РубрикиЗдоров’я

Самих себе не обдурити б

Найефективніший захист проти кору — вакцинація

ВООЗ уперше внесла до щорічного списку глобальних загроз людству відмову від вакцинації, а саму вакцинацію проти кору світ визнав як одне з найбільших досягнень у галузі громадської охорони здоров’я.

Водночас, успіхи (якщо нічого не трапляється, то ніби так і далі завжди буде!) призвели до поступового нерозуміння великою кількістю батьків, що кір — це тяжка хвороба з можливими летальним фіналом, тому останнім часом зростала кількість відмов від вакцинації, що, відповідно, обумовило формування складної епідемічної ситуації, яку ми сьогодні переживаємо.

Ситуація доволі складна. Впродовж 2018 року в Україні захворі-ла на кір 54481 особа, з них мешканців Одеської області — 2835 (5%). Із 16 тих, хто помер торік від кору, семеро — наші земляки, шестеро з них — діти.

З початку нинішнього року в Україні від кору вже померло п’ятеро людей, захворіли — 8500. На Одещині зареєстровано 303 випадки кору (в обласному центрі — 142). В усіх на слуху спалах хвороби у селі Шевченкове Кілійського району: там станом на 31 січня зафіксовано 81 випадок занедужання серед нещеплених дітей, де-в’ятеро з яких через тяжкий перебіг хвороби госпіталізовано. Загалом у селі мешкає 289 неповнолітніх, які не щеплені проти кору за релігійними та особистими переконаннями їхніх батьків. Запроваджений карантин — захід тимчасовий, відтак самої проблеми не вирішить.

Найуразливішими до кору віковими категоріями, стверджують медики, залишаються діти віком 1—4 роки, які не набули природного імунітету, а також дорослі, котрі свого часу знехтували щепленням.

І найгірше, що можна було придумати: деякі батьки намагаються купити липові довідки про вакцинацію малих, які опинилися беззахисними перед тяжкою недугою. Такі факти вже викриті в Україні. Сам себе ще ніхто ніколи не надурив, відтак люди наражають власних чад на велику небезпеку.

Тільки масштабна і тривала профілактична та роз’яснювальна робота можуть переконати в тому, що вакцинація — це порятунок. Останнім часом її послаблено, чи не тому, що хибно вважається: всі, мовляв, грамотні, хто хоче, той почитає про це в інтернеті.

Упродовж тижня, що минає, медики області кілька разів збиралися на наради, де обговорювали саме питання вакцинації.

Так, в обласній клінічній лікарні під головуванням заступника очільника ОДА Віталія Свічинського відбулася нарада, на якій затвердили алгоритм взаємодії закладів освіти та охорони здоров’я для вирішення питань відвідування шкіл та садків дітьми, які не мають щеплень. Відповідний наказ підписано керівниками департаментів охорони здоров’я, освіти і науки ОДА та обласним лабораторним центром МОЗ України.

У спільному наказі йдеться про те, що комісія за результатами розгляду питання оформляє висновок, у якому зазначає стан здоров’я дитини, вакцинальний статус та рішення щодо можливості відвідування навчального закладу. Таким чином, за рішенням ЛКК дитина, яка має протипоказання до щеплень і відтак не отримала їх, може бути допущена до занять за благополучної епідемічної ситуації. Якщо ж ЛКК ухвалила рішення про неможливість відвідування дитячого закладу, подальша форма здобуття освіти обирається індивідуально місцевим органом управління освіти.

Йшлося про проблему і на засіданні комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій ОДА.

«Максимально закликаю всіх батьків та осіб, що їх заміняють, вакцинувати дітей. І водночас маємо врегулювати питання доступу до освітнього процесу з урахуванням різних форм навчання, щоб не порушувати закони про освіту і захист населення від інфекційних захворювань. Наказ дає певний алгоритм дій для всіх задіяних сторін та перелік нормативно-правових актів, які регулюють це питання», — зазначив заступник голови ОДА Сергій Колебошин.

В області в достатній кількості є препарат для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи — комбінована вакцина «Пріорикс». Це дозволяє забезпечити колективний імунітет населення на рівні 95%. Наразі залишок вакцини КПК в лікувально-профі-лактичних закладах складає 62604 дози.

Крім питання імунопрофілактики, доручено посилити на місцях санітарно-гігієнічний та протиепідемічні режими.

В Одесі представники медичних закладів, підпорядкованих департаменту охорони здоров’я міської ради, цими днями обговорили на семінарі основні аспекти клінічної картини, діагностики, лікувальних заходів та організації імунопрофілактики кору. Наголошувалося на необхідності посилення роз’яснювальної роботи з населенням із питань вакцино-профілактики інфекційних захворювань.

Якщо ми цього не зробимо якнайшвидше, тобто не доведемо охоплення щепленнями 95% населення, а не просто «прикриємося» карантином, чекаючи, поки епідемія сама по собі згасне, то нам не уникнути подальших епідемічних спалахів з людськими жертвами.

Медики поширили серед населення агітку «10 фактів про кір», з якими радимо ознайомитися і зробити правильні висновки.

Отож:

 1. Кір — надзвичайно заразне інфекційне захворювання: понад 95% нещеплених людей, які контактують з хворим на кір, захворіють.
 2. Кір передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом. Вірус кору стійкий у зовнішньому середовищі і може залишатися в повітрі до двох годин після того, як хвора людина покинула приміщення.
 3. Інкубаційний період кору становить 7-21 день. Хворий стає заразним за 4 дні до появи висипання і продовжує бути заразним упродовж 5 днів після початку висипань.
 4. Симптоми кору: підвищення температури до 38—40 градусів, кон’юнктивіт, специфічне висипання на обличчі, тілі і слизових оболонках, блювання, розлади випорожнення.
 5. Захворювання на кір може мати важкий перебіг. У 30% хворих виникають ті чи інші ускладнення. До таких ускладнень входять пневмонія (запалення легенів), ларингіт, бронхіт, гастроентерит, отит, енцефаліт. Кір може призвести до інвалідності й навіть до непоправного. Особливо тяжкі наслідки він викликає у дітей раннього віку, вагітних жінок і людей з імунодефіцитами. Перенесений кір може зумовлювати і віддалені ускладнення, які проявляються через роки, наприклад, підгострий склерозуючий паненцефаліт, що приводить до деменції і є невиліковним.
 6. Специфічного противірусного лікування кору не існує.
 7. Єдиний ефективний спосіб профілактики кору — це вакцинація. Наразі в усіх дитячих полі-клініках області, як уже наголошувалося, у достатній кількості є вакцина КПК «Пріорикс» виробництва Бельгії проти кору, паротиту та краснухи. Це безпечна сучасна вакцина, яка добре переноситься дітьми.
 8. Вакцинація від кору в Україні проводиться у 12 місяців та у 6 років. З урахуванням несприятливої епідситуації, діти повинні бути вакциновані при першій же можливості, коли настав час щеплення за календарем, тобто одразу після досягнення 12-місячного і 6-річного віку.
 9. Сучасні наукові дані підтверджують, що вакцинація проти кору безпечна під час сезонного підвищення захворюваності на грип та ГРВІ, не викликає пригнічення імунітету, не «перевантажує» імунну систему і не послаблює здатність органі-зму протистояти іншим захворюванням.
 10. Серед кожних 100 людей, які захворіли на кір, 98 не були вакцинованими.

Нагадаємо також, що в Одеській області функціонує цілодобова «гаряча» медична лінія за номером (048) 753-31-08. Люди можуть у телефонному режимі отримати кваліфіковані відповіді на питання інформаційно-організаційного характеру щодо вакцинації від кору та грипу.

Підготувала
Яна СТАСІНА.

Переглядів: 1174
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

 • на 1 місяць — 30 грн.
 • на 3 місяці — 90 грн.
 • на 6 місяців — 180 грн.
 • на 12 місяців — 360 грн.
 • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

 • на 1 місяць — 20 грн.
 • на 3 місяці — 60 грн.
 • на 6 місяців — 120 грн.
 • на 12 місяців — 240 грн.
 • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua