РубрикиБез рубрики

Час із зимою прощатися...

4—10 березня — Масний тиждень

З чим насправді пов’язаний цей чудовий звичай, сьогодні зі стовідсотковою упевненістю ніхто сказати не може. Походження Масниць загубилося у сивій давнині, ще у язичницьких часах. Деякі історики вважають, що це аграрно-магічне свято у наших пращурів уособлювалося з поверненням весняного сонця.

Минали століття, змінювалися обряди, традиції. З прийняттям на Русі християнства з’явилися нові свята, але Масниця продовжувала жити і згодом почала передувати Великому посту й залежати від його термінів. Та зустрічали і проводжали її з тими ж гучними веселощами, що й у язичницькі часи. До речі, відзначати це свято було прийнято в усіх слов’янських народів. А оскільки воно було пов’язане з культом повернення весняного сонця, то звідси і традиція пекти млинці — круглі, гарячі, золотисті його символи, закликати у свій дім добро й гарний урожай, радіти весняному оновленню природи, близькому теплу.

Згодом Масниця втратила і це містичне значення, й поступово перетворилася на масові народні гуляння, присвячені проводам зими. З рядженими, хороводами, ярмарками, спаленням опудала зими. На високих палях, жердинах, стовбурах сухих дерев встановлювали опудало — пук соломи в хустці, що зав’язувалася «по-бабськи», та кофтині. Ставили його на дрова, складені «колодязем», і всередині запалювали вогонь. До багаття підходили старі жінки й частували млинцями, навколо нього водили хороводи, співали пісні й танцювали. Молодь стрибала через багаття.

Своєрідності Масниці в Україні надавав звичай колодки, або Колодія. Колодія роблять з поліна і прикрашають як ляльку, стрічками, квіточками... На теренах Поділля, а саме в околицях Браїлова, зафіксований один з найархаїчніших варіантів «поховання» і «поминання» дерев’яної ляльки — колодки. Колодій народжується в понеділок, і жінки йдуть його молитвити, а на другий день, у вівторок — хрестити. У чет-вер Колодія ховають, кидають десь у куток, а потім спалюють, бо то ж поліно! У п’ятницю всі жінки тужать за ним, а в суботу радіють, що нарешті позбулися Колодія…

За церковною ж версією, Масний тиждень — просторічна назва Сирної седмиці, останньої перед Великим постом. Увесь цей тиждень прийнято пекти млинці, але вже не можна їсти м’ясо, тільки рибу і молочні продукти. Встановлюючи сирний тиждень з його напівскоромною їжею, православна церква хотіла цим полегшити перехід від м’ясоїду до Великого посту і поволі викликати в душах віруючих той молитовний настрій, який полягає в самій ідеї посту як тілесної стриманості і духовної роботи.

Цей підготовчий тиждень до Великого посту присвячено головній меті — примиренню з ближніми, прощенню образ, каяттю. В цьому його християнська складова. Масницю треба присвятити доброму спілкуванню з близькими, рідними, друзями. Це час, коли прийнято ходити в гості й приймати їх у себе вдома. Хлібосольний Масляний тиждень (цього року — із 4 по 10 березня) нікого не може залишити байдужим.

Остання неділя перед початком Великого посту — наймудріша і називається Прощеною. У цей день після вечірнього богослужіння в храмах здійснюється особливий чин прощення, коли священнослужитель і віруючі взаємно просять один в одного вибачення, щоб вступити у Великий піст з чистою душею, примирившись з усіма ближніми.

Переглядів: 73
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua