

Експозиція спонукає трохи інакше подивитись не лише на творчість дещо призабутого художника, а й на збірку україніки відомого одеського колекціонера.

Майже все своє свідоме життя Тарас Максим’юк збирає, як він сам сказав на відкритті виставки, «Україну в Одесі». Властиво, україніку Північного Причорномор’я. Обсяг, розмаїття його колекції переконливо доводять: Одеса, Одещина завжди були українськими, тягнулися до України, якої, звісно ж, не було як державного утворення, але був народ, який творив свою культуру впродовж тисячоліть.

З іншого боку, ця виставка доглибно показує нам художника Михайла Жука, якого ми, можливо, знали недостатньо, хоч і не вперше бачимо його роботи.

І річ тут не в кількості експонатів — виставка ця якраз не надто велика, а в тому, як відібрано твори для експонування, як їх розміщено. Експозиція — а це неабияке мистецтво — змонтована, без сумніву, зі знанням справи, відчувається, що Марина Целоєва, куратор музею, робила її натхненно та з особливим відчуттям душі художника.

А по-третє, виставка ця переконливо доводить: багатюща і вельми цінна колекція Тараса Максим’юка таки потребує окремого приміщення, яке, справді, має стати центром україніки в місті. Про це під схвальні вигуки чисельної публіки немало говорилося під час відкриття проекту. Та кількість людей, котра прийшла на цю подію, лише підтверджує все, мовлене вище. А були то не лише мистці та мистецтвознавці, колекціонери, журналісти, ті, що знають про творчість Михайла Жука, рівно ж ті, що знайомі з п. Тарасом, чули, відають про його колекцію, кохаються в образотворчому мистецтві.

В основі експозиції, звісно ж, славетний триптих «Біле і чорне» у всій своїй небесній красі та мистецькій довершеності. Впродовж кількох років Тарас Максим’юк возив його по всій країні, уряджаючи в різних містах виставку однієї картини. Триптих побував навіть у Нью-Йорку. Це була, без перебільшення, прекрасна ідея, і втілена вона самотужки, без будь-чиєї допомоги. На виставці в Одеському художньому музеї цей шедевр отримав окрему залу, невелику, зі смаком оформлену, а на додачу — ще й два банери, на яких виписано історію твору та вірші з «Панахидних співів» ще зовсім юного, ще геніального (в пізніших часах це було жорстоко притлумлене, щоби вичистити з української свідомості відчуття гордості, що нація може вилонювати геніїв) Павла Тичини. Адже саме його, як знаємо, зобразив художник на цьому тричастинному панно. Все тут пов’язане: і закоханість юного поета, і його цикл «Панахидні співи» (до слова, окремою книжечкою видані в Одесі 1993 року за редакторства Тараса Максим’юка), і та стилістика, творчий метод українського модерну, що панували під ту пору в мистецтві, літературі.

Павло Тичина помер, так до кінця й не розгаданим краянами, зате уславленим совєтським поетом, і лише тепер ми починаємо потроху заглиблюватися в нього, подивовуючись усією красою та глибінню його ранньої поезії.

Михайло Жук помер, забутий всіма, його не чіпали за життя, але й опісля не надто згадували. Як і все, що стосувалось українського відродження двадцятих років. Його триптих був цілком знайдений випадково, завдячуючи і цілеспрямованості колекціонера, і його українській налаштованості. Знаходить той, хто вміє побачити. Тепер можемо не лише отримувати естетичну насолоду, захоплюватись цілковитою художньою довершеністю твору, а й пишатися тим, що це — наше, українське, що автор тривалий час жив і працював тут, в Одесі, і що його триптих «Біле і чорне» є одним з видатних досягнень культури.

А поряд на виставці, ще у двох залах, можна побачити інші роботи Михайла Жука. Тут — портрети: Тарас Шевченко, Іван Франко, Михайло Коцюбинський, Павло Тичина, автопортрети… А також графічні аркуші, малюнки, вельми поширені під ту пору силуети, ескізи обкладинок власних книжок, зразки вишиванкарства…

Роман КРАКАЛІЯ.

Переглядів: 76
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua