РубрикиБез рубрики

Сни — будівничі, вчителі й лікарі людських душ

Скажи мені, що тобі сниться, і я скажу тобі — хто ти. Бо сни — це наше життя у всіх його забарвленнях. Фізичне тіло людини живе 100 років, душа — 1000, дух — багато тисячоліть! Сни «зшивають» тіло, душу і дух. Якщо ми розгадаємо таємницю снів, ми знайдемо нові дороги до довголіття і безсмертя!

Сни звичні як дихання, тому ми їх не цінуємо, хоча в структурі капіталів вони займають особливе місце. В історії бувають то денні, то нічні епохи. «Прогрес — це сновидіння ХIХ століття, подібно до того, як воскресіння із мертвих було сновидінням Х століття», — стверджував німецький філософ Артур Шопенгауер. «Не випадково, що в сновидіннях перед людьми проходить усе те, чим вони займаються у повсякденному житті, про що думають, турбуються, що бачать і роблять, поки бадьоряться (Цицерон, «Про гадання», I.22). Запитаємо: чи могла Тарасу Шевченку явитися вночі «Періодична система елементів», яку знаменитий хімік Менделєєв побачив у сні? Ні, поет бачив інші сни.

Сни — це будівельники, вчителі і лікарі людської душі. Сни — це екскурсії в Минуле, яке ми перетворюємо в Сьогодення і в Майбутнє. Вчені експериментально довели, що під час сну відходи діяльності мозку каналізуються в «нижні поверхи» кишечника. «Відпрацьовані мізки» перетворюються в какашки ... Сни, немов двірники, підмітають вулиці нашої душі, щоб вранці вона була чистішою. Есхілівський герой («Скутий Прометей») пишався тим, що він першим застосував тлумачення снів. Поль Елюар писав: «Поет — чуйний сновидець!».

Маги і віщуни вважають сновидіння мистецтвом загартування енергетичного тіла людини. Вони впевнені, що під час сну якась літаюча суть (астральна) покидає тіло, щоб мандрувати в ноосфері, аросфері та інших сферах, долаючи часи і простори. Якось мені снилася Англія. Там оголосили міжнародний конкурс сновидінь. На спеціальних екранах демонстрували кращі сни світу. То чому б нам не організувати український конкурс снів? Це б мало і терапевтичне значення. Бо навіть читачі, які страждають на безсоння, могли б записувати свої «сонні серіали».

Творчість, за висловом Марини Цвєтаєвої, — це керований сон, це передбачення, пророкування. Сон — містичний зв’язок між життям і смертю. Сновидіння відкривають двері у потойбічне, у безсмертя. Це «астральний» зв’язок із Богом.

Під впливом Марини Цвєтаєвої свої «злети у сні і наяву» я записую у щоденник, який називається ПМ — Парадоксальна Муза. Десятки зошитів ПМ, що накопичилися за п’ятдесят років, зберігають сни-пригоди, сни-будови, сни-шляхи, еротично-полі-тичні сни... ПМ — це мої космодроми для запуску ракет у «паралельний космос». Іноді бачу «звідти» невидимі зв’язки між людьми і явищами. Приведу іронічно-політичний приклад. Серед інших снів запам’яталися багатопартійні збори-мітинг у моєму рідному колгоспі «Правда» на Дніпропетровщині. Агрономи і тваринники, механізатори і доярки, вчителі і бухгалтери були в різних партіях, а тому вибори голови колгоспу перетворилися на вибори правлячої партії, а сіяти і доїти корів було ніколи... Прокинувся і подумав: та це ж пародія на багаторічний «майдан» у нашому багатопартійному державному колгоспі! У стародавньому єгипетському тексті написано: «Бог створив сни, щоб вказувати шлях сплячому, очі якого перебувають у пітьмі».

Якщо спочатку було Слово, то я — син слів і снів! Сни — вища реальність! Тварини теж бачать сни, але людина почала використовувати «вищу реальність» у своїй практичній діяльності.

Сон — концентрація творчих здібностей людини. Належить осмислити роль снів як величезних скарбів, які будуть, можливо, головним багатством в умовах «космічної зими», катаклізмів... Сни дають енергію і подовжують життя. Тому нехай оживає поезія сновидінь! Нехай турботи скорочують наш сон, аби не робили його вічним!..

Поздоровляю читачів газети із Всесвітнім днем сну!

Михайло АРОШЕНКО,
поет,
професійний сновидець.
м. Дніпро.

Переглядів: 227
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua